Kullanıcı ve SEO odaklı içerik üretenler için 28 ücretsiz araç

Markaların günümüz internet kullanıcısıyla iletişim kurabilmesi için artık çok daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Bunun nedeni de, internet kullanıcıların gün geçtikçe daha bilinçli tüketiciler haline gelmesi, daha fazla araştırması ve talepkar olmaları.
Kullanıcı ve SEO odaklı içerik üretenler için 28 ücretsiz araç

Konuk yazarımız Tuğçe Durmuşoğlu 2015 Aralık ayından beri SEM’de SEO departmanında uzman analist olarak çalışıyor. 

Markaların günümüz internet kullanıcısıyla iletişim kurabilmesi için artık çok daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Bunun nedeni de, internet kullanıcıların gün geçtikçe daha bilinçli tüketiciler haline gelmesi, daha fazla araştırması ve talepkar olmaları. Bu noktada ise, devreye sektörde uzun yıllardır hepimizin 'kral' olarak da bildiği içerik pazarlaması giriyor.

İçerik pazarlamasının ana amacı; ürünleriniz ve hizmetlerinizi reklam algısında kullanıcıya dayatmak yerine, kitlenizin sorun ve isteklerine cevap verecek şekilde içeriklerinizle etkilemektir. Hedeflenen kitleyi içerik ile etkilemek, etkileşim kurmak ve kar edilebilir müşteri aksiyonu elde etmek amacıyla içerik pazarlama stratejileri oluşturulur. Bunun sonucunda, müşterinizle sürdürülebilir bir bağ kurar, marka güveni sağlayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre, yüzde 80’lik oranla kullanıcılar reklamlar yerine makalelerden bilgi almak istiyor. Aynı araştırma (pdf) içeriğin kullanıcıyı sponsor şirkete daha yakın hissettirdiği ve yüzde 60’ının satın alma kararında içeriğin etkisi olduğunu belirtildi.

Aynı zamanda, ürettiğiniz içeriklerle kullanıcıların algısını ve satın alma davranışlarını değiştirebilirsiniz. Bu cümleyi daha iyi anlatacak iki örnek vermek isterim:

  1. Geçtiğimiz yıl, güzellik & makyaj blogger ve vlogger’ları tarafından yayılan bir trend ile, erkek yüz balsam’larının kadın makyaj bazı olarak kullanılmasına yönelik video, blog, sosyal medya içerikleri yayınlandı. Bu içerikler sayesinde, kullanıcılar güvendiği blog ve video üreticilerinden etkilenerek ürünün ana amacından farklı satın almalar yapmaya başladı ve bir anda hedef kitle makyaj tutkunu kadınlar oldu. Hedef kitle genişledi ve olası sonuç olarak bu durum satışlara yansıdı.
  2. Lego, bilindiği gibi çocuklar için zeka geliştirici bir oyuncaktır. Hedef kitlesi sadece çocuklardan oluşurken; legonun ev dekorasyonu ve tasarımda kullanılabileceğini anlatan içeriklerin doğru bir pazarlamayla sunulması şirketin yeni ve çok farklı bir kitleye ulaşmasını sağladı.

Görüldüğü gibi, içerik kullanıcı açısından bir hayli önemli. Durum böyleyken, kullanıcı davranışını ve memnuniyetini önemseyen Google için de içerik elbette değer taşıyor. Sürekli olarak güncellenmeleriyle kullanıcıya en iyi sonuç sayfasını sunmak isteyen arama motorları da akıllı algoritmaları sayesinde kaliteli ve düşük kalitede içerikleri tespit edebiliyor. İçerikleriniz bu derin kalite süzgecinden geçirilerek kullanıcıya sunuluyor veya sunulmayarak her gün üretilen fakat kullanıcısıyla buluşamayıp; internet boşluğuna giden milyonlarca içeriğin arasına karışıyor. Arama motorunun ilk sayfası olan 10 sonuç içerisinde olmak ve bu rekabette yer alabilmek için içeriğiniz belli SEO kurallarına uygun olarak yazılmalı ve kullanıcıya dokunmalı. Bu kadar çok kalite faktörü varken, doğru içerikler üretme sürecinin başından sonuna kadar size yardımcı olacak, aşağıda anlatılan araçları kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

İçerik Üretmeye Başlamadan Önce

Hedef Kitlenizi Tanıyın!

  • Hedef kitleyi tanımak, doğru içeriği doğru insanlara ulaştırmayı sağlar.
  • İçerik oluşturduğunuz kişileri daha iyi anlamanızı ve onların ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmenizi sağlar.
  • Doğru içeriğin doğru kitleye ulaşması, dönüşüm oranlarınızın artmasına yardımcı olur.

