Banka ve kredi kartlarının e-ticarette kullanımı için onay süresi uzatıldı
E-Ticaret

Banka ve kredi kartlarının e-ticarette kullanımı için onay süresi uzatıldı

BDDK‘dan e-ticaretle ilişkili dikkat çeken 17 Ağustos kararı yarından itibaren uygulanmayacak. Anadolu Ajansı'na konuşan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartını uzattıklarını açıkladı.

Bu kararı e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için aldıklarını belirten Akben, bankaların görüşlerini ve gelen taleplerini alarak, bu süreyi 31 Aralık 2017'ye kadar uzattıklarını açıkladı. 16 Şubat'ta alınan kurul kararının ardından 6 aylık süre verilen geçiş süreci böylece yıl sonuna uzatılmış oldu.

Henüz ne kadar kartın e-ticarette alışveriş için izne sahip olduğu açıklanmazken, bu uzatmanın yeterli geçişin sağlanamayışından gerçekleştiğini söylememiz mümkün. Hatta Akben'in bankaların farklı kanallardan müşterilerine ulaşmaya çalıştığını ancak yaz dönemi olması nedeniyle müşterilere ulaşmada birtakım güçlükler olduğunu açıklaması bu konuyu teyit ediyor.

Yorumlar (5)
 1. E-Ticaret'i ciddi anlamda etkileyeceğini düşünüyordum. Bu haber bir çok e-ticaret girişimcisini geçici bir süre sevindirmiştir.

 2. Gokhan Keskin Gokhan Keskin

  İhtiyacı olan zaten arayıp açtırmıştır veya sms ile onay vermiştir.

 3. Çok bir yaptırım olacağını zannetmiyorum. Yıl sonu da diğer yıla uzatırlar olur biter.

 4. Mehmet Mehmet

  Tam e ticaret sitelerinin tavan yaptığı dönemde yanlış bir uygulama bence. Gerçi yapacak olan açtırır ama yine de bilmeyen kesim için satışları azaltır.

 5. Celal Uysal Celal Uysal

  Tekrardan uzatacaklar her zaman yapılan şey bu :)