AcilHurda.com: Hurda alım satımına aracılık eden pazar yeri
Girişim

AcilHurda.com: Hurda alım satımına aracılık eden pazar yeri

Acilhurda.com şimdiye kadar benzerini görmediğimiz bir pazar yeri platformu olarak geri dönüşüm dikeyindeki arz-talep sorunu çözmek istiyor. Bir yandan çok önemli sektörel bir ihtiyaca yanıt verirken, diğer yandan geri dönüşüm kültürünün yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Mehmet Murat Çelik ve eşi Eda Çelik tarafından kurulan Acilhurda.com, çiftin geri dönüşüme ilişkin bir sorun yaşamaları üzerine filizlenen bir girişim. Elindeki 'hurda' sınıfındaki ürünleri satmakta zorlanan Murat Çelik, sektörde arz ile talebin birbirini bulmasının çok zor olduğunu gördükten sonra geri dönüşüm işinde 6 ay bilfiil çalışarak işin mutfağına girmiş. Toplamda 1,5 yıllık bir araştırma-geliştirme sürecinin sonunda da AcilHurda.com fikrini hayata geçirebilmiş.

Acilhurda.com, hurdacı arama ve fiyat bilgisi alma zahmetine son vererek hem hurdası olanların hem de hurda bulmakta zorlanan hurdacıların işini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar ellerindeki hurdaların fotoğrafını çekip paylaştıktan sonra hurdacılar (geri dönüşüm şirketleri) de teklif vererek hurdayı satın alabiliyor. Hurda kategorileri ise bina yıkıntılarından elektronik atıklara, kağıttan kompozite, tahtadan titanyuma kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Türkiye'de 33 bin lisanslı geri dönüşüm şirketi var

TÜBİTAK Marmara Teknopark'ta yer alan girişim kurucu ortağı Murat Çelik, şu anda TÜBİTAK’ın da hurdalarını Acilhurda.com üzerinden satışa çıkardığını söylüyor ve hedeflerini şöyle açıklıyor;

"Hedefimiz Türkiye’de bulunan 33 bin lisanslı geri dönüşüm firmasının büyük bir çoğunluğunun geri dönüşüm atıklarına ulaşmasını sağlamak ve ülkede geri dönüşüm kültürünün kazandırılmasında önemli bir rol üstlenmek."

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Avrasya Çevre Teknolojileri ( REW 13) fuarında kendini tanıtan Acilhurda.com, üyelik ücreti (geri dönüşüm firmaları için) ve kredi/kontör satışı (ihalelere teklifi vermek için) üzerinden gelir elde etmeyi hedefliyor. Gelir elde ettikçe de iş hacmini daha da genişletmek istiyor.

Acilhurda.com'un web sitesinde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığı malum, ancak sektördeki iletişim ihtiyacını karşılaması bakımından yeterli diyebiliriz. Umarım önümüzdeki yıllarda Acilhurda.com'un veya benzeri girişimlerin büyüdüğünü ve Türkiye'nin geri dönüşümde önde gelen ülkeler arasına girdiğini görebiliriz.

Yorumlar (20)
 1. Güzelmiş, mantıklı geldi, yani aslında bu tip ilanlar hali hazırdaki büyük pazar yeri sitelerinde de verilebilir fakat bu dikeyde olması fena olmamış.

  Not : kolayhurda.com sitesinin yakında açılması kaçınılmaz, az önce baktım bu isim boşmuş, hadi bakalım sizi gidi kendini girişimci sananlar, bakalım ilk kim alacak bu domaini :)

  1. Henüz kimse almamış, git kendin al! Bir gün lazım olur...

   1. 53 tane domainim var :)

  2. sadece isimle girişimci olunsaydı , tüm Türkiye girişimci olurdu ..

 2. Projeyi yapan ekipte 1 tane niğdeli varsa bu tutar :)

  1. Seda Altun Seda Altun

   Niğde'nin ününün İç Anadolu'yu aştığını biliyordum :-)

 3. Vırvır Vırvır

  boş gereksiz. 1.5 sene neyin arge si yapılmış merak ettim doğrusu.