Hedef Kitleyi Tanımak İçin:

1) Facebook Audience Insight: Facebook hesabınızla giriş yaptığınızda, kullanabileceğiniz bu alanda seçtiğiniz ilgi alanları doğrultusunda, kitlenizi ücret ödemeden tanıyabiliyorsunuz. Örnek olarak; fast food, hamburger ve pizza ile Türkiye’de ilgilenen kitleyi filtrelediğimizde aşağıdaki faydalı verileri elde edebiliriz. Demografik, sayfa beğenileri, konum vb. Bilgiler verilmektedir.

Bu kitleyi çoğunlukla erkeklerin oluşturduğunu; Playstation ve teknolojik ürünlerle ilgili olduklarını görebiliriz. Aynı zamanda, fast food sever kitlenin spor kıyafetleri tercih ettiği, sinema sever olduğu gibi detaylı verilerle net persona’lar oluşturabiliriz.

2) Google Analytics: Sitenizin bağlı olduğu analytics hesabından da kitlenizin demografik bilgilerini, ilgi alanlarını, hangi cihaz türünden siteye girdiği ve daha birçok veriye ulaşabilirsiniz.

Analytics hesabınıza girdiğinizde, sol taraftaki menüden audience alanından kitlenizle ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yukarıda demografik bilgiler genel olarak görülmektedir. Bu verinin alındığı web sitesinin kitlesinin %62.6 ile erkeklerden oluştuğu görülmektedir. Yaş aralığı ise, 25-34’dür.

Interest alanından sitenize gelen kullanıcıların ilgi alanlarını görebilirsiniz. Görüldüğü gibi, alışveriş ve fotoğraf meraklılarının çoğunlukta olduğu bir kitle bulunmaktadır.

3) Google Consumer Barometer: Google’ın hizmeti olan tüketici barometresi, internet kullanıcılarını daha iyi tanımanızı sağlıyor ve onlarla ilgili analizleri size sunuyor. Türkçe hizmeti henüz yok ama internet kullanıcılarının davranış verileri için istediğiniz ülkeyi filtreleyerek bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü gibi, 2012’den 2016 yılına kadar verilerin yüzde değişimini paylaşıyor. Türkiye’de internete erişimi olanların yüzdesi, günlük olarak internete erişim sağlayanların yüzdesi gibi analizleri görebilir, bunları kadın – erkek , yaş kırılımıyla filtreleyerek görebilirsiniz.

¨Audience stories¨ kısmından, spesifik olarak belirlenen kullanıcı kitlelerinin davranışları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Örnek olarak, yukarıda ¨digital moms¨ kitlesi için ipucu olacak bazı veriler yer almaktadır. Dijital annelerde 10 kullanıcıdan 1 tanesinin mobil üzerinden alışveriş yaptığını, çevrimiçi alışverişin rahatlığından faydalandığından bahsediliyor. Bu gibi bilgiler belli kitleler hakkında fikir sahibi olup, persona oluşturabilmemizi sağlar.

4) MOZCast Features: Google SERP özellik grafiği, Google arama sonuç sayfasında bulunan özellikli sonuçların günlük olarak değişim grafiğini verir. Filtreleyerek istediğiniz türde sonucun son 30 günde değişimine ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak, https sonuçların değişimini görmek istersek;

Grafikten de görüldüğü gibi, https URL’lerin Google sonuçlarında artmaya başladığını söyleyebiliriz.

5) ThinkwithGoogle: Google’ın sunduğu pazarlama araştırmaları, başarı hikayeleri ve son trendler gibi sektör perspektiflerinin paylaşıldığı bir alan.

Sektör filtrelemesi, reklam kanalları ve pazarlama kaynakları için filtreleme yaparak istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yukarıda, güzellik sektörü filtrelenmiştir. Görüldüğü gibi, ¨Google 2017 cilt bakım trendleri¨ gibi rapor bulunmaktadır. Güzellik – bakım alanında içerik yazacak olanlar için zihin açan bilgiler yer almaktadır.

6) comScore: Markaları, sektörleri ve tüketici davranışlarını ölçümleyen ve analiz ederek bu sonuçları paylaşan bir şirkettir.

Hızlı tüketim ürünleri şirketleri için müşteri yolculuğunu anlamak adında bir vaka analizi paylaşılmış ve içerik üretirken benim hedef kitlemde FMCG (Hızlı tüketim ürünleri) bulunuyorsa, kullanıcıların davranışları hakkında bilgi alarak, içerik üretiminde bu bilgilerden faydalanabilirim.

