inohom: Türkiye'de geliştirilen bütünleşik akıllı ev sistemi

inohom: Türkiye'de geliştirilen bütünleşik akıllı ev sistemi

Cep telefonlarımızın akıllanması gibi evimizdeki tüm elektrikli cihazların da akıllanacağı günler oldukça yakın. Uşak merkezli akıllı ev sistemleri girişimi inohom da şimdiden konutlara kapsamlı akıllı özellikler kazandırmak istiyor.

Gökhan Tekdemir, Serkan Camcıoğlu ve Turgay Özdemir tarafından kurulan inohom, tekil çözümler (akıllı termostat, akıllı priz vb.) yerine, tüm çözümleri bir arada sunan bütünleşik bir akıllı ev sistemi. Güvenlik kamerası, panjurlar, sulama sistemleri, aydınlatma, klima vb. cihazlar tek bir sistem kontrol veya takip edebiliyor. Elektrik enerjisi ile çalışan tüm cihaz ve sistemleri birbirine entegre etmeyi vadeden inohom, cihaz takip ve yönetimini hem evdeki yönetim merkezi üzerinden hem de mobil uygulamalar ve web arayüzü üzerinden yapılabilmenize imkan tanıyor.

inohom'un mobil uygulamalarını birden fazla kişi kullanabiliyor ve dilerseniz evinizdeki cihazların çalışmasını belli referanslara göre programlayarak akıllı çalışma senaryoları oluşturabiliyorsunuz. Donanım ve yazılım geliştirme çalışmaları tamamen Türkiye'de yapılan inohom, yeni ürün grubu olan kablosuz çözümlerin tamamlanmasıyla sektördeki ihtiyaçlara daha geniş çapta cevap vermeyi hedefliyor.

30 proje ile 1,5 milyon dolar ciro yaptı

Aldığımız bilgilere göre inohom'un geliştirilmesi 2012 yılından bu yana devam ediyor ancak girişimin kurucularından Gökhan Tekdemir, ana şirketleri olan GST Elektronik'in projeleri ve nakit sıkıntısı nedeniyle ilk dönemler biraz yavaş ilerlediklerini belirtiyor.

Gökhan Tekdemir / inohom

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği'nden faydalanan girişim, şu anda özellikle B2B alanda hizmet vererek bayi ve müteahhitler üzerinden konutları akıllandırma yolunu tercih ediyor. Konut sahiplerinin taleplerine göre de mevcut sistem güncelleniyor. Kurucu ortaklardan Gökhan Tekdemir;

"İstanbul'dan Hatay'a kadar farklı illerde, çoğu villadan oluşan 30 farklı proje teslim ettik ve bugüne kadar 1,5 milyon TL ciro elde ettik. Bir konutu 1000 doların altında bir fiyata temel anlamda (güvenlik, ısıtma vb.) akıllı hale getirebiliyoruz. İlerleyen dönemde akıllı ev sistemi üzerinden eve yemek siparişi, taksi çağırma vb. farklı hizmetleride sunarak sürekli gelir sağlayacak bir sistem yapmayı planlıyoruz."

diyor ve 6'sı yazılım ve donanım geliştiricisi olmak üzere 9 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdürdüklerini paylaşıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında inohom'un akıllı ev sistemleri dikeyindeki Cosa, Bean, Ingenious gibi oyunculardan ziyade, Berker, Control 4, Zipato, Fibaro ve yakında çıkacak olan Nodez gibi markalara rakip olduğu söylenebilir. İnohom hakkında detaylı bilgi için ürün katalogunu inceleyebilir, teklif almak için iletişime geçebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.