  1. Hemen boş gereksiz yazacağınıza iyi yanından bakmayı deneseniz?

   Zaten isminizin Vırvır olması sizin konuyla ne kadar alakasız olduğunu gösteriyor.

  2. Murat Çelik Murat Çelik

   Merhaba Sayın Vırvır, 1,5 sene neyin argesi yapıldı sorusunun cevabı; eğer bir alanda girişim yapacaksanız o sektörün tozunu yutmanız gerekmektedir. Ben de girişimin sahibi olarak sektörde bir fiil ( sektörü öğrenmek için) çalıştım. Yeri geldi saha da firma çalışanları ile hurda almaya gittik, yeri geldi yönetim bölümünde görev yaptım. Değerli fikirleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

   1. Demir Tozu Demir Tozu

    Demir çelik ayağı için bir şeyler söylemek istiyorum.

    Demir çelikte hurda işi hakkında en ufak bir bilginiz veya saha tecrübeniz olduğunuz konusunda ciddi şüphelerim var. En ufak bir fikriniz olsa bu işe girmezdiniz.

    Demir çelikte hurda B satışları üzerinden yürür. Öyle bir muhasebe kayıtları vardır ki IRS gelse başa çıkamaz. hurda veya demir çelik de, al-sat la dönemeyecek kadar düşük kar marjları olduğu için her türü hile-hurda döndürerek ayakta kalıp yükselişte veya düşüşte ki karlılığa oynanır. Siz bu işi hem yasal hemde ekstra komisyonla yürütmeyi planlıyorsanız bence hemen bu gün bırakın bu gün. Zararın neresinden dönerseniz kar.

    Bir ikincisi demir çelik sektörü anlık değişen fiyatlar bir yana inanılmaz bir finansman işi. Bir fikriniz olması için söylüyorum, 30 dk içinde firmadan alacağınız iki fiyat arasından tonda 50-100 doları görebilirsiniz. Bir kamyonda bu 27*50 veya 27*100 diye hesaplarsanız ne derece bir finansman gücü istediğini anlarsınız.

    Atıyorum elinizde 27 ton hurda var siz 300 dolardan anlaştınız, yarım saat sonra fiyat 350 oldu. Güvenin bana hiç bir satıcı o malı vermez. Tam tersinde de hiç bir kişi o malı almaz. Sizin arada garantör olmanız içinde 27*300 doları garanti etmeniz lazım. Böyle bir gücünüz olduğunuda sanmıyorum.

    Bu verdiğim rakamlar çok küçük rakamlar. Gerçek rakamlar hakkında bilgi isteyen olursa tekrar piyasa koşulları ile bu gün içindeki demir haraketi ve başınıza gelecekleri konusunda bir mesaj daha atabilirim.

    Sonuç olarak Murat Bey demir tozu yuttuğunuzu hiç sanmıyorum.

 4. Oğuzhan Bakir Oğuzhan Bakir

  Hibe de almışlardır Allah bilir.Geri dönüşüm için iyi düşünülmüş bir proje ama bence devamı gelmez.Hibe alınmışsa hiç gelmez.Genelde hibeler yenilmek için alındığı için.

  1.5 yılda yapa yapa böyle bir site mi yapmışlar.Site açıktan geçilmiyor.

  https://www.acilhurda.com/sayfa.aspx?id=1%27

  SQL Injection yer bu site.

 5. Bülent Bülent

  kolayhurda.com alınmış görünüyor :)

  kolayhurda.com.tr ve hatta acilhurda.com.tr isimleri de boşta, hadi bu da benden size kıyak olsun,

  Ya kardeşim adamlar yapmış ne güzel, niye destek olacağınıza dalga geçiyorsunuz ki, kolayhurda.com domainini alan arkadaş buradan ismi görüp hemen satın almış, sebebi neydi ki?

