Directik her türden işletmeyi tek bir mobil uygulamada buluşturuyor
Mobil

Directik her türden işletmeyi tek bir mobil uygulamada buluşturuyor

Akıllı cihazların yaygınlaşması hiç şüphesiz konum tabanlı servislerin önünü açıyor. Bir keşif uygulaması olan Directik de bu rüzgarı arkasına alarak her türden işletmeyi tek çatı altında toplamayı hedefliyor.

Emir Emad öncülüğünde iki yıllık bir sürede geliştirilen Directik, restorandan kuaföre, küçük esnaftan kamu işletmelerine kadar her seviyeden işletmeyi listeleyen bir mobil uygulama. iOS ve Android sürümleriyle pazardaki yerini alıyor ve kullanıcıların her türden mekan/işletme arayışına yanıt veriyor.

Directik, tahmin edeceğiniz üzere işletmelerin konum/adres ve telefon bilgilerini, eğer varsa fırsat ve kampanyalarını gösteriyor. Kullanıcıların işletmelere direkt mesajla ulaşmasına da imkan tanıyor. Tabii bu özelliklerin bazıları ücretli paket dahilinde sunuluyor ve ücretli üye olan işletmeler, satıcı panelinde ziyaret analizlerini görüp müşterilerle anlık iletişime geçebiliyor, vitrin ve profillerini düzenleyebiliyor.

Alphatik'in de kurucusu olan Emir Emad, iki yıllık bir çalışmayla geliştirilen Directik'in 2017 başında kullanıma açıldığını ve şu anda 30 binden fazla işletme bilgisi sunduğunu söylüyor. Toplamda 6 binden fazla indirilen Directik'nın iki bin kayıtlı esnaf, işletme ve markayla işbirliği yaptığını da ekliyor. Hedeflerinin her türden işletmeyi Directik'e dahil etmek olduğunu söyleyen Emad, 2017 yılı sonunda 60 bin işletme bilgisi sunmayı hedeflediklerini de paylaşıyor.

Directik'in mobil öncelikli adım atması ve kapsayıcı bir çözüm sunması bir yandan mantıklı. Diğer yandan popüler mekan keşif uygulamalarının yanında Directik'e özel bir yer açmak isteyip istemeyeceğimiz muallak. En azından kişisel tercihim ağırlıklı olarak gideceğim yeri harita veya arama motoru üzerinden bulmak yönünde. Yani Directik'in mekan keşif uygulamalarının yanısıra bu iki kanalı da aşması gerekecek.

Kullanıcı olarak denemek isterseniz Directik'i AppStore'dan veya Google Play'den indirebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (12)
 1. Güzel fikir bence tutar. Başarılar

 2. Berkecan Berkecan

  Güzel bir uygulama olmuş.Geliştirilirse iyi yerlere gelebilir.

 3. Hadi bakalım ülkemizden güzel bir proje çıkacak sonunda

 4. Melis Erener Melis Erener

  Uygulamayı yükleyip kuaförüme mesaj attım çok şaşırdı :)

 5. güzel fikir zamanla iyi olur umarım googledan aramak bazen can sıkıyor yalnız çok çalışmaları gerek

 6. Uygulamayı yükleyip mağazamı oluşturdum. Birçok rehber sitesi ve uygulaması kullandım. Hiçbiri uygulamayı kullanmaya teşvik edecek kadar dataya [işyeri, market, eczane, mağaza,özel-resmi kurumlar] ve kullanılabilirliğe sahip değildi. Bu açıdan uygulama ümit veriyor. Pivot bölge istanbul sanırım. Diğer illerde henüz sahaya inilmemiş. Fırat'ın da dediği gibi lokasyon açısından google işletmelerle mesajlaşma açısında facebook sayfaları şimdilik önlerindeki en önemli bariyer. Google'dan aramalarda rehber sitelerine girmeden direk arama yapılmaması yakınlarınızda hizmet almak istediğiniz bir işletme ile varsa facebook üzerinden mesajlaşma süreci uzatabiliyor. Konum tabanlı işletmeleri direk arayabilme ve mesajlaşma seçeneğini sunması artıları. Reklamı doğru kullanır, marka bilinirliliği oluşturur datayı doğru kanalize ederse bence çok başarılı bir uygulama olur. Yolunuz açık olsun. Tebrikler..

 7. Technonur Technonur

  google in sundugu seyden farki nedir ? kaldi ki google bunu hem haritalara hemde arama motoruna entegre halde calistiriyor dolayisiyla herhangi bir app vs yüklemekde gerekmiyor.

  1. Directik Directik

   Google'dan farkımız şu: İnternet'ten bulamayacağınız işletmelere, kişilere; en küçük bakkaldan en tenha yerdeki ayakkabıcıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca işletmeler kendi sanal mağazalarını açıp Directik'e özel indirim ve kampanyalar yaparken Google bunu sağlamıyor doğal olarak. Bir hizmete ulaşmak için yapacağınız arama Google'da ne kadar sürüyorsa Directik'de ihtiyacınız olan hizmeti sağlayan işletmenin numarasına çok daha kısa bir sürede ulaşırsınız: Bunu yaparken işletmenin vitrinini inceleyebilir varsa kampanyalarından faydalanabilirsiniz. Sizi de sanal mağazanızı açıp daha çok kişiye ulaşmanız için Directik'e bekliyoruz. Aklınıza takılan herhangi bir konu için [email protected] adresine mail atmanız yeterlidir.

 8. Ortaklık olmadıktan sonra işleri zor. Bir dünya keşif uygulaması varken neden bunları kullanmalıyım? Üstelik bu Foursquare gibi inanılmaz mekan verisine sahip olan, oturmuş uygulamalar varken. Umarım bir şekilde çözüm bulurlar. Bu tip olgunlaşmış bir fikir için harcayacak çok vakitleri yok.

 9. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

  Tasarımı beğendim, fikir güzel, etohumu değerlendirmenizi öneririm, not : etohum çalışanı değilim :)

 10. Uygulamaya bayıldım beşiktaşda oturuyorum ve burada gayet başarılı buldum,özellikle mekanların vitrinlerini ve kampanyalarını görmek eczaneden manava kadar herşeyi bulmak hoşuma gitti.uygulama kalabalığından kurtulmak istiyorum artık. emeği geçenlere teşekkürler.