WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum: "Birçok girişim fikri kesinlikle aptalca"
Genel

WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum: "Birçok girişim fikri kesinlikle aptalca"

WhatsApp kurucu ortağı Jan Koum, WhatsApp'ın Facebook'a satışından sonra milyarderler listesine hızlı bir giriş yaptı. Bugün yaklaşık 9.3 milyar dolar servete sahip olan Koum için, "Yerinde olsam" diye başlayan binlerce cümle kurulabilir... Ancak görünen o ki bunların büyük bir çoğunluğu Koum'u ilgilendirmiyor zira 39 yaşındaki genç milyarder, satıştan sonra hayatının yüzde 90 oranında değişmediğini söylüyor.

Jan Koum ve gazeteci Darya Luganskaya Görsel kaynak: Medium

Rus gazeteci Darya Luganskaya'ya geçtiğimiz yıl Medium'da yayınlanan bir röportaj veren Koum, değişmediğini doğrular nitelikte, gri bir T-shirt, lacivert bir hoody ve kot pantolon giyiniyordu. Koum, hala Whatsapp'ın ürün geliştirmeleriyle ilgileniyor ve ana ürünü yönetiyor. Öncelikle büyümeye odaklanan Whatsapp'ın hedefi 1 milyar kullanıcıyı geçmek, ardından popüler mesajlaşma uygulamasının gelir yaratma potansiyeli ortaya çıkacak.

Koum Ukrayna kökenli bir girişimci ve rutinini yeni girişimler için bozmayı da düşünmüyor. Yatırımcı olup olmayı planlamadığı sorusu üzerine, "Girişimlere yatırım yapmayı felan düşünmüyorum, zaten ben bu tarz bir adam da değilim. Birçok girişim fikrinin kesinlikle aptalca olduğunu düşünüyorum." Koum'un odağında ne başka girişimler ne de projeler var... Buna karşın Koum'un idol olarak bahse değer bulduğu tek isim Yuri Milner. Milner'in bilim ve inovasyon alanında yaptıklarına hayranlık duyduğunu söyleyen Koum, ünlü yatırımcının bunları para için yapmadığının aşikar olduğunu belirtiyor...

Yorumlar (4)
  1. 2016'da yapılan röportajının haberini şimdi mi geçiyorsunuz?

    Biraz geç olmuş.

  2. Biri internetten zengin olunca aynen Koum'un da dediği gibi onlarca aptalca fikir doğuyor, herkes ürettiği fikirle zengin olma peşinde kolay yoldan. Ancak internetten zengin olmak için birşeyi ya ilk yapmak gerekiyor ya da en iyisini yapmak gerekiyor.

  3. Muharrem Alim Muharrem Alim

    İyi ki medium'u takip ediyorum. Medium'dan apararak vermiş olduğunuz haberde dahi ne kadar özensiz olduğunuz görülüyor. Bu tür haberleri İngilizceyi bilen bizler ilk kaynağından takip etmeye devam edelim. Saygılar.

  4. Uyarsolutions Uyarsolutions

    Gerçekten on numara bir makale olmuş, arkadaşlar Türkiye'nin en çok takip edilen sitelerindensiniz, lütfen biraz içeriğe özenelim, resmen seo kasan makale gibi olmuş.