Yedek parça pazarına iddialı alternatif: YedekParçaÇarşı
Girişim

Yedek parça pazarına iddialı alternatif: YedekParçaÇarşı

Otomobil, motorsiklet ve deniz araçları için yedek parça satışı yapan Yedekparcacarsi.com, 2016 yılının ilk aylarında kullanıma sunuldu. Yalçın Küçük tarafından kurulan Yedekparcacarsi.com'un temelleri ise birçok site ve sanal mağazaya tedarik yapan Sermayesizticaret.com sitesine kadar dayanıyor.

Sermayesizticaret.com sitesini devralarak 17 farklı kategoride yüzlerce siteye hizmet vermeye başlayan Yalçın Küçük, zaman içinde yedek parça kategorisinin diğer kategorilere oranla çok daha hızlı bir şekilde büyüdüğüne şahit olur. Daha sonra ise şirket kararı ile yedek parça dışındaki kategorileri tasfiye edilir ve Yedekparcacarsi.com macerası bu şekilde başlar.

Yaklaşık bir yıl içinde geliştirilen Yedekparcacarsi.com, yukarıda da belirttiğimiz üzere geçtiğimiz yılın başlarında kullanıma sunuldu. Şu an için 4 kişilik bir ekip tarafından yönetilen Yedekparcacarsi, başlangıçta 1 tedarikçi ve 30 bin adet ürün çeşidi ile hizmet veriyordu.

Aradan geçen zaman içinde hızla büyüyen Yedekparcacarsi.com, bugün 4 tedarikçi ve 80 binden fazla ürün çeşidi ile hizmet vermeye devam ediyor. Otomobil aksesuarları, motorsiklet, deniz araçları, oto lastik, oto yedek parça ve ses/görüntü kategorilerine sahip olan Yedekparcacarsi.com, ürün sayısı ve tedarikçi artırmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

Tüm ürünleri için koşulsuz 1 yıl garanti veren Yedekparcacarsi.com, kargo bedeli olarak 7.50 TL talep ediyor ve 200 TL üzeri alışverişlerden kargo bedeli almıyor. Özellikle oto lastik konusunda çalışmalar yapan Yedekparcacarsi.com, oto elektrik aksamları ve akü üzerine tedarikçi anlaşmaları da yapmış.

Radyo ve internet reklamlarına yoğunlaşacak

Yapılacak olan ürün eklemelerinin tamamlanmasıyla birlikte toplamda 130 bin ürün rakamına ulaşmayı hedefleyen Yedekparcacarsi.com, aylık olarak 60 ila 80 bin TL arasında bir ciro elde ediyor. Kendi sitesi haricinde çeşitli pazar yerlerinde de satışlar yapan Yedekparcacarsi.com kazancının büyük bir kısmını bu sitelere borçlu.

Fakat bu düzeni değiştirmek isteyen Yedekparcacarsi, pazar yerleri yerine kendi sitesine öncelik vererek çeşitli reklam anlaşmaları yapmayı planlıyor. Bugüne kadar hiçbir reklam çalışması yapmayan Yedekparcacarsi, yeni ürünlerin eklenmesi ile birlikte radyo ve internet reklamlarına yoğunlaşacak. Yedek parça konusunda önemli rakiplere sahip olan Yedekparcacarsi.com, Aloparca, Parçamania, ParçadeposuOtostart ve Mobil Oto Servis gibi önemli platformlarla da yarış halinde.

Yedekparcacarsi.com başarılı bir hizmet sunsa da internet sitesinin ciddi anlamda gelişmesi gerekiyor. Tasarım anlamında rakiplerinin gerisinde kalan ve fotoğrafı olmayan ürünler, çakışan kategoriler gibi sorunlara sahip olan Yedekparcacarsi, bu sorunları gidermek için çalışmalar yapıyor.

Yorumlar (11)
 1. Mete Han Pehlivan Mete Han Pehlivan

  Sanırım bahsettiğiniz cironun büyük bir bölümü N11 ve Sahibinden gibi pazaryeri sitelerine ait. Çünkü kendi sitelerinin kullanımı zor. Ayrıca sitede birçok sorun var. Örneğin; Ürün listelemesi yapılırken uzun başlıklı ürünlerde, ürün başlığı ve fiyat iç içe geçiyor. Tecrübeli yatırımcıların sitelerinde böylesine basit hatalar görmek üzücü. Umarım en kısa sürede düzeltirler.

  1. Yalçın Küçük Yalçın Küçük

   Merhaba Mete Han Bey, öncelikle zaman ayırıp değerlendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Bahsettiğiniz konu yazılım ekibimizce düzeltilmiştir. Yedekparcacarsi.com olarak değerli görüşünüz için tekrar teşekkür ederiz.

  2. Logosundan belli :))

 2. Site cok dandik ve ben bi urunu arayipda bulamadim siz yinede bildiginiz sitelere yonelin hic olmazsa aradiginiz urunu bulabilirsiniz burda ne ararsam sifir cikiyor

  1. Yalçın Küçük Yalçın Küçük

   Merhaba Ali Bey, Sitemizde 3 şekilde ürün arama metodu vardır. Ürün ara bölümüne aradığınız ürünü doğru şekilde yazarak, ürünlerimiz kısmından listeleme yaparak veya parça bul kısmından kategori marka ve model bazında arama yaparak ürünlere ulaşabilirsiniz.

   Ürün ara bölümüne örneğin admire far yazarsanız listedeki tüm ürünler çıkacaktır. Ancak sizin yaptığınız gibi admire ÖN far yazarsanız bulmaz çünkü farlar ön olur. arka far diye bir şey yoktur.

   Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. yedekparcacarsi.com

 3. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  Bence kendi sektöründe benzerlerinin en iyisini yapmışlar. Biraz daha düzenleme yapılırsa proje çok başarılı olur.

 4. Özkan Azderoğlu Özkan Azderoğlu

  ilk kuruldığu günden bu güne güvenle alışveriş yaptığım bir site yüzlerce ürün aldım çok az sorun yaşadım yaşadığım sorunlara ise hemen çözüm üretildi firma sahibi ile telefonla tanışma fırsatı yakalım gayet ilgili bir ekip günümüzde e ticaretin ülkemizdeki en önemli sorunu kesinlikle güven ile alışveriştir firmanın bu konuda bir eksiği yok telefonlara bakan istediğinizde adrese gidip tanışabilieceğiniz bir ekip alışveriş yapmaktan kormayacagınız bir ekip...

  başarılarınızın devamını dileriz.

 5. Logosu paintte yapılmış gibi. gerçekten çok amatörce. yeni bir girişimin bu şekilde davranması üzücü. Bence hızlıca düzeltin bunu. insanın bir şey alası varsa da almaz.. creative market ya da ne bileyim bu işi ucuza ve güzel olarak yapan grafikerler de var yani..

 6. Alış veriş yapıyorum. Sorun yaşamadım. Tavsiye ederim. Zorlu süreçte Başarılarının devamını dilerim.

 7. Yüzlerce ürün alıp sorun yaşamadığım nadir sitelerden biri, gelişerek devam edeceğine inancımız tamdır.

  Tebrikler..

 8. Ha bu arada Logo ile alakalı çok yorum yapılmış, söylemeden geçmek istemedim. firmadan logo satın almıyorum, önemli olan içeriği benim için. Ancak yine de geliştirilirse daha sağlıklı olacaktır. malumunuz insanımız şekilciliğe bayılır...