Demirören Ventures'tan 1,2 milyon TL yatırım alan Bilemezsin, Milliyet.com.tr iş birliğini duyurdu
Yatırım

Demirören Ventures'tan 1,2 milyon TL yatırım alan Bilemezsin, Milliyet.com.tr iş birliğini duyurdu

Bilemezsin, geçtiğimiz Mayıs'ta Webrazzi'de haber olmasından sonra yatırım tahminini de doğruladı. Beklenenden biraz geç gelse de, yatırım yalnızca Bilemezsin'in değil Demirören Ventures'ın da ilk yatırımı olma özelliğinde. 1,2 milyon TL yatırım alan Bilemezsin'in 1,5 milyon dolar üzerinden değerlendiği de notlar arasında.

Henüz aşina olmayanlar için Bilemezsin, tahminler aracılığıyla gündemden satır başları sunan, mobil öncelikli bir platform. iOS, Android uygulamaları ya da Bilemezsin.com adresinden takip edebildiğiniz platform haberi okurlarına oyunlaştırarak veriyor. Bugün 150 bin kullanıcıya ulaştığını belirten Bilemezsin, kıyas için, geçtiğimiz Mayıs'ta günlük aktif 50 bin kullanıcıya sahip olduğunu söylüyordu.

Milliyet kitlesini gençleştirme misyonu

Bilemezsin'in oyunlaştırma kurgusu Bilemezsin Mağaza ile tamamlanıyor yani tahmin oyununa katılan kullanıcılar bu mağazadan hediye kazanma fırsatı yakalıyor. Girişimin bizimle paylaştığı verilere göre, Bilemezsin üzerinden bugüne kadar, dijital kodlar, hediye çekleri, fiziksel ürünler gibi 11 bin ürün Bilemezsin Mağaza üzerinden hediye edildi. Sürekli olarak taze ve güncel ürünler mağazaya ekleyen Bilemezsin, 5 bin 700 tahmin yayınladı ve yayınlanan bu tahminler üzerinde 1.7 milyon kupon yapıldı.

Bilemezsin haberleri kaynak sitelerden bağlantılarıyla paylaşıyor. Milliyet Gazetesi'nin sahibi Demirören Holding'in yatırım kolu Demirören Ventures'ın yaptığı yatırımsa stratejik yönüyle dikkat çekiyor. Milliyet.com.tr ile iş birliğine giden Bilemezsin, bugünden itibaren Milliyet haberlerini, haber altlarında oyunlaştırıp, kullanıcılara eğlenceli bir içerik takip mekanizması sunacak. "Aynı zamanda Milliyet kitlesini gençleştirme görevi de misyonlarımız arasında" diyor Bilemezsin kurucusu Berkan Cesur, Webrazzi'ye yaptığı açıklamada.

Yorumlar (6)
 1. Öncelikle arkadaşları tebrik ederim,

  Lütfen biri bana şunu cevabını verebilir mi,

  1,2 milyon TL yatırım yapıldığı söyleniyor,

  Benim merak ettiğim arkadaşlar bu tutarın içinden, ben ev alıcam deyip 300.000 TL yi yatırılan yatırım içinden çekip gönüllerince kullanabiliyorlar mı? Yoksa Her ay belirli bir maaş mı alıyorlar,

  Şirket batmaya doğru giderse, yatırılan 1,2 milyon tl den kalan parayı yatırımcılar geri alabiliyorlar mı?

  Çok fazla bilgi kirliliği var bu sorduğum soruyla alakalı, haber henüz tazeyken buradan sorayım dedim,

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Yatırım yapılan para, o şirketin sermaye artırımında kullanılır. Kurucular kendi aldıkları maaşları dışında, bu parayı hesapsızca kullanamazlar (belirli limit üzerindeki para çıkışı yatırımcı onayına tabi olma maddesi olması muhtemel). Ayrıca, sözleşmelerin çoğunda yatırım koruma maddeleri bulunur. Örneğin, girişim iflas ederse ve belirli bir miktara olurda satılabilirse yatırım yapılan miktar kadar tutar ilk olarak yatırımcı tarafından geri alınır, kalırsa para kurucular sonradan pay alma hakkı olur gibi. Kısacası hiç bir yatırımcı kişiye parayı har vurup harman savurması için vermez, girişimci taraf için çok bağlayıcı maddeleri vardır. Yatırım evlilik gibidir, mutlu olunamayacak bir birlikteliğe girmemek gerekir. Ayrılması sanıldığı kadar kolay olmaz.

   1. Teşekkürler cevabınız için,

    Yani bu ve benzeri arkadaşlar, sağda solda 1,2 milyon TL yi sanki paranın tamamı ceplerine girmiş gibi hareket ediyorlar ve taze girişimcilerin ağzını açık bırakıyorlar ya, ben buna kızıyorum ama kızmakta haklı mıyım onu anlamaya çalışıyorum,

    Sonuçta hedefler tutturulursa bu yatırılan tutarın belki de tamamı girişme harcanacak ve belkide daha fazla yatırım gelecek,

    Ama öyle lanse ettiriliyor ki, işte benim ilk yorumda bahsettiğim gibi ev alma konusu gibi, sanki nakit ceplerinde bu para var, sanki istedikleri gibi kullanabiliyorlar, sanki bir anda zengin olmuşcasına reklam yapıyorlar,

    Yatırım haberlerini çok duyuyoruz, kapanan girişimlerde yatırımcıların paralarının ne kadarını geri aldıklarını hiç duymuyoruz, şimdi bu yatırımcılar "gerçekte" girişimciye vermedikleri para için her yerde kendi reklamlarını yaparken, parayı geri aldıklarında neden bunu belirtmiyorlar, girişimimiz battı diyorlar sadece, kendilerinin ne kadar batırdıklarını belirtmiyorlar.

 2. Prowlorganisation Prowlorganisation

  Soner Bey nerede yaşıyorsunuz, maalesef öyle bir dünya yok :)

  Mars ya da Jupiterde öyle şirketlerin olduğunu dumuştum ama imkan olmadı gitmeye.

  1.2 Milyon TL yatırdım, artık etiniz sütünüz yumurtanız bu paranın 3-5 katını kazanana kadar benimdir, proje de benimdir... sanma ki senin. Bana geldiğinden itibaren kaç para kazandın ki. Maaşını alırsın bana çalışırsın ama patron senmiş gibi sana hesap sorarım. Kazandıramazsan borcun çok büyük olur (giderler, kira, demirbaşlar, reklamlar... v.s.), hemde sözünde durmamış olursun... kazanırsak da en büyük pay benim, sen maaşını ve yıllık %20 kar payını alırsın (giderler düşüldükten sonra tabiiki).

  1. istanbul'da :)

   Teşekkür ederim cevabınız için.

   "Kazandıramazsan borcun çok büyük olur" demişsiniz ama zaten bu borç kısmı yatırımdan düşülür diye düşünüyorum, yanlış mıyım?

 3. Girişimciler ancak ürünlerini sattıklarında para kazanırlar. Onun harici para kazanamazlar. Dediğiniz gibi yanlış algı var para onların cebine girmiyor şirkete gidiyor. Ne zaman ki batmadan girişimlerini satıp işin içinden çıkarlar o zaman para kazanırar. Tabii o duruma gelmek içinde şirketi büyütmek lazım. Şimdi hadi bana eyvallah dersen işe yatırım yapacak yatırımcı da bulamazsın şirketi satın alacak adamda