Sahaf, ikinci el kitapları kolayca alıp satabileceğiniz mobil pazar yeri
Girişim

Sahaf, ikinci el kitapları kolayca alıp satabileceğiniz mobil pazar yeri

En çok okuyan toplumlardan biri olarak tanınmasak da, kitaplarla ilgili girişimler özellikle son dönemde sık sık karşımıza çıkıyor. Bunlar arasına eklenen Sahaf, hem yeni hem de ikinci el kitaplar için pazar yeri olma hedefi ile yola çıktı.

Girişim fikrini hayata geçirmek için geçtiğimiz Aralık'ta kurumsal hayatına son vererek, Sahaf projesi üzerine çalışmalara başlayan Ali Aslan projeyi yaklaşık 5 ayda geliştirmiş. Sahaf, bugün 3 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Kitap alış ve satış işlemlerini oldukça kolaylaştıran Sahaf, kullanıcı deneyimi açısından Letgo uygulamasına benziyor. Ancak Sahaf sadece listeleme yapmıyor, satış sürecini de üstleniyor.

Basit ve hızlı bir şekilde kullanılabilen Sahaf'ta kitap satmak için yapmanız gerekenler sadece satmak istediğiniz kitabın fotoğrafını çekmek ve fiyatını belirlemek. Özellikle aradığı eski kitapları bulamayanlar veya okuduğu eski kitaplarını elden çıkarmak isteyenler için başarılı bir alternatif olan Sahaf uygulaması, hem Android hem de iOS platformlarına destek veriyor.

10 günde 2 bin kitap listelendi

17 Haziran tarihinde kullanıma sunulan Sahaf'ta yaklaşık 10 gün içinde 2 binden fazla kitap listelendi. Şu an içinde 2 bin 72 kitap bulunduran Sahaf, kitapları kategorilerine göre ayırarak arama işlemini kolaylaştırıyor. Benzer uygulamalarda olduğu gibi satıcılarla mesajlaşma imkanı da sunan Sahaf'ın rakipsiz bir platform olmadığını da ekleyelim. Letgo ve Zebramo gibi uygulamalar tam anlamıyla kitap satışına yoğunlaşmasalar da, tüm eşyalar gibi ikinci el kitapları da listeliyorlar. Ancak Sahaf, sadece kitap dikeyine odaklanarak ve uygulama içinde bu dikeye özel deneyimler sunarak farklılaşıyor.

Sahaf'ta kullanıcılar satışa çıkan kitaplardan haberdar olmak için birbirini takip edebiliyor veya bir kullanıcının uygulama içinde oluşturduğu sanal sahaf dükkanını gezebiliyor. Alıverişler ise Sahaf Hesap kısmına para eklenmesi veya kredi kartı ile gerçekleşebiliyor. Sahaf ödeme altyapısı için iyzico ile çalışıyor.

Uygulama içinden gönderilen mesajlar yetkili editörler tarafından onaylandıktan sonra gönderiliyor, böylelikle olumsuz durumların önüne geçilebiliyor.

Kitap listelemeleri için ücret almayan Sahaf gelir modeli olarak komisyon modelini kullanıyor. Gerçekleşen kitap satışlarından yüzde 10 komisyon alan Sahaf,  bugüne kadar herhangi bir yatırım almadı. Kargo süreci için PTT Kargo ile anlaşmalı olan Sahaf, kullanıcılarına indirimli bir şekilde kargo gönderme imkanı da tanıyor.

Oldukça başarılı bir mobil uygulamaya sahip olan Sahaf, yıl sonuna kadar 1 milyon kitap listeleme ve 500 bin kullanıcıya ulaşma hedeflerini gerçekleştirmek istiyor. Dilerseniz Sahaf uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Ahmet Taşçı Ahmet Taşçı

  Kültür Bakanlığı bandrol uygulaması, geçici madde 4 — (Ek:RG-09/09/2005-25931)'ye göre; Kanunun süreli olmayan yayınlara bandrol yapıştırma zorunluluğuna ilişkin hükmünün yürürlüğe girdiği 7/6/1995 tarihinden önce basılmış eserlerin, sahaflık sertifikasına sahip işyerlerinde ikinci el olarak satılması halinde bandrol yapıştırılması zorunluluğu aranmaz. Ancak ikinci el kitap satışı sahaflık sertifikası sahibi işyeri dışında yapılamaz. Bu kanuna göre bu uygulama üzerinden ikinci el kitap satışı yapmak yasal mıdır ?

  1. Merhaba, kişisel eşya dışında internetten toplu satış yada ticari sınıfa girecek satış yapıldığında fatura ve irsaliye kesmek zorunludur . Sahaf'da kitap satışını ticari amaç ile yapan kullanıcıların vergi numaraları ile fatura keserek işlem yapmaları zorunludur. Ticari amaç gütmeden kişisel eşyalarını satan kullanıcılarımızın mesafeli satış sözleşmesi kurallarını yerine getirmesi yeterlidir.

   Bahsettiğiniz madde 7/6/1995 tarihinden önce basılmış kitapların bandrolsüz satışı ile ilgili bir madde.Bu tarihten önce basılmış kitapların bandrolsüz satışı için sahaflık sertifikası gerekmektedir.

   İkinci el kitap satışı ile ilgili genel bir madde değil.

   Sevgiler,

   Ali.

   1. "Ticari amaç gütmeden kişisel eşyalarını satan kullanıcılarımızın mesafeli satış sözleşmesi kurallarını yerine getirmesi yeterlidir."

    kitabı alıp, okuyup 14. gün iade edebilirler yani?

 2. Ahmet Yesevi Ahmet Yesevi

  ios nasıl izin verdi, kredi kartını tahsilatına onu anlamadım..Normal şartlarda iapp olması lazım. gözden mi kaçtı :) şanslısınız...

 3. Merhabalar, Sahaf çok beğenerek kullandığım bir uygulamaydı. Ancak tüm operasyonlarını durdurma kararı almışlar. Neden böyle oldu bilginiz var mı? Tekrar açılacak mı?