Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin gelirleri nereden geliyor?
Teknoloji

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin gelirleri nereden geliyor?

Son zamanlarda gördüğüm en şaşırtıcı infografiklerden biri Visual Capitalist'ten geldi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin çok büyük gelir sahibi olduğunu doğal olarak biliyoruz fakat gelirlerinin büyük bölümününün, hizmet verdikleri hangi alanlardan geldiğini çoğumuz net olarak bilmiyoruz.

Sadece bu 5 dev Amerikan şirketin 2.9 trilyon dolarlık bir değerinin olması muazzam bir şey. Sadece 2016 yılında elde ettikleri gelir 555 milyar dolar ve net toplam kar 94 milyar dolar. "Bu paralarla neler yapılır?" sorusunun cevabını ayrıca oldukça merak ediyorum.

Apple: 

Sadece teknoloji alanının değil, dünyanın da en büyük şirketi olan Apple, 2016 yılı verilerine göre 804 milyar dolarlık bir pazar değerine sahip. Sadece 2016 yılı geliri 216 milyar dolar olan Apple'ın bu gelirlerden elde ettiği net karı 46 milyar dolar.

Birçok kişi için uzun yıllar "Apple=bilgisayar üreticisi" olarak kalmış olsa da Apple = iPhone demeye çok az kalmış diyebiliriz. 2016 yılında Apple'ın gelirlerinin %63'ü iPhone satışlarından gelmiş. "Apple'ın yaptığı her şey, daha fazla iPhone sattırabilmek için yapılıyor" tezi de böylece desteklenmiş oluyor.

Alphabet (Google ailesi)

"Dünyanın arama motoru" diyebileceğimiz Google, 2016 yılı verilerine göre 651 milyar dolarlık bir değere sahip. 2016 yılı geliri 90 milyar dolar olan Google'ın bu gelirlerden elde ettiği net karı 19 milyar dolar.

Son kullanıcı haklı olarak Google'ın detaylarını bilmiyor fakat Google'ı az çok tanıyan teknoloji kullanıcıları bile tam olarak nasıl para kazandığını, daha doğrusu kazandığı paraların daha çok nerelerden geldiğini tahmin edemiyor. 2016 yılı verilerine göre Google'ın kazandığı 90 milyar doların %88'i "reklam" satışlarından gelmiş. Bu reklamlara YouTube reklamları da dahil.

Microsoft

Microsoft, 2016 yılı verilerine göre 536 milyar dolarlık bir değere sahip. Sadece 2016 yılı geliri 85 milyar dolar olan Microsoft'un bu gelirlerden elde ettiği net karı 17 milyar dolar.

Birçok kişi gibi ben de "işletim sisteminin parasını zaten bilgisayar fiyatlarına ekliyorlar" diye düşünerek net olarak işletim sisteminden kazandıklarını düşünürdüm fakat grafikte de göründüğü gibi Microsoft'un birçok önemli gelir kalemi bulunuyor. İlk başta gelen gelir kaleminin Office olması ise gerçekten şaşırtıcı. Hatta Microsoft'ta dikkat çeken bir detaysa Apple ve Google'ın aksine gelirlerini dengeli dağıtması oluyor.

Amazon

Kar/Gelir oranı en düşük şirketlerden olan Amazon, 2016 yılı verilerine göre 455 milyar dolarlık bir değere sahip. Sadece 2016 yılı geliri 136 milyar dolar olan Amazon'un bu gelirlerden elde ettiği net karı 2 milyar dolar.

Bir pazar yeri olduğunu düşünürsek tabi ki bu Kar/Gelir oranının normal olduğunu anlarız fakat belli ki kar marjını değiştirecek adımlar atılması gerekiyor. En büyük gelir kalemini oluşturan Amazon satış sistemi ise beni şaşırttı. Özellikle AWS'nin daha yüksek bir oran olduğunu tahmin ediyordum.

Facebook

Her ne kadar Facebook'un reklam satış sıkıntısı çektiğine dair haberler duymaya devam etsek de Facebook şu oldukça iyiye gidiyor diyebiliriz. Facebook, 2016 yılı verilerine göre 434 milyar dolarlık bir değere sahip. Sadece 2016 yılı geliri 28 milyar dolar olan Facebook'ın bu gelirlerden elde ettiği net karı 10 milyar dolar.

