Rekabet Kurulu, Sahibinden.com hakkında soruşturma başlattı
Girişim

Rekabet Kurulu, Sahibinden.com hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurulu, ülkemizin en önemli seri ilan sitelerinden Sahibinden.com'un ana şirketi Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticareti A.Ş. hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Rekabet Kurumu resmi sayfasında yapılan açıklamada soruşturmanın Sahibinden.com'un aşırı fiyat uygulaması nedeniyle açıldığını belirtiliyor. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanılıyor:

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticareti A.Ş.’nin hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 04.05.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticareti A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-15/175-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.

Konuyla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (71)
 1. ceza almaları muhtemel, dandik bir ilan listeleme 60 lira diye hatırlıyorum.

  1. Uzman Kişi Uzman Kişi

   Ben araba ilanı listeliyorum 79 TL

   Diğer kategorileri bilmiyorum.

   1. SEO’ya önem vermedikleri için olmuş olabilir mi?

    Çözüm : Webtures :)

 2. Uzman Kişi Uzman Kişi

  Daha başlığı görür gözmez herhalde AyenSoft haricinde başka firma ile çalışmadıklarından dolayı, entegrasyon kullanan diğer firmaları zor duruma düşürdükleri için dava açılmıştır sandım ama değilmiş,

  Sorun değil, bu konuyla da ilgili bir dava gelir elbet, AyenSoft ve Sahibinden.com aralarında yaptıkları anlaşma yüzünden entegrasyon kullanan e-ticaret satıcıları fazladan entegrasyon ücreti ödemek zorunda kalıyorlar, zannediyorum Rekabet Kurulu nun bundan haberi yok.

 3. Sefer Erbas Sefer Erbas

  Emlak Kategorisinde YILLIK 1100 TL Ödüyorduk, önce AYLIK 1450' e sonraki yıl AYLIK 1750' e Yani Yıllık Fiyatı 21.000 TL ye çıkardılar.Aylık 200 ilan için. Rakkamlar da yanlışlık yok bu soygun değilde nedir ? Aynı şey galericiler içinde geçerli. Bu kadar aç gözlü bir firma olamaz. Bireysel kullanıcılar içinde en dandik haliyle bir ilan 69 tl. Satış temsilcileri bacak bacak üstüne atarak konuşuyor ister al ister alma şeklinde. İnşallah çok iyi bir ceza alırlar da biraz canları yanar.

  1. Gökhan Gökhan

   Kesinlikle katılıyorum. Güzel bir ceza almalarını bekliyorum.

  2. Sahibinden'e ödenen para, emlakcıların ev arayanlardan aldığı komisyonun yanında hiç birşey.

   1. Kesinlikle katılıyorum, emlakçılar sahibinden'den şikayetçi olurken biraz da kendilerine bakmaları lazım.

   2. bu kafayla bu firmalar daha çok tekelleşir..

   3. Ev arayandan nasıl para alınıyor?

  3. Enteresan. Peki bir emlakçıya gittiğinizde nasıl bir hizmet veriyor da size kiranın yıllık %12'si veya satışın %2'sini isteyebiliyor. Herhangi bir hukuki sorumluluğu mu var, hayır. Bir katmadeğeri mi var, hayır. Elinde anahtarla evi gezerken yanınızda durma dışında başka bir şey mi yapıyor, hayır. Ama her türlü cingözlük bunlarda. Aynı evin ilanı 10 tane emlakçıda değişik fiyatlardan yayınlanır, artık hangisinin ağına düşerseniz diye. Olmayan ilanlar yayınlanır ki, potansiyel müşteri kapıdan bir girsin, sonra ona bir şey buluruz diye. Valla kimse laf etmesin, bu fiyatlar emlak için uygulanan ücretler yanında makul, öyle olmasa eskilerin bakkal dükkanı gibi her köşe başında bir emlakçı olmazdı. Fahiş fiyatlar olsa gerçekten yüksek derdim ama, öyle bir durum görünmüyor, beğenmeyen kendi sitesini açar, ilanlarını oradan yayınlar.

   1. Emlakçıların kazancı konusunda size katılıyorum, bu konu benide sinir ediyordu dedim madem bu kadar kazanç mümkün niye ben de yapmıyorum :) Arkadaşlar size sözüm böyle şikayet edeceğinize gidin emlakçılık yapın. Levent'te 1 rezidans kiraya ver $3.000 komisyon alıyorsun. Ben ileri seviyede 2 yabancı dil biliyorum ve üniversite mezunuyum emlakçılıktan kazandığım parayı iş hayatım da hayatta ulaşamadım ayrıca bu kadar cahil fotoğraf bile çekemeyen adamlar bu piyasada iş yapıyor. Elimde şimdi ayrıca bir hotel ve bir site satışı var, sattım mı komisyondan milyonlar alacağım.

