Facebook, profil fotoğraflarının güvenliği için yeni özelliğini duyurdu
Sosyal Medya

Facebook, profil fotoğraflarının güvenliği için yeni özelliğini duyurdu

Facebook, Hindistan'daki kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde profil fotoğraflarına özel bir koruma modülü geliştirdiğini duyurdu. Hindistan'daki kullanıcılar profil fotoğrafını kimlerin indirebileceğini, paylaşabileceğini ve etiketleyebileceği gibi özellikler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilecekler.

Facebook blogunda yapılan açıklamaya göre Hindistan'da elde edilen veriler doğrultusunda da bu özellik tüm kullanıcılara açılmak üzere genişletilecek.

Gepostet von Facebook Safety am Mittwoch, 21. Juni 2017

Hindistan'da son dönemde kadınların fotoğraflarını Facebook'a yüklememe kararı aldıkları ve bu kararın giderek yaygınlaşmasının Facebook'u harekete geçirdiğini söyleyebiliriz. Facebook yetkilileri, bu özelliği geliştirirken Hindistan'da sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çalıştıklarını belirtiyor.

Hindistan'da kullanıcılar yukarıdaki videoda görebildiğiniz gibi bir rehber eşliğinde fotoğraflarını koruma altına alabilecekler. Facebook'un paylaştığı verilere göre profil fotoğrafı üzerine eklenen çok basit bir görsel korumanın (bir bant gibi) bile kullanıcıların %75'inin fotoğrafı alma çalma veya bir başka amaçla kullanmasının önüne geçtiğini söylüyor. Hindistan'da kullanıcılara gösterilmeye başlanan rehber eşliğinde bu korumayı çok kolay bir şekilde profil fotoğrafına ekleyebilecekler.

Bu yeni özelliği aktifleştirdiğinizde:

 • Diğer insanlar artık Facebook'taki bir paylaşımda veya sizin profilinize ulaştığı bir yerde profil fotoğrafınızı indiremeyecekler.
 • Arkadaşınız olmayan kişiler kendileri de dahil kimseyi sizin fotoğrafınızda etiketleyemeyecek. (Güvenlik ayarlarınızı güçlendirerek şimdiden de yapabilirsiniz.)
 • Şimdilik Android kullanıcılarının ekran görüntüsü alması da engellenecek bu özellik sayesinde. Tabi ki imkansız değil ama iyi bir önlem ekran görüntüsü almanın engellenmesi.

Milyarlarca insanın hayatı söz konusu olunca Facebook'un en çok önem vermesi gereken şeylerden biri haliyle gizlilik ve güvenlik oluyor. Profil fotoğraflarının korunması da bunun ne kadar farklı boyutlarda düşünülmesi gerektiğinin bir kanıtı. Önümüzdeki günlerde çok daha farklı güvenlik önlemleri duyacağımızın da habercisi diyebiliriz.

Yorumlar (5)
 1. Bunun önüne geçemezsiniz... Ekran resmi alınarakta profil resmi kaydedilebilir...

  1. Bayağı geçilebilir. Android için ekran görüntüsü almayı devre dışı bıraktığın anda o fotoğrafı Android telefonlarda hiçbir şekilde depolayamazsın. Bu PC'de de yapılabilir. Mesela Printscreen tuşuna basınca bazı oyunlar ekran görüntüsünde kapkaranlık çıkar ama Lightshotla alınabiliyor sanırım veya Frapsla alınabiliyor. Her neyse bu tamamen engellenirse ki bu mümkün mü bilmiyorum bunun önüne geçilebilir.

 2. Profil fotosunu almak 2 saniyelik bir iştir! Çözümü yoktur! Ekranda gözüktüğü an iş bitmiş demektir. Ekran fotosunu almaya falan da gerek yok bu özelliği de devre dışı bırakılabilirler. Extra bir uygulama kurmaya da gerek yok! Bu nasıl bir haber anlayabilmiş değilim...

  1. jerfi kardeşim nasıl yapıldıgını biliyormusun bu korumanın benim adım beyza

  2. Eğer ekran görüntüsü alınmasını engellersen kimse alamaz profil fotoğrafını nereye 2 saniyelik iş nereye çözümü yok nereye ekranda gözüktüğü an iş bitmiş demektir. Ekran fotosunu almadan fotoğrafı nasıl cihazında depolayacaksın aynştayn? Bu özelliği devre dışı bırakmışlar zaten, o yüzden profil fotoğrafı korumalı olan birinin profil fotoğrafına Android telefondan ulaşamazsın. Haberi nasıl okuyorsun anlayabilmiş değilim.