7) Hedef kitlenizi ve özelliklerini belirlediğinizde, bu persona’ları görsel şekilde daha eğlenceli hale getirmek için app.xtensio.com kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması için:

Anahtar kelime araştırmasının amacı, kullanıcıların Google’da yaptıkları sorguları ve arama sıklığını tespit ederek; bu doğrultuda kullanıcının merak ettiği, bilgiye ihtiyacı olduğu konularda içerik üretmektir. Google tarafından bu süreç, kullanıcıların yaptığı aramaları semantik olarak analiz ederek sadece kelime bazında değil o kelimenin anlamsal bütünlüğünde alakalı olduğu diğer sorguları da sonuçlarla ilişkilendirir. Bu doğrultuda, anahtar kelime araştırmanızı doğru kurgulamak, içeriğinizin arama motorlarında görünürlük kazanması için çok önemlidir.

Yine de anahtar kelime araştırmasında da odak noktamız kullanıcı olmalıdır. Kullanıcıya odaklanarak sorularına cevap verdiğimiz ve sitemizde içeriğimizle memnun ettiğimiz sürece, Google açısından da bu içerikler değerli olacaktır. Anahtar kelime araştırması bir web sitesinin en önemli yapı taşıdır. Bu nedenle, yukarıda anlatılan çok kısa bir özeti denilebilir. Detaylar ve araştırmanın incelikleri kaleme alındığında sayfalarca sürebilir.

SEO için kelime araştırması yaparken, ücretsiz kullanabilecek kurtarıcı araçlar aşağıdadır:

8) Ubersuggest

Girdiğiniz sorguyla alakalı en çok aranan kelimeleri ve anahtar kelimenin yanında a’dan z’ye kadar hangi kelimelerin getirildiğini göstermektedir. Bu kelimeler üzerinden kelime bulutu oluşturabilir, Google trends datasına bakabilirsiniz. Aynı zamanda, seçtiğiniz anahtar kelimeleri excel dökümanı olarak indirebilirsiniz. ,

Bu araç sayesinde, belirlediğiniz anahtar kelime alakalı olan konuları tespit edebilirsiniz ancak aranma hacimlerini göremezsiniz. Bu kelimelerin aranma hacimlerini de görebileceğiniz aracı listenin ilerisinde vereceğim.

9) Keywordtool.io

Özellikle uzun kuyruklu kelimeler için yardımcı olan bu aracın tamamı ücretsiz değil. Ancak ücret vermeden de fikir edinebiliyor, yardım alabiliyorsunuz. Kelime hacimleri, CPC gibi verileri Premium versiyonda görebilirsiniz.

Arama motoru olarak sadece Google değil, YouTube, App store ve diğerleri için de kelime araştırması yapılabilmesi diğer araçlara kıyasla en olumlu tarafı. Kelime önerilerine bakarken, kitlenizin bu konuyla ilgili hangi soruları arattığını görebiliyorsunuz ki bu çok önemli bir özellik. Çünkü, hedef kitlenizin sorularına cevap verebildiğiniz bir içerik üretebilmenizi sağlayabiliyor.

Aramak istediğiniz sorguyu yazdıktan sonra, questions kısmından bu konuda arama motorunda sorulanları görebilirsiniz. Saç dökülmesi için, ¨hangi saç dökülür?, hangi vitamin saç dökülmesini engeller¨ gibi ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

10) Adwords Keyword Planner

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu keyword planner üzerinden, 3 farklı yolla araştırma yapabilirsiniz.

  1. Yeni anahtar kelime bulmak ve fikirleri edinmek,
  2. Elinizde bulunan kelimelerin aylık ortalama hacimlerini elde etmek,
  3. Belli kelime gruplarını birleştirerek arama yapmak ve ortalama hacimlerine ulaşmak için kullanılabilir.

Herhangi bir  arama sorgusunun hacmi ve bu kelimeyle alakalı sorguların aylık ortalama hacimlerini görebilirsiniz.

11) Keyword Shitter

İstediğiniz arama sorgusuyla ilgili kelime türetmek için keywordshitter’ı kullanabilirsiniz. Arama sorguları alakalı olmaktan çıktığında ve yabancı sonuçlar döndürmeye başladığında ¨stop job¨ ile önerileri durdurun. Aracın verdiği bu kelimeleri indirebilir, arama hacimlerine keyword planner üzerinden ulaşabilirsiniz.

12) Google: Google üzerinden, aramanızla önerileri görebilir, arama parametreleriyle daha spesifik ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Aradığınız sorgunun sonuna yıldız(*) ekleyerek bu anahtar kelimeyle başka nelerin arandığını görebilirsiniz. Sorgunun başına yıldız eklediğinizde de ¨saç dökülmesi¨ anahtar kelimesi önüne hangi kelimeler getirilerek aratıldığını bulabilirsiniz.

