Yerli girişim Copyrobo, blockchain teknolojisiyle telif hakkı korumasında yeni bir pencere açıyor

Türkiye'den çıkan Vietnam merkezli girişim Copyrobo.com, yazılı ve görsel belge korumasında blockchain (blok zinciri) teknolojisiyle sıra dışı bir yol izliyor ve bu alanda kolay uygulanabilir iddialı bir çözüm teklifiyle geliyor.
Yerli girişim Copyrobo, blockchain teknolojisiyle telif hakkı korumasında yeni bir pencere açıyor

Copyrobo, kısaca telif veya patent korumasına ihtiyaç duyulan belgelerinizi, Blockchain Zaman Damgası (Bitcoin, Ethereum) ve Nitelikli Zaman Damgası (EU Digital Single Market, 910/2014 ve TR 5070 Elektronik İmza Kanunu) ile işaretleyen bir girişim. iOS, Android, Chrome ve Web uygulamaları üzerinden 60 saniye gibi kısa bir sürede mahkemelerde kullanılabilecek bir delil elde etmenizi sağlıyor ve dijital paylaşımlarınızı koruma altına alıyor. Dolayısıyla telif ve patent korumasına ihtiyacı duyan tüm birey ve şirketleri potansiyel müşterisi olarak görüyor.

Copyrobo'nun çalışma mantığı ürettiği eşsiz CopyrightKey (@copyrobo-1234abcd) şifresine dayanıyor ve bu şifre/damga sayesinde eserinizin bir bağlantı (link) üzerinden nasıl, hangi tarihte, hangi otorite tarafından korunduğunu kayıt altına alabiliyorsunuz. Copyrobo, telif hakkının doğumundan başlayıp eserlerin tüm yaşam döngüsüne ilişkin bir hizmet sunuyor ve bu alanda dünya çapında hukuken geçerli bir delil hizmet sağlayıcısı, veri bankası, transfer merkezi ve yöneticisi olmayı hedefliyor.

"Türkiye'de blockchain odaklı yazılım geliştiricisi az"

2014 yılında Hasan Kurtuluş ve Av. Kadir Kurtuluş tarafından kurulan Copyrobo, girişimden aldığım bilgilere göre ilk önce Türkiye'de şirketleşmiş fakat siyasi gelişmeler, Paypal'ın Türkiye'de pazarından çekilmesi ve blockchain odaklı yazılım geliştirici eksikliği nedeniyle Vietnam merkezli yeni bir şirket kurmayı tercih etmiş. 20 kişilik ekip ve 3 yıllık bir çalışma sonucunda geliştirilen Copyrobo, şu anda hem Türkiye'de hem de Asya ve AB pazarında bilinirliğini artırmayı amaçlıyor. Kurucu ortaklardan Kadir Kurtuluş, şu anda sadece B2C müşterilerine sahip olduklarını söylüyor ve test aşamasındaki 'enterprise' üyelik paketi için 4 farklı ülkedeki 4 farklı şirkete hesap açtıklarını ekliyor.

Kadir Kurtuluş, Copyrobo'nun gerçeliliğiyle ilgili olarak da şu detaylı açıklamayı kullanımıyla ilgili de şu detaylı açıklamayı paylaşıyor;

Copyrobo tüm Türk halkına ve girişimcisine AB’nin Digital Single Market avantajını zaman damgası noktasında sağlayabilmektedir. Avrupa Birliği'nde 1 Temmuz 2016'da yürürlüğe giren Dijital Single Market yasası eIDAS'a göre bir AB ülkesinde damgalanan belge diğer 27 üye ülke tarafından da aynı şekilde tanınır. Copyrobo ile AB ülkelerinde tüm yasal haklarınızı en kısa sürede ve maliyette arayabileceksiniz. Bu sayede eserlerinizin ihlal edilme riski azalacak ve caydırıcılık sağlanacaktır.

Türkiye’de 5070 sayılı kanuna göre yetkilendirilen TÜBİTAK KamuSM tarafından zaman damgalanmış deliliniz mahkemelerce kabul edilir. İhlali gerçekleştiren Türk kullanıcılar üzerindeki caydırıcılık, Bitcoin veya AB zaman damgalanmış delilden çok kendi ülkesinde tanınan, kendi dilindeki yasalarda geçen delil ile sağlanacaktır. Özetle, paylaştığınız belgelerdeki fikri ve sınai hakların çalınacağından şüphe duymanız halinde (hatta şüphe duymasanız bile) hemen Copyrobo.com'a girerek veya Copyrobo uygulamalarını indirerek Blockchain Zaman Damgası (Bitcoin, Ethereum) ve Nitelikli Zaman Damgası (EU Digital Single Market, 910/2014 ve TR 5070 Elektronik İmza Kanunu) alabilirsiniz.

Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz haftalarda yayınlanan fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına dair kitapçığa da göz atmanızı tavsiye ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.