   2. Kürşat Kürşat

    Sizin söylediklerinizde enteresan. Sizin gibi müşteri profilleri ne hikmetse emlakçısız iş yapamazsınız. Emlakcı gelsin bize malı göstersin ama para almasın. İlk yapacağınız şey de mal sahibini bulmaya çalışmak. Emlakcı olmadan alacağınız gayrimenkule belki ulaşırsınız ama şu da bir gerçek ki, ilk yaptığınız şey internete bakmak ve ardından emlakcıya koşmak. Peki emlakcının tek gelir kaynağı olan aracılık hizmetine neden saygı duymuyorsunuz? Cingözlük ???? Burada gerçekten asıl cingözler müşteriler. gayrimenkul tanıtım sözleşmesi olmasa, kırk takla atarsınız para vermemek için. Evet biz emlakcılar sırtımızda taş taşımıyoruz ama sizin gibi zor insanlar ile uğraşıyoruz. Emlakcı malı bulsun, yüksek rakamlarda ilanını açsın, siz muhteremi arabasıyla gezdirsin, banka banka hangisinden kredi çıkacak diye uğraşsın, tapu işlemlerini takip etsin eee... nasılsın Orkun efendi? Burada ahkam kesmeden bir düşünün.

   3. Biz emlakçılar,sizin düşündüğünüz gibi beleş para kazanmıyoruz.kira,stopaj.kdv,gelir vergisi,oda kaydı ve vergisi,internet portallarına aylık ödemeler,elektrik,su,internet ve telefon olarak öncelikle sabit ödemelerimizi yapmakla mükellefiz,bir portföyü elde ettikten sonra iki riskimiz var,ya mal sahibi ya da müşteri tarafından kandırılabiliriz.Sistem içerisinde iyi ve kötüleri ayırt etmek gerekli.herkesi aynı kefeye koyamazsınız.işini yapmayıp rüşvet alan,ense yapan kamu görevlileri olduğu gibi...ve bu sefer bizden almayın kimin duası kimin parası diyen müşterilerimiz var sanki ay başında kendi kazançlarından feragat ediyorlarmış gibi öyle olunca bize verdikleri 1 krş bile olsa boşa verilen para gibi lanse ediliyor.ama el aman bana bir yer bul diye kapıda telde bizde rica minnet eden kendileri değilmiş gibi.

    yine de son olarak şunu diyeyim çürük elmalarla sağlamlarını ayırt edebilmeniz dileğiyle..sağlıkla kalın

  4. 200 ilan veriyorsunuz, bundan da bir kazanç elde ediyorsunuz. Emlak satıyorsunuz birde, bence normal bir fiyat.

 4. sonunda birileri gördü... umarım büyük bir ceza alırlar. darısı diğer tekellerin başına

 5. Harun Y. Harun Y.

  Paranın insanı ya da firmayı her neyse nasıl değiştirdiğini görmek isterseniz, Ataşehir (Asia Ofispark) ta Sahibinden.com u bi ziyaret edin derim,

  Müthiş bir para akışı var adamlara, yöneticilerindeki rahatlık kimsede yok, umurlarında değil ki adamların, para akıyor yani, umurlarında mı uygun fiyat vermek, nasıl olsa satın alacaklar havası var, bu havanın sönmesi lazım, fiyatlarda indirime gitmeleri lazım.

 6. Harun Y. Harun Y.

  Bir şey daha var, çoğu bilmez ama ben yazayım, listeleme için ayrı para, entegrasyon için ayrı para alıyorlar,

  Bir de sizi AyenSoft isimli bir firmaya yönlendiriyorlar, bir de o firmaya ücret ödüyorsunuz,

  Bu yazdıklarımın doğruluğunu anlamanız çok kolay, basit bir üyelik oluşturun, sizi arıyorlar ve bir fiyat söylüyorlar, sonra siz entegrasyon yaptırıcam diyorsunuz, farklı bir fiyat daha söylüyorlar ve diyorlar ki biz AyenSoft ile çalışıyoruz diyorlar,

  Sonra siz başka bir firma ile çalışıyorum, bir daha mı para vericez diyorsunuz, biz bu şekilde çalışıyoruz (yani işinize gelirse) diyorlar.

 7. emlakçılar oturduğu yerden boş boş para kazanıyor, bence sahibinden fiyatları gayet normal.

  1. Aynen kardeşim, katılıyorum...

  2. hangi emlakçı oturduğu yerden para kazanıyor söylermisin...? sokak sokak gezip satılık yer toplayan sen misin, hiç bir şey satın almayacağı halde bir insanı gerek arabasıyla gerek saatlerini harcayarak gezdiren sen misin..? senin gibiler anca oturduğu yerden laf ebeliği yapmasını bilir...

