Snapchat yeni özelliklerinin lansmandan önce sızmasını nasıl engelliyor?

Snapchat yeni özelliklerinin lansmandan önce sızmasını nasıl engelliyor?

Snapchat, teknoloji şirketleri arasında bir kapalı kutu olarak bilinir. Şirket bugüne kadar, uygulamasıyla ilgili onlarca yenilik yayına almasına rağmen, bunları lansman öncesinde dışarıya sızdırmama başarısıyla da dikkat çekiyor. BusinessInsider'ın konuyla ilgili bir kişiye dayandırdığı haberine göre bu sızıntıların önlenmesinin arkasında önemli bir kaç stratejik önlem yatıyor.

Snapchat'in sızıntıları engellemek için aldığı ilk önlem, tabi ki işe alımlar sırasında çok sıkı bir gizlilik sözleşmesi (non-disclosure) ve işe alım sözleşmesi imzalatıyor olması. Eğer sözleşmeyi imzalamışsanız -ki işe girdiyseniz imzalamışsınızdır- ve sizin aracılığınızla bir sızıntı olmuşsa çok ciddi yaptırımları kabul etmiş oluyorsunuz.

Bir diğer önleme yöntemi ise yaklaşık 2 bin 500 çalışanın telefonuna gönderilen aşağıdaki bildirim: Bu bildirim sayesinde sızıntı konusuna bir daha dikkat çekmiş oluyor Snapchat yönetimi.

Önlemler, sızıntıları engelliyor ancak sonuç elbette mükemmel değil. Snapchat CEO'su Evan Spiegel geçtiğimiz günlerde tüm bu sınırlamalara rağmen yaşanan bir sızıntı nedeniyle artık ürün testlerine erişimi kısıtlama kararı aldı. Her yeni özelliği aylar öncesinde test etme imkanı bulan Snapchat çalışanları, artık her özelliğin test aşamasına erişemeyecek. Bu sayede Snapchat, gizlilik konusunu da bir adım ileri taşımış olacak.

Haberin kaynağı ayrıca, Snapchat Haritalar sızıntısı sonrası Evan Spiegel'in herkese bir e-posta gönderdiğini not ediyor. Bu e-postada sızıntının yapıldığı kaynağa ve sızıntıyı yapan kişiye hiç değinmeyen Spiegel, kullanıcılarını yeni özelliklerle şaşkına çevirmenin önemini vurguladı.

Kusursuz olmasa da Spiegel'in duygusal yaklaşımı ve izlediği adımlar Snapchat'in diğer şirketlere nazaran "sızıntı" açısından daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunda şirketin kamuoyunda, diğer teknoloji devleri kadar yoğun bir ilgi görmemesinin payı da olabilir elbette.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.