WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum: "Birçok girişim fikri kesinlikle aptalca"

WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum:

WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum, WhatsApp'ın Facebook'a satışından sonra milyarderler listesine hızlı bir giriş yaptı. Bugün yaklaşık 9.3 milyar dolar servete sahip olan Koum için, "Yerinde olsam" diye başlayan binlerce cümle kurulabilir... Ancak görünen o ki bunların büyük bir çoğunluğu Koum'u ilgilendirmiyor zira 39 yaşındaki genç milyarder, satıştan sonra hayatının yüzde 90 oranında değişmediğini söylüyor.

Jan Koum ve gazeteci Darya Luganskaya Görsel kaynak: Medium

Rus gazeteci Darya Luganskaya'ya geçtiğimiz yıl Medium'da yayınlanan bir röportaj veren Koum, değişmediğini doğrular nitelikte, gri bir T-shirt, lacivert bir hoody ve kot pantolon giyiniyordu. Koum, hala Whatsapp'ın ürün geliştirmeleriyle ilgileniyor ve ana ürünü yönetiyor. Öncelikle büyümeye odaklanan Whatsapp'ın hedefi 1 milyar kullanıcıyı geçmek, ardından popüler mesajlaşma uygulamasının gelir yaratma potansiyeli ortaya çıkacak.

Koum Ukrayna kökenli bir girişimci ve rutinini yeni girişimler için bozmayı da düşünmüyor. Yatırımcı olup olmayı planlamadığı sorusu üzerine, "Girişimlere yatırım yapmayı felan düşünmüyorum, zaten ben bu tarz bir adam da değilim. Birçok girişim fikrinin kesinlikle aptalca olduğunu düşünüyorum." Koum'un odağında ne başka girişimler ne de projeler var... Buna karşın Koum'un idol olarak bahse değer bulduğu tek isim Yuri Milner. Milner'in bilim ve inovasyon alanında yaptıklarına hayranlık duyduğunu söyleyen Koum, ünlü yatırımcının bunları para için yapmadığının aşikar olduğunu belirtiyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.