Snap, 7.7 milyon dolar ödeyerek geofilter patentini satın aldı

Snap, 7.7 milyon dolar ödeyerek geofilter patentini satın aldı

Snapchat