   1. 500 binlik bir ev sattığı zaman 15+15 = 30 kazanıyor. Bi zahmet gezdirsinler. Bencede emlakçılar gereksiz fazla kazanıyor.

   2. Gürhan Ayar Gürhan Ayar

    çok güzel yazdınız sayın arkadaş tebrik ederim....

 8. Tasarla Tasarla

  sahibinden kimseye silah zoruyla birşey satmıyor. emlakcılar bir evden %12 para kazanırken ne vergi nede birşey ödüyorlar. bugun 500 bin lira olan evden en az 30 -50 bin arası komisyonu alıyorsunuz. yılda sahibinden uzerinden en az 100 lerce ev arsa satıyorsunuz. bunun uzerine birde fiyattan yakınıyorsunuz. onlarca ilan sitesi var onlarla çalışabilirsiniz. yılda bir ev komisyonunu sahibinden com a verdiniz diye feryad niye ediyorsunuz.müşterinizin tamamını ordan bulup ordan ekmek yiyip aylık 1750 tl gibi komik rakama itiraz ediyorsunuz bugun bir pazarlamacı çalıştırsanız 3 katı maliyeti olur ve satışınıda %10 yakalayamaz. neyin hesabı yapılıyor anlamadım.Bireysel için yok 70 tl çokmus, sen git ortalam 50 bin tl lik arabanı sat. bunu sadece oradan buldugun müşteriye yap, vay efendim çokmuş, kolaysa ozaman pzar pazar dolaş yada galeri galeri bakalım ne kadar zarar ediyorsun. Bu yuzden bu tur yatırımlar yaparken iğneyi kendinize çuvaldızı başkasını batırmayın.Çok buluyorsanız kullanmayın.İnternet gelişmeli gelişirkenden bu işe yatırım yapan yıllarını veren firmalara neden para kazanıyorsun demeye kimsenin hakkı yok.

  1. Sefer Erbas Sefer Erbas

   Sahibinden.com kimseye silah zoruyla bir şey satmıyorsa emlakçılar ve galericilerde silah zoruyla birşey satmıyor. Emlakçıların %12 aldığını nereden çıkardın ayrıca bunun yasal sınırı %3 e kadardır. Eğer başına böyle birşey gelmişse dolandırılmısın demektir gidip hakkını arayabilirsin.

   Ayrıca sahibinden.com da emlakçıların %100 ü şuanda vergi levhası olan ve vergiye tabi kurumlardır. Sahibinden.com üye olurken bu belgeleri istiyor.İstersen arayıp sorabilirsin. Sahibinden.com un tabiki faydası var emlakçılara yada diğer insanlara ve ihiyacımız olduğumuzunda farkındayız büyük kolaylık sağlıyor bunu senden iyi biliyoruz burada söylemek isteğim şey şu bir şeyin fiyatına 20 katı fark gelmez 3 yıl içinde yıllık 1.100 tl den yıllık 21.000 tl e oldu diyorum. seninde ekmeğe suya ihtiyacın var ya da herhangi başka bir şeye sırf para kazanıyorsun işine yarıyor diye bir şeyin fiyatının 20 katı artmasını doğru bulurmusun ? Bunun doğru olup olmadığına rekabet kurumu cevap verecek.

   1. Gulut91 Gulut91

    Emlakçılar ev kiralarken bir yıllık kiranın %12 sini komisyon oalrak alırlar. Yani 1700 tl kira ödediğim ev için yaklaşık 2500 tl hava parası vermekteyim. Yaptığı tek iş 5 dk evi göstermek. Entegrasyon olayını bilemem fakat istemeyen kullanmaz arkadaşım.

   2. Emlakçılar ev kiralarken bir yıllık kiranın %12 sini komisyon oalrak alırlar. Yani 1700 tl kira ödediğim ev için yaklaşık 2500 tl hava parası vermekteyim. Yaptığı tek iş 5 dk evi göstermek. kimse seni mecbur tutmuyor. o emlakçının gösterdiği daireyi kiralamazsın olur biter. o zaman bir web sitesi yaptırıyorsun yeri geliyor adam 3000 - 5000 TL istiyor. sana göre ne yaptığı oturduğu yerde tuşlara basıp durdu. iste sahibinden.com da oturduğu yerden tuşlara basıp duruyor sadece.

