Microsoft, Windows Phone'lara veda ediyor
Teknoloji

Microsoft, Windows Phone'lara veda ediyor

Microsoft'un paylaştığı bilgiye göre, Windows Phone 8.1, Microsoft işletim sistemi özelliklerini taşıyan son telefon olacak gibi görünüyor.

Microsoft, 11 haziran 2014'te piyasaya sürdüğü Windows Phone 8.1 için imzaladığı üç yıllık sözleşme ile güncellemeleri ve değişiklikleri garantiye almıştı. Ancak 2017'ye girmemizle birlikte, süre doldu ve karar zamanı geldi. Bununla birlikte, ayrıca şirket Windows 8.1'in yerine üst modeli Windows 10 Mobile'i piyasaya sürmeye karar verince, Microsoft için daha fazla sahada kalmanın anlamı kalmamış oldu.

Diğer bir deyişle, yeni Windows 10 Mobile'in, 8.1'den bir farkı olmayacağını anlayan Windows, ortaklığı daha da uzatmakta bir anlam görmedi diyebiliriz. Şu anki Microsoft 8.1 ne ise yenisinden de maalesef çok fazla bir şey bekleyemeceğiz demek oluyor bu. Ayrıca, birçok cihaz Microsoft 10 güncellemelerine uyumlu olmadığı için, eski işletim sistemiyle yetinmek durumunda kalacak.

Windows Phone için pazar payı yalnızca %0.3

Ancak asıl sorulması gereken soru şu ki: Windows 10 Mobile'in ömrü ne kadar olacak? Windows Phone işletim sistemlerini içeren tüm cihazların pazar payı yalnızca yüzde 0.3. Buna ek olarak yılın geri kalan günlerinde de Windows Phone için iç açıcı gelişmeler beklenmiyor.

Microsoft yine de Windows 10 için destek sağlayacağını söylüyor. Ancak daha büyük bir sorun şu ki; günümüzde Apple iOS ve Android'in üstünlüğü bu kadar artmışken, Microsoft bunun üstesinden nasıl gelecek orası tartışılır.

Yorumlar (2)
  1. Mert Altınkanat Mert Altınkanat

    Şu firmanın CEO'sunu bi değiştirin artık 10 yaşında bebe koysanız daha iyi yönetir. Aynı bizdeki yöneticiler gibi koltuğu bırakmıyor efendi.

  2. Ya ne kadar acınası bir durum inanılır gibi değil, ben dahil bir çok insan Windows Phone'u bir değişiklik olarak görüp satın almış ve dahası da sıcak bakarken insanlara farklı bir deneyim yaşatabilecekleri halde bunu becerememeleri ne acı.

    Yani sırf Windows Phone kullananlara kulak verseler ve talepleri yerine getirip, Bug'ları hızlı çözüp doğru reklam stratejileri uygulasalardı bundan daha iyisi yapılabilirdi.

    Bakın buraya yazıyorum, birgün 1 CEO'nun liderlik edeceği firmanın telefonu değil, Open Source olarak bir çok insanın katkısı ile büyüyecek bir komüniti telefonu üretilecek ve çok daha başarılara imza atacağına inanıyorum.