17 yaşındaki genç Microsoft Excel Şampiyonu oldu

17 yaşındaki genç Microsoft Excel Şampiyonu oldu

16. yılını kutlayan ve her yıl düzenlenen Microsoft Office Specialist World Championship'in excel alanında kazananları dün beli oldu. Şampiyonanın birincisi ise Virginia'da lise son sınıfa giden John Dumoulin oldu.

İş yeri testleri ve sertifikasyon programları hazırlayan Pearson iştiraki olan Certiport, Pazartesi günü Excel, Word ve PowerPoint kategorilerinin kazananlarını açıkladı.

Şimdiye kadar Amerikalı yarışmacılar Word ve Powerpoint kategorilerinde başarı göstermekteydi. Ancak John Dumoulin, 2001 yılından beri yapılan yarışmada Excel kategorisinde birincilik ödülünü alan ilk Amerikalı oldu.  Bir önceki yıl ABD finallerinde 3000 dolarlık bir ödül kazanan Dumoulin, bu sefer 7000 dolarlık birincilik ödülünü eve götürdü.

Dünya çapında 560 bin girdi üzerinden yapılan yarışmada, bölgesel ve ulusal finaller ile katılımcılar eleniyor. Elemeler sonucu bu ayın başında Anaheim'da 157 kişi yarıştı. Yaşları 13 ile 22 arasında değişen yarışmacılar finaller boyuca verilen görev setini yerine getirmeye çalışıyor. En hızlı şekilde en doğru belgeyi hazırlayan kişi ise birincilik ödülünü kazanıyor.

Dumoulin, Excel ile ilgilenmeye orta okulda başladığını belirtiyor. Verilen fen bilgisi ödevlerini yapmak için Excel kullanmaya başlayan başarılı yarışmacı, en sevdiği takım olan Los Angeles Dodgers ve Washington Nationals arasındaki beyzbol istatistiklerinin takibini de yine Excel üzerinde gerçekleştiriyor.

John Dumoulin basına yaptığı açıklamada: "Ben tam bir sayısalcıyım" diyor. Bu yarışmalara başlangıç noktasının ise bir kaç yıl önce girdiği Certiport Excel testi olduğunu belirtiyor. Eyalette en yüksek puanı aldığı bu test Dumoulin için adeta bir dönüm noktası niteliğinde.

Gittiği lisede de Microsoft ürünleri kullanıldığını belirten başarılı genç, Google Dokümanlarıyla da vakit geçirdiğini ifade ediyor.

John Dumoulin'in kariyerinin nasıl şekilleneceği ise tam bir merak konusu!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.