   3. Volkanpoyraz Volkanpoyraz

    valla rekabet kurulu emlak oto galerilerden başlasın bence bu işe.

    yılda 20 ev satamayan var mıdır

    3bn alsa x20

    2bn alsa x20

    işini iyi yapan çevresi çok olan ise yılda

    40 satarsa x3bn

    ben ev aldım 6bin verdim

    arkadasım aldı tanıdık ya 2bin verdi.

    ya boş konuşmayalım. hayalimiz olması gereken yada liste fiyatı varsa adamın gözünün içine baka baka ben bir kira alırım derken neden bu aradığımız insafı bulamıyoruz.

    ofis kiraladım 1 kira verdim onda damı % komisyon olması gerekmezmi ?

    hiç bir şey yapmadan (yurt dışı diyecem ama kızanlar olacak) adam ofise gelin diyerek aynı satıcı gibi seni ağırlayıp evi gezdiriyor, boya zart zurt indirimli yaptırıyor da evi satıyor dışarda.

    bizimkiler ne yaptı

    anahtarı alan emlak ilanı verip avantasına bakıyor.

    darılmaca gücenmece yok

    herkez istediği yerden bakıyor zaten sorunumuz bu.

    sahibinden de 50kişi çalışsa

    2bin alsa net maaş

    yönetim de 15olsa

    5bin alsa net maaş

    sgk vergi vs vs vs

    totalinde yüklü aylık

    diğer konu alt yapı kiraları

    masrafları vs vs vs

    sizce siteye anlık kaç kişi bağlanıyordur????

    ben söyleyim belki yanlış bile

    150bin vardır fazla bile olabilir

    ki uygulaması hariç bu!

    diğer giderleri bir emlak firması ofisi ile kıyaslanamaz bile...

    sözün kısası iki tarafıda .. neyse.

  2. Pazarlama gücü, yıllardır yaptıkları yatırımlar, uzun yıllar verdikleri ücretsiz ilan hizmetleri, sürekli kendilerini geliştirmesi sahibinden gerçeğini halk nezdinde değiştirmeyecektir. Yerli olması da ülkemiz açısından ayrıca önemli. Haklı olduğunuz noktalar var. Ancak emlak işinde %3 satıcı %3 alıcı Türkiye ortalamasıdır. Lokasyondaki emlakların rayiç bedeline göre veya farklı bir yöntemle ortalama satışlar baz alınarak fiyat belirlenebilir. Aylık normal bir emlakçının 2-3 katı satış yapan karlılığı yüksek bölgede emlakçı ile hepsini aynı kefeye koymak rasyonel olmayabilir.

   1. Gulut91 Gulut91

    @isa

    Sen istanbulda yaşamıyorsun sanırım. Beşiktaş'ta emlakçısız ev yok. O emlakçı diyorsun beşiktaşta 50 tane emlakçı var en insaflısı %10 komisyon alıyor.

    Ki sen de aynı şeyi söylüyorsun kullanma diye. Sen de kullanma o zaman?

    10 tane emlakçıyı mı 1000 tane kiracıyı mı düşünmek gerekir.

 9. Harun Kılıç Harun Kılıç

  Adamların herşeyi paralı dışardan kendimiz entegrasyon yapmak istiyoruz diyoruz yok illa Ayensoft denen sallama firmaya zorluyorlar ve hiç bir şekilde destekde vermiyorlar.Tamamiyle zorlamadan başka birşey degil

 10. Bölgesel Seo Bölgesel Seo

  Alternatif daha iyi bir seri ilan sitesi açılabilir. Var olan diğer LETGO gibi alternatifleri de kullanmak gerekir. aksi durumda fiyat aylık 5000 bile olur.

 11. Uzman Kişi Uzman Kişi

  Birileri gitmiş sahibinden.com u savunuyor, gidin bakalım taşra bölgelere 500 bin liraya ev mi satılıyor, istanbulun bazı yerlerinde o fiyatlara ev satılabilir yalnız kaç emlakçı %12 komisyon alıyor acaba? En fazla %3 satıcıdan, %3 alıcıdan alır,

  Arada tutturursa tutturur işte,

  İstanbul dışında bir sürü il var, bir sürü de taşra sayılabilecek ilçe var, neden bir kaç bölge çok kazanıyor diye orantısız yorum yapıyorsunuz ki,

  Kaldı ki neden emlakçılar olarak geçiyor, başka kategoriler de var, her kategoride aynı mantık işliyor,

  Hayvan kategorisi ücretsiz sadece, o da sözde sahiplendirme ama ilan açıklamalarını bakın "sahiplendirme için iletişime geçin lütfen, site kurallarını bilmeyen aramasın" yazar, site kuralları ne demek biliyor musunuz? Yani ücretsi satıyorlar hayvanları, canlı hayvan ticaretine de aracılık ediyor sahibinden.com.

