2040 yılında satılacak araçların yarısı elektrikli olacak

2040 yılında satılacak araçların yarısı elektrikli olacak

Elektrikli ve hibrit model araçların satışları artış trendinde. Kimi markalar artık elektrikli otomobil üretme konusunda ciddi adımlar atarken, Volvo gibi benzine tamamen veda edeceğini açıklayanlar da var. Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2040 yılına gelindiğinde yeni satılan araçların yarısı elektrikli olacak. Yine aynı araştırma 2040 yılında dünyadaki tüm araç filolarının yüzde 33'ünün elektrikli otomobillerden oluşacağını tahmin ediyor.

Lityum iyon pillerin fiyatlarının düşmesi, büyük araç üreticilerinin elektrikli otomobil pazarına girerek hacmi büyütmesi de dönüşümü hızlandıran etmenler arasında görülebilir. 2025 yılına kadar düşük seyirde devam etmesi beklenen satışların, elektrikli otomobillerin teknolojisinin ve altyapısının oturmasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde yükselmesi bekleniyor. Özellikle Çin, ABD ve Avrupa ülkelerinde ise elektrikli otomobil penetrasyonunun yüzde 60'ın üzerine çıkması bekleniyor.

Peki Türkiye'de durum ne?

Ülkemiz açısındansa henüz çok yeni açıklanan TEHAD verilerine göre, Türkiye'deki elektrikli otomobil pazarı 2017 yılının ilk 6 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 4.3 kat arttı. 2016'nın ilk yarısında 328 adet elektrikli ve hibrit model satışı gerçekleşen Türkiye'de, 2017 yılının ilk yarısında ise tam bin 413 adet elektrikli ya da hibrit araç satışı gerçekleşti. Ülkemizde de satış adetleri şimdilik düşük seyretmesine rağmen, elektrikli ve hibrit araç modellerine artan bir ilginin olduğunu söylememiz mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.