NASA gizli kalan videolarını YouTube'da yayınlıyor

NASA gizli kalan videolarını YouTube'da yayınlıyor

NASA'nın Armstrong Flight Research Merkezi, artık daha detaylı ve daha önce paylaşılmamış videoları YouTube ve kendi sitesinde paylaşacağını duyurdu. Nadir olarak görebileceğimiz fırlatış, test uçuşları ve yere iniş çekimlerini içerecek bu videolarla NASA, arşivine daha kolay ulaşım ve izleyenleri uzay mühendisliği araştırmaları konusunda daha kolay bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Hipersonik jet kalkışları ve mekik inişleri de buna dahil

Şu ana kadar NASA, YouTube kanalına 300 ila 500 arasında video yükledi bile. Bu videolardan bazıları onlarca yıl öncesine dayanıyor. İki örneği aşağıda verelim ama şimdiden belirteyim kısa kısa videolarda tüm gününüzü harcayabilrisiniz.

1947 yılındaki D-558 Skystreak uçağının montajı:

2004'teki unmanned NASA X-43A hipersonik test uçuşu:

Eğer bütün bunlar bana yetmez diyorsanız, NASA ayrıca adı çok da olumlu anılmayan, NASA ve Federal Aviation Administration ortaklığıyla gerçekleştirilen Boeing 720 jetinin kanadının parçalanmasıyla sağlamlığını test eden Controlled Impact Demonstration videosunu da paylaşıyor.

Bu testle NASA, kanadının parçalanmasıyla tam 1 saat boyunca alevler altında kalan uçağın çarpmalara karşı dayanıklılığını ve yakıtın yanma oranını ölçmeyi amaçlıyordu.

Bundan öncesinde, NASA'nın video arşivine Dryden Flight Research Center'ın internet sitesinde Dryden Aircraft Movie Collection adı altında ulaşılabiliyordu. Ancak bugün itibariyle, Armstrong Flight Research Merkezi sosyal medya yöneticileri sayesinde, artık herkes YouTube'dan videolara ulaşabilecek. Videoların çoğunun 2 dakikanın altında olması sizi yanıltmasın. Kısa ve öz videolarda birçok önemli detaya yer veriliyor. Siz de kemerleriniz bağlayıp, uzay yolculuğuna NASA'nın paylaştığı yüzlerce video ile başlayabilirsiniz!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.