  Murat arkadaş belli ki dalga geçmiş ama doğru bir noktaya değinmiş, zaten söylediği şey de gerçekleşmiş, acilhurda.com için güzel bir yorum yazıp destek olacağımıza karşısına geçip rakip olmaya çalışıyoruz, sonra da diyoruz ki neden kopya projeler çıkıyor, işte bu yüzden..

  1. Pisicoder Pisicoder

   Zaten bizdeki en önemli özellik eleştirmek. Destek olmak yok hiç bir zaman. Ya kardeşim birinizde diyin ki güzel düşünmüşsün. Şurda şurda açıklar var. Bunu böyle yapsanız daha iyi olur ama yok. Yapıcı eleştiri yok. Biz ancak başkaları yapsın biz bakıp şaşıralım.

 6. Bülent Bülent

  Önceki yorumun devamı olarak yazıyorum, acilhurda.net ve kolayhurda.net domainleri de boşta :)

  Allah akıl fikir versin, valla bu domainler de alınırsa şaşırmam :)

 7. Harun Çetin Harun Çetin

  Sırf meraktan baktım gerçekten biri almış mı bu domaini diye hakkaten almış,

  Şimdi bu domaini alan şahıs kendini girişimci mi sanıyor? Bizim yatırımcılarımız da gidecek böyle adamlara yatırım yapacak öyle mi?

  Adamın biri trollemiş, biri de bunu yemiş,

  Bu domaini burada bir yorumdan görüp satın alan kişi kendini çok akıllı sanıyor herhalde, gülüyorum sadece :)

 8. Tanju Okan Tanju Okan

  Vay sazan almış domaini, yılın girişimcissi seçelim "Mert UZAN" adlı arkadaşı, bir webrazzi yorumundan (trolünden) gitmiş domain almış, üstelik hazli hazırda çalışan bir proje varken.

 9. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Fikir güzel ama birazda işe önem verseniz. Site çok kullanışsız. Bir çok kritik hata mevcut.

 10. Uzun zamandır bu kadar güzel sql injection yiyen bir site görmemiştim,

  Bir de webrazzi bu tür siteleri haber yapıyor,

  acilhurda.com sitesinin giriş sayfasına malûm injection kodunu yazarsanız oturum açabiliyorsunuz,

  Hatta biraz daha uğraştım şunu öğrendim, sadece mail adresiniz kısmına yazarsanız "alıcı" olarak, sadece şifre kısmına yazarsanız satısı olarak oturum açabiliyorsunuz,

  Malûm kod diye belirttim belki webrazzi yayınlamaz diye ama bilen biliyor bu kodun ne olduğunu,

  Benim asıl canımı sıkan nokta, webrazzi bir girişimi haber yaparken dünyanın kriterini ortaya koyuyorken, böyle bir projeyi nasıl yayınlayabiliyor,

  Tüm siteyi inceledim, kredi kartı bilgilerini yanlış girdiğinizde tüm sanal pos hatalarını ekrana döküyor, tablo isimleri hatta kolon isimleri bile listeleniyor, webrazzi yayınlamaz diye isimleri de belirtmiyorum, en fazla 2 dakikanızı alır bu isimleri görmek,

  Chatbot ları bile çalışmıyor, uyarmak istedim site ile ilgilenen her kimse, cevap bile vermiyorlar,

  Sayın webrazzi, bu yorumu muhtemelen yayınlamayacaksın ama biliyorum ki okuyacaksın, çok yazık...

 11. Hurdacı Hurdacı

  hurda ve hurdacılık gibi pazar yeri fikrine pek de ihtiyaç duymayan bir sektörde bu işe başlamak girişimciliğin ruhu olan ihtiyaca cevap vermek ve gerekli yaratıcılıktan maalesef çok uzak. bir hurdacı olarak, sektördeki diğer hurdacı arkadaşların bu oluşuma ilgi göstermesi pek kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.

 12. https://www.ankarahurda.com.tr web sitemiz ile Ankara ve ilçelerinde faaliyet göstermekteyiz.