Bu gibi daha bir çok Google arama parametresinden faydalanmak için Moz blogdaki şu yazıya göz atabilirsiniz.  Google arama sonuç sayfasının sonunda bulunan ilgili aramalar kısmından da yine, fikir alabilirsiniz.

13) Topic Explorer: Girilen anahtar kelimenin ortalama hacmini, sezonsal arama değişimini, hangi sitelerin bu konuda rakibiniz olduğunu ve daha birçok faydalı bilgiyi sunuyor.

14) Google Trends:  Google Trends belli bir anahtar kelimede arama trendinin değişimini, bu kelimeyle ilgili yapılan aramaları ve konuları görebilirken; iki veya daha fazla sorgunun arama trendini de karşılaştırabilirsiniz.

Arama trendleri içerik üretimi konusunda size çok yardımcı olacaktır. Örnek olarak, saç dökülmesi için son 5 yıl arama trendine bakıldığında; her yılın ekim ayında aramaların arttığı görmekteyiz. Yıllık içerik planı oluştururken, böyle bir veri ekim ayına yakın dönemlerde üretilmesi gereken içerik konusunu ipucu etmektedir.

Stok Görsel Araçları

İçeriklerinizin monotonluktan kurtulması ve kullanıcıların görsel zihnine de hitap ederek, okunası içerikler oluşturabilmek için mutlaka görsellere yer vermelisiniz. İçeriğinizi görseller ile zenginleştirmek için aşağıdaki ücretsiz stok araç listesinden faydalanabilirsiniz. (Genel olarak bu araçlar İngilizce aramalar yaptığınızda size yanıt veriyor.)

15) Pexels: Çok sayıda profesyonel görseli ücretsiz olarak indirebilirsiniz ama bazı alanlarda yetersiz kaldığını da söylemek gerek.

16) Pixabay: Yüksek kalitede bir milyonun üzerinde ücretsiz resim sunan bu araç ile istediğiniz renk, kategori alanında filtrelemeler de yapabilirsiniz.

17) PicjumboSınırlı sayıda içerik sunan ama ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek bir başka ücretsiz görsel sitesi.

18) Lifeofpix: Bu araç sayesinde de görselleri isteğinize göre filtreleyerek sonuç alabilirsiniz.

19): Giphy.com: Gif kullanmak için aradığınızı bulabilir veya tarayıcı eklentisi olarak Giphy'yi yükleyebilirsiniz.

İçeriği Ürettikten Sonrası

İçeriğinizin kaç kelimeden oluştuğunu, kelime frekans yüzdelerini ve özgünlüğünü test edebileceğiniz araçlar aşağıda verilmiştir.

20) Wordcounter: Kelimelerin içerikte geçirilme sıklığını veren araç

21) Seobook Keyword Density: İçeriğin toplam kelime sayısını, özgün kelime sayısını ve kelime frekans analizini vermektedir.

22) TextanalyserBu araç, içerik metninizle ilgili diğerlerine göre daha detaylı analiz sunmaktadır. Cümle sayısı, ortalama cümle uzunluğu, okunabilirlik (İngilizce metinler için analiz yapabilmektedir) metriklerini veriyor.

İçerik Özgünlüğünün Kontrolü

23) Plagiarisma.net: Bu araç üzerinden girdiğiniz metin veya URL’in özgünlüğünü kontrol edebilirsiniz. Türkçe dil desteği de var.

24) Plagiarism Checker: Girilen metin üzerinden kopya olup olmama durumunu analiz eden bir araçtır.

Title – Description ve URL’in Google Arama Sonuçlarında Görünümü

Title – description ve URL kullanıcıların Google arama sonuçlarında içeriğinizle ilk karşılaştığı ve tabiri caizse içeriğinizin ilk görücüye çıktığı yerdir. Kullanıcının içeriğinizi tercih etmesini ve tıklama davranışını bu meta etiketleriyle etkileyebilirsiniz.

Bu etiketlerin SERP’te nasıl göründüğünü simülatör aracılığıyla görebileceğiniz araçlar:

25) Seomofo: Google arama sonuçlarında nasıl göründüğünüzü gösterir.

26) MobileserpsMobil cihazlarda nasıl göründüğünü test etmek için kullanılmaktadır.

Bonuslar

İçerik yazarlarının işinin zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Odaklanılacak doğru ortam her zaman sağlanamayabiliyor. Odaklanma sorunu dış seslerle ilgili olanlar için çözüm olabilecek iki site:

27) asoftmurmur.com

28) coffitivity.com

Görsel Kaynak: Pexels.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.