Facebook'un "diğer" bölümündeki gelir kalemlerini oldukça merak etmekle beraber şu anda sadece reklam satışından gelir elde ediyor olmasının Facebook için çok da iyi olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar yüksek bir kar marjı olsa da tek bir gelir kaleminin bulunması, risk taşıyor.

Yorumlar (18)
 1. Çizgi Film Çizgi Film

  En şaşırtıcı olan Facebook'un sadece reklamlardan tüm gelirini sağlaması.

  1. Neden şaşırtıcı olsun ki, Whatsapp, instagram ve facebook ücretsiz indirilebilir ürünler. Başka fiziksel bir ürünleri yok, reklamdan gelir gayet normal.

  2. Siz üyeliğe para mı verdiniz?

 2. Ekin Kahraman Ekin Kahraman

  Amazon için gelir/kar oranı en düşük demek yanlış olur. Gelir yüksek, kar düşükse, gelir/kar oranı en yüksek şirket olur.

 3. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Cok guzel veriler, haber icin teşekkürler.

 4. Gördüğüm kadarıyla en başarılısı Microsoft. Gelir paylarını çok güzel dağıtmış.

  1. Katılıyorum. Microsoft stratejik ilerliyor yani gelir kalemlerinden biri eksilse yedek var. Diğerlerinin işi zor kanımca Facebook internet'in en büyük zepplin faciası olabilir!

  2. Microsoft parası olupta hiç birşeyi beceremeyen tek şirket dünyada.

   1. Evet, Steve Jobs da buna yakın bir şey demişti Microsoft hakkında.

   2. Çuhadar Çuhadar

    Bence en sitabil şirket microsoft. Microsoftun bir çok alanda sağlam temelleri var. Biri patlasa diğerinden zarar görmeden rahatlıkla devam edebilir. Ancak web üzerinden veya sadece ürün satışından gelir elde edenler bana göre microsofttan daha sıkıntılı. Ayrıca microsoft burada sınırlar diğerleri gibi zorlamıyor. Örneğin kaç bilgisayar office i lisanslı kullanıyor.

    Yada diğer kısmı var microsoftun. Hiç birisi microsoftun diğer ürünleri kadar gelir getirebilen yüzdesi yok. Microsoft gerekirse diğer alanlara da baskı yaparak yüzdelerdeki dengeleri değiştirebilir. Diğerlerinin hemen hemen öyle bir şansı bile yok.

 5. Facebook WhatsApp için nasıl bir gelir modeli olusturucak acaba

 6. Facebook tüm gelirini reklamlarda sağlıyorsa ve reklamları daha ucuz hale getirse daha çok tercih edilir ve sürümden daha çok kazanır

  1. Sürüm?? :))))

 7. Bir de milyonlarca insan lisanssız Office ve Windows kullanan insan lisanslıya geçse Microsoft'taki kar uçar da gider.

  1. öyle değil o. sen ben o küçüklükten beri lisanssız da olsa windows arayüzüne alışığız diye, şirket IT-satınalma tarafından bu platformlar alınıyor. ve bişilim yan sektörü windows platformlarına program üretiyor. bu döngü ile her yer windows. devlet pardusa el atmaya başladı tekrar. devlet dairlerindeki ihtiyaç dışarıda bir linux sektörü oluşturabilir. bu ailelere de geçince/yansıyınca windows knock out. windowsun fatih tablet projesine girişi de tam bu sebeple/bu olmasın diye

 8. Çağımızın sürekli değişen acımasız ekonomi sistemiyle yarışabilmek için gelir kalemini dengeli dağıtıp teknolojinin farklı sektörlerinde gelir kalemine sahip olmak en mantıklısı. Zira 25 yıllık bir şirkette olsanız 5 yıllık şirket gelip dengeleri alt-üst edebiliyor. Bu nedenle Google ve Microsoft'un en dengeli gelir yapısına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 9. Yazı güzel olmuş :)

  Gelecekte yaşantımız o kutucuğun içinden ilerleyecek. O kutucuğu isteğe göre geliştirmekte önemli tabi.

 10. Bence bu firmalar reklam gelirlerinin yüksek olması çok normal , bir televizyon dizisinde bile 20 tane reklam döndürüyorlar seyir zevki kalmıyor bunları en azından geç gitsin yapabiliyorsun. Hem kazanıyorlar hemde firmalara reklam olanağı işte...