Google'ın "Test My Site" servisi yeni özellikler kazandı
Mobil

Google'ın "Test My Site" servisi yeni özellikler kazandı

İlk olarak geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan Google'ın Test My Site servisi, web sitelerinin hem mobil hem de masaüstünde ne kadar hızlı çalışabildiğini ölçüyordu. Herhangi bir web sitesinin ne kadar kullanıcı dostu olduğuyla ilgili bir yüzde de paylaşan Test My Site'ın yeni özellikler kazandığı Google tarafından duyuruldu.

Haberi resmi blogu arayıcılığıyla paylaşan Google, kazanılan yeni özelliklerle birlikte Test My Site servisinin mobil sitelerin hızları nedeniyle yaşayabileceği potansiyel ziyaretçi kayıplarını da belirleyecek. Henüz Türkçe dil seçeneği olmayan servis, yükleme sayfasının hızına göre potansiyel ziyaretçi kayıplarını hesaplayarak, web sitelerini rakipleri ile de  kıyaslayabilecek.

26 saniyeden 5 saniyeye

Sadece potansiyel kayıpları ve mobil sitelerin hızlarını ölçmekle kalmayacak olan Test My Site, yavaş bulduğu web sitelerinin nasıl hızlandırılabileceğiyle de ilgili bilgiler paylaşacak. Servisi kullanan Yard Dog Fence Company örnek gösteren Google, sadece görsel boyutlarını düşürerek yükleme sürelerini 26 saniyeden 5 saniyeye kadar indirmeyi başardıklarını da açıkladı.

Yard Dog'un sahibi Michael Casper, Test My Site servisi ile sitelerinin hızını başarılı bir şekilde yükselttikten sonra internetten yaptıkları satışların ikiye katlandığını da dile getirdi. Mobil sitesini hızlandırmak isteyenler için oldukça başarılı bir araç olan Test My Site, ziyaretçi kayıplarınızı önlemenize yardımcı olabilir.

Yorumlar (3)
  1. Site hızı çok önemli. Frontend'de ve resimlerde mutlaka optimizasyon yapılmalı ve sayfa yüklenme süreleri 3sn civarına çekilmeli. Sayfa hızının ciroya etkisi hakkındaki şu yazı ilginizi çekebilir: https://goo.gl/naA3sV

  2. Mustafa Mustafa

    Google'ın bu sistemler haricinde kendi allogoritmasını düzeltmesi gerekiyor bence :) nerede matt amca

  3. Bilgilenin Bilgilenin

    Bizde test ettik gerçekten güzel olmuş. Artık gün geçtikçe mobile biraz daha önem vermeye başlıyor Google, bunu yaptığı yeniliklerden de anlayabiliyoruz. Sıralamalarda da mobile verdiği önemi arttırdığını düşünüyorum.