Raspberry Pi ve Google, Cardboard ile masaüstü sanal asistan yapmanızı sağlıyor

Raspberry Pi ve Google, Cardboard ile masaüstü sanal asistan yapmanızı sağlıyor

Google Cardboard ile kolay yoldan sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olanların sayısı 10 milyonu geçmişti. Şimdiyse sesli asistan tarafında Raspberry Pi ile benzer bir kolaylık var.

Raspberry Pi'ın resmi dergisi The MagPi ile paylaşılan 'kendin yap' projesi, Google Home veya Amazon Echo gibi sorularınıza yanıt veren bir masaüstü sanal asistana sahip olmanızı sağlıyor. Bunun için The MagPi'ın 57. sayısında paylaşılan proje kitini almanız gerekiyor ki bu kitin içinde bir mikrofon, hoparlör, buton ve Raspberry Pi'a entegre edeceğiniz bir devre kartı geliyor.

Bu projeyi tamamlamanız için bir Raspberry Pi 3 sahibi olmanız önerilse de Pi Zero ve Raspberry Pi 2'yi kullanmak da mümkün. İşin yazılım arkaplanında ise Google Assistant SDK ve Google Cloud Speech API kullanılıyor.

Gerekli bağlantıları ve tanımlamaları yaptıktan sonra Google Home veya Amazon Echo gibi sesinizi otomatik olarak algılamayan ama her butona basıp konuştuğunuzda sorularınıza yanıt veren Google temelli bir sanal asistana sahip oluyorsunuz. Eğer bu projeyi Raspbery Pi 3 (42 dolar) satın alarak yapmak isterseniz 50 dolar (yaklaşık 180 TL) ödemeniz gerekiyor ki (dergi fiyatı 8 dolar) Google Home'un ABD fiyatı şu anda 125 dolar.

Google, Raspberry Pi projelerinde ses etkileşimleri desteklemek, yapay zeka projelerinin sayısını artırmak için AIY Projects'i duyurmuştu ve The MagPi ile verilen kit de bu kapsamda paylaşılan güzel bir fırsat. Derginin 57. sayısının dijital sürümüne göz atarak bu yeni 'cardboard' projesiyle ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.