  1. Sefer Erbas Sefer Erbas

   Tebrik ederim güzel açıklamışsın. Kendisinin satın aldığı bir şeyin fiyatına 20 katı zam gelince bakalım aynı mantığı kurabilecek mi ?

 12. Hiçbir şirketten bu kadar nefret ettiğimiz hatırlamıyorum. Umarım rekabet kurulu en üst cezayı verir.

 13. Murat Mert Murat Mert

  sıra N11 ve Hepsiburada da..aldıkları komisyon küçük girişimciyi resmen öldürüyor

 14. Can Kurtaran Can Kurtaran

  İlancılık piyasası kapalı bir piyasa değil. İstemeyen hurriyet, milliyet, emlakjet, zingat vb. alternatiflere geçebilir yani bunun altını gerçekten iyi çizmek gerekiyor sahibinden zorla bir şey satmıyor. İsteyen alıyor.

  Bir özel şirket kendi ürününü istediği gibi fiyatlandırabilir. Eğer ürün/fiyat dengesi yoksa zaten pazarda yer alamaz veya pazardaki payını kaybetmeye başlar. Bu durum da tamamen o şirketi bağlar, onun kararıdır, onun sonucudur. O sonuç herneyse onu da baştan zaten kabullenmiştir.

  Rekabet Kurulu'nun bu konuda bir araştırma başlatması hele hele olur da bir yaptırım uygulaması bence çok yersizdir ve anlamsız olur.

  Bırakın piyasa kendi kendini dengelesin. Devlet organları aktif ticaretin ve piyasanın bu kadar içine girmek zorunda değil ve girmemeli.

  Rekabet Kurulu ancak, sahibinden, bana üye olursan X'e üye olamazsın vb. piyasayı sınırlayıcı bir şekilde servis verirse bu duruma müdahale edebilmeli. Şirketin kendi ürününü ne kadar ve nasıl fiyatlandırdığından kime ne?

  1. Emlakçıların inim inim inlemeleri arasında aradığım aklı başında nadir yorumlardan.

   Sitenin adı "Sahibinden.com", emlakçısından.com komisyoncusundan.com değnekçisinden.com galericisinden.com değil ki. İki kafadar emlakçı parasını birleştirip bir yazılımcıya verse kendilerine ait ilan listeleme siteleri olur. (Trafik, reklam vesaire metrikleri goz ardı ederek emlakci vatandaslarimiza %3 %12 komisyon almadan bedavadan girişim fikri veriyorum)

   Ayrıca Emlakcigiremez.com diye ilan sitesi açılsın sahibindene rakip olur. Bu da bedava.

 15. Murat D. Murat D.

  İstanbul projeleri İstanbul odaklı olduğu için Anadolu'da sahibinden üyeliğinden daha az kira veren var. Gerekirse bölgesel olarak kullanıcıya odaklanmak gerekli.

 16. Tasarla isimli arkadaşım sahibinden.com un ücret artışıyla emlakçılar alakalı çok mantıksız bir bağ kurmuşsun. Bir emlakçının çok fazla alternatifini bulabilirsin ama sahibinden.com un alternatifini bulamazsın. Ayrıca sadece emlak kategorisinde değil neredeyse tüm kategorilerde bu durum söz konusu. Şöyle düşün belki daha iyi anlarsın bir web siten var ve bundan yıllık 200.000 bin tl gelir elde ediyorsun. Sana hizmet veren 3-4 Hosting firması var ama en etkilisi senin kullandığın firma ve bu firma hosting ücretinde her yıl 15-20 katı fiyat arttırıyor. Ama senin aldığın hizmet hep aynı

  1. E kullanmayın o zaman.

   1. E kullanmayın demekle olmuyor Mert Kardes ... Monopol durumu, kullanıcı aleyhine kullanmaları doğru degil .Pazar lideri olmaları , kullanıcıları/aboneleri sömürülmesini onaylayıcı bir durum degildir.

   2. E kullanmayın demekle olmuyor. Kullanan zaten kullanıyor o değere o fiyatı veriyor ancak bu demek değil ki adam o fiyatı veriyor diye sen hersene fiyata 15-20 katı artış yapacaksın. Bunlar her sene zaten bu artış yüzünden müşteri kaybediyor. Ancak elinde kalanlara öyle bir zam yapıyor ki kaybettiklerini telafi ediyor. Rekabet kurumuda bu duruma hakim pozisyonu kötüye kullanmak diyor. Kimse sahibinden.com neden en pahali ilan sitesi demiyor. Dengesiz fiyat artışlarından rahatsız. Aynı durum kariyer.net in başınada gelebilir.

