Güneş enerjisi üretiminde yeni nesil cam bloklar

Güneş enerjisi üretiminde yeni nesil cam bloklar

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk'ın solar panel şirketi tarafından ilk kurulumunu tamamladığı, ömür boyu garantili güneş enerjili çatı projesine farklı bir yaklaşım University of Exeter araştırmacılarından geldi.

Daha önce geliştirilen güneş enerjisini toplamayı amaçlayan camların performanslarının pek de beklendiği gibi olduğu söylenemez. İyi bir enerji toplama sistemi için kurulması gereken yapı sonrası pencereniz daha çok bir duvara dönüyor çünkü.

İşte bu problemi çözebilmek amacıyla yeni bir yöntem geliştirmeye çalışan Exeter Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri cam blokların içerisinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilecek fotovoltaik paneller yerleştirdiler ve cam blok üzerine gelen enerjinin, bu paneller üzerinde yoğunlaşmasını sağladılar. Bir mercek görevi gören bu blok enerjinin en yüksek seviyede toplanması ve elektriğe dönüştürülmesini sağlıyor.

Ayrıca ince bağlantılarıyla da bir örüntü oluşturulduğu zaman oldukça hoş desenler ortaya çıkabiliyor. Böylece hem şık hem de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen, kendinden ışıklı (bu yönü bence pek iyi olmasa da çok sevileceği ve özellikle büyük binalarda kullanılabileceği aşikar) ve kalın saydam yapısı dolayısıyla da doğal olarak enerji izolasyonu sağlayan yapısıyla çok yönlü fayda sağlayacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar geliştirilmiş prototip projeler içerisinde en iyisi diyebiliriz.

Özellikle yeşil enerjiye yatırım yapan büyük yapılar için çok kullanışlı bir tercih olacak olan bu ürün şimdilik prototip aşamasında. Henüz bir yerden satın alamıyorsunuz fakat İngiltere'deyseniz eğer özel olarak konuşabilirsiniz.

Üniversite bünyesinden ayrılan bu girişim Build Solar adı altında başlı başına bir şirket olarak hizmet vermeye başlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.