 17. umarım en ağır cezayı alır..biz emlakcılar olarak şuan imza topluyoruz 500 firma olarak ayrı bir dava bizde açıyoruz..2 yılda yüzde 800 zam yapan tekelci bir firmanın bu ülkede işi yok..

  1. Balıkesir de yim bu yıl ki sözleşmemi sesli onaydan beni aramadan otomatik güncelleme ile 36 bin tl ye çıkartmışlar ticari mahkemeye başvuru yapacağım

   Ve topladığınız imzaya bende katılmak istiyorum

  2. Gürhan Ayar Gürhan Ayar

   emrah bey sizinle aynı fikirdeyim..imzam gerekiyorsa memnuniyetle atarım...

 18. Hasan Basar Hasan Basar

  sahibinden.com zam yapmakla sonuna kadar haklı. beğenmeyen kullanmasın! gidin başka siteye üye olun! bu site su yakmıyor?

 19. Mustafa Mustafa

  Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan. Tüm emlakçılar ve galericiler kessin ilan vermeyi sahibinden.com. Bakalım 1 ay sonra bu kadar ziyaretçi alabilecek mi?

 20. 22.05.2017 tarihinde, aşağıdaki linkte bir yorum yazmıştım, merak eden girip okuyabilir,

  "Bir gün Sahibinden.com sitesine haksız rekabet davası açılırsa şaşırmam doğrusu,"

  https://webrazzi.com/2017/05/22/parasut/

  Aynı söylediğim gibi de olmuş, sadece benim beklediğim yerden değil de başka yerden vurmuşlar.

 21. Cihangir Cihangir

  Bundan 4 yıl öncesi sınırsız ilan paketine yıllık 1.200 lira fiyat ödüyorduk. İşin enteresan kısımı ise son iki yıl öncesi ve şuan ki durum. Şimdi 2 yıl öncesi ve şimdiki durumu kısa bir şekilde özetleyelim. 2 yıl önce 50 lik ilan paketitine ödediğim rakam 3.600 lira idi , geçen sene bu rakamı 6.700 çıktı. Bu sene ise 50 lik ilan paketine 13.800 lira ödüyorum. Bu bedelin içerisinde 6 yıllık eski üye olduğum için uygulanan indirimlerde dahil.Bu resmen bir soygun. Yıllık enfilasyon % 9 iken fiyat artışı % 💯... Davaya bakacak olan Hakim ve Savcılarımız adaleti sağlayacaktır...

 22. Ahmet Yücel Ahmet Yücel

  Sahibinden.com, letgo'nun çıkışı ile birlikte ömrünü en az 10 yıl kısalttı. Bir ilan vermek için, 30 dakika uğraşmak nedir Allah aşkına? Kategori seçimi desen en az 5 dakika sürüyor, düzenleme linkine tıklayınca, 3 dakika sonra kendine geliyor link page. 15 gün geçiyor, ilan tarihini başa çekeyim diye Doping alayım diyorum, 10 lira? Yuh. Her dakika ilan girilen bir site için 10₺ nedir? 2₺ al 3₺ al. Tekelliğinin avantajını kullanıyordu, şimdi letgo gibi bomba bir rakibi var.

 23. Mağdurlardan Sadece Biri Mağdurlardan Sadece Biri

  Bu karakter yoksunu şirket, sahibinden kelimesinin tapusunu almış, içinde sahibinden kelimesi geçen bütün yeni girişimleri engellemektedir. Ve hatta sözleşme ile dava açıp hakkını aramanı bile kendince engelleye çalışmaktadır. Adı sahibindendir ama emlakçı ve galericilerden para kazanır. Gerçekten sadece sahibinden ilan verilebilecek birçok projeyi dava açarak durdurmuş (kendilerine göre yılanın başını küçükken ezmişlerdir). Türk Patent Enstitüsü ile elele vermişler, bu sayede tekel olmuşlar ve fahiş fiyatlarla tekel olmanın kaymağını yemektedirler. Haram zıkkım olsun. bunlar bir de yeni girişimcileri desteklediklerini falan söyledikleri yalandan bir bölüm oluşturmuşlardı. Yıllardır yeni girişimcilere köstek olmaktan başka nasıl bir proje ürettiler acaba. ben duymadım.

 24. Mağdurlardan Sadece Biri Mağdurlardan Sadece Biri

  SAHİBİNDEN kelimesinin tapusunu almış bu şirketin, Türk Patent Enstitüsü ile ilişkileri ve marka tescilini nasıl yapabildiği, içinde sahibinden kelimesi geçen her girişimi nasıl engellediği, bunun sonucunda nasıl TEKEL haline geldiği de incelenmelidir. Bu inceleme yapılmadan hiç bir sonuca varılamaz.

 25. Bekir Ozan Bekir Ozan

  En nefret ettiğim marka dünyaları yese doymaz. Ama Kabahat bizde.

 26. sahibinden.com'un bir tek adı sahibinden. Gerisi komple emlakçı, komisyoncu ve galericiden.

  1. Gittigidiyor.com da ona bakarsan açık arttırma sitesiydi, şimdi daha farklı,

   SadeceOn.com sitesi sadece 10 TL ye iş yaptırdığını iddaa ediyor ama binlerce tl ye iş yapan bir sürü kullanıcı ve ilan var,

 27. ismi sahibinden olup içerisindeki emlakların yüzde 90'ı emlakçıdan olan site

 28. Ne de çok sevmeyeni varmış bu sitenin ya :)

  1. Sevmediğimizden değil de :) ortalama 4 dakikada bir araba, 1 hafta içinde gayrimenkul alınıp-satılabilecek ilan sayısı, ziyaretçisi, altyapısı, kullanım kolaylığı ve daha birçok nedenden ötürü alternatifi olmadığı için...

 29. Alp Sag Alp Sag

  Biz kaldirdik bunlarin bunlarin gonlunu defalarca arayip sikayet ettim sizin gidisiniz gidisat degil yapmayin bukadar zulumdur dedim ama hic kaale almadilar umarim burunlari biraz surter tekellesmeden kimseye fayda gelmez farkli sitelere destek vermek lazim makul olan bu hakkini alsin

 30. Western Western

  Merak etmeyin arkadaşlar Google ilan işine giriyormuş. Bkz. advertise.google.com :)

 31. Sahibinden.com kendi reklamını iyi yapmış olsa da bu kadar fazla para almak zorunda değil, lafı emlak ofislerine getirmek sahibinden .com un insanları dolandırdığını değiştirmez. % 3 veya % 12 diye bir şey yok kimse kimseye net olarak o rakamları vermiyor. pazarlıkla çok cüzi rakamlar ortaya çıkıyor.ayrıca gözünüze batmasın emlak ofisleri bakkal dükkanı gibi her gün iş yapmıyor,işin ne zaman geleceği nasip.SAHİBİNDEN.COM KESİNLİKLE İNSANLARI DOLANDIRIYOR. Ayakçı emlakçıların cezasını Vergi levhası olan ofislere kesiyor. bahaneleri bu olamaz işini doğru yapsınlar o zaman kimin ayakçı kimin gerçek olduğunu kendileri bulsun.Bunun yöntemi para ile olmamalı.

  1. sahibinden.com un maliyetleri çok yüksek ve yönetmesi çok zor bir iş, şu ana kadar harcadığı paranın karşılığını aldığını düşünmüyorum. Fiyatlarda bence çok ucuz. alışmışsınız bedavaya. suyla mı çalışıyor bu site?

   1. Gürhan Ayar Gürhan Ayar

    sayın yücel tek tabanca olmuyor...rekabet kurulu bunu düzeltecektir diye düşünüyorum..

 32. Tamamini okuyun onemli)Arkadaslar bu sitenin bukadar tutulmasi ve hit almasinin tek sebebi ismidir.simdi olay sudurki bu site isminden oturu sahibinden satilik daire ev araba algisi yaratmaktadir. Ozellikle 35 40 yas ustu internet ile 3 5 yil icersinde tanismis kisiler internetten ev araba v.s birsey arayacaklari zaman direkman googleye girip yaziyorlar. Bir insan ev veya araba aradigindada ozellikle extra ucret vermek istemediginden galericiden araba veya emlakcidan ev diye arama yaptirmiyor. Sahibinden araba , sahibinden ev diye arama yaptiriyor.iste burda ne yazikki google bu aramayi , site araniyor diye algiliyor ve otomatikman siteyi listenin en ustune atiyor.sirf bu yukarda yazdigim olaydan oturu turkiyenin en cok girilen 8.sitesi.halbuki cok daha kullanisli olan bircok alisveris sitesi bu sitenin arkasinda yer aliyor siralamalarda.burda rekabet kurumunun bu yazdiklarimi dikkate almasi lazim.bizlerinde bu sitenin isminin degistirilmesi icin heryerde kampanya yurutmemiz lazim.gercekten ortada haksizligin daniskasi var.devletime ve yargima guveniyorum

 33. Ben bir ara Sahibindene yazmıştım facebook adresinde aradığın usta sahibindencom da diye reklam vermişler bende dedim tamam ev araba anlarım da sahibinden usta nedir allah aşkına diye yorumumu sildiler :D

 34. Bu konu hakkında bir gelişme varmı ? Güncelleme yapacak biri var mı ???

 35. gerçekten bu insanları anlamıyorum. Bir ürünü beğenmiyorsan kullanmazsın? bir sürü ilan sitesi var? hurriyetemlak com arabam com araba com milliyetemlak emlakjet, zingat emlak.net var da var...onun dışında bir milyon tane daha var ... yok onlar olmaz ben illa sahibinden e ilan vermek istiyorum ama üyelik şartları da benim keyfime göre olsun... sahibinden.com un yöneticilerini gerçekten tebrik ediyorum. helal olsun... insanların anladığı dilden konuşuyor

  1. Serma Serma

   saydığınız çoğu sitenin sahibi yine sahibinden isimleri farklı sadece :)

 36. Mehmet Mehmet

  Emlakçılar çok para kazanıyor diyenler işini bırakıp emlakçılığa başlasınlar.Bina yöneticisinin,berberin,manavın,kasabın ,tuhafiyecinin bilumum esnafın emlakçılık yaptığı ortamda gayrimenkul satışının ne kadar zor olduğunu bilmiyorlar tabi.Emlakçıların alacağı komisyon oranı kanunlarla belirlenmiştir,gayrimenkul fiyatı yüksek olunca komisyon da haliyle yüksek oluyor.730 LD BMW ile Fiat doblonun ÖTV 'sinin aynı olmadığı gibi.Sahibinden.com her sene aylık üyelik ücretlerine yüzde yüze yakın zam yapmaktadır.Geçen sene aldığınız ev için emlakçıya 3000 T.L. komisyon ödediğinizi düşünürseniz,bu sene alacağınız ikinci bir evden emlakçı sizden 6000 T.L. komisyon isterse ne hissederseniz ve düşünürseniz,emlakçılar da sahibinden.com hakkında onu düşünüyor.Veya kiralık evde oturuyorsunuz,1000 T.L. kira ödüyorsunuz,zam zamanı geldiğinde ev sahibi kira 2000 T.L. oldu deyince amaan sanki başka ev mi yok deyip evden çıkıyor musunuz? Tek argümanları sitenin ziyaretçi sayısının fazla olması.Siteye giren her insan sanki gayrimenkul alıyor.Canı sıkılan vakit geçirmek için,hayallerindeki eve,villaya,arabaya "sadece bakıyor".

 37. şimdi burdan emlakcılara laf konusan arkadaslara bırde şunları okuyun...

  şimdi emlakcıların aldıgı parayı cok görenler bı sıtede ılan bası 24 lıra verıyoruz ve bu ılan Baska emlakcı sattıgında veya ev sahıbı vaz gectıgınde sılmek zorunda kalıyoruz sildigimiz ılan hakkı gıdıyor..

  hergun daire bulmak zorundasın ve onun ıcın aracla dolaşıp yakıt yakıyosun

  emlakcıyı ınsanlar evıne gıren cıkan esıne cocuguna mal ına zarar gelmesın evıne gelen sapık mı katıl mı ne ıcın geldigi bellimi sizce bunun ıcın de ıstıyo olamazmı bu işin farklı boyutu tabi...

  gelen musterının her bırı almıyo bi musterı ıle aksamı ettıgımız oluyo ve tek dedıgı teşekur ederım hakkını helal et

  ınsanlar ortalama %2 komısyon verır yani 100bınlık evde ortalama 2000 ıle 4000 lıra arası para kazanırsın dıyelımkı 2 daire sattık ve 2 daire kıraya verdık ortalama 10000 tl kazandık ıyı para deılmı 10000 lıra simdi sıze masrafları söyleyım

  ıyı bı dukkan veya ofıs kırası1000

  sahıbınden aylık 700 35 ılan ıcın ay sonu sılınıyor bu ılanlar durmuyo sıtede

  hurrıyet emlak 450 35 ılan

  bagkur vergı ortalama 2000 bızım kazancımızın %20 vergıdır

  cay yemek ortalama 500

  arac yakıtı 500

  elektrıksu dogalgaz 400

  bı eleman asgarı ucret 1600

  toplam 7.150

  kalan 2850 ve bu paraya bız hergun 7/24 calısıyoruz

  ısın olmadıgı zaman bu masrafları kımse vermıyo bıze unutmayın

  banka faızı yukselttıgınde kımse daıre almıyo parasını konut a yatırmıyo

  ekonomı kotu oldugunda bız durma noktasına gelıyoz

  ha gel gelelım cok para kazandıgımızı dusunuyorsanız sızıde dukkan acmaya davet edıyorum

  emın olun hıc bırınız yapamıyacaksanız surdada emlakcı vardıda kapattı nıye kapattıysa dedıgınız sahıslardan olacaksınız

  sız emlak ofıslerını bakkal dukkanı sanmayın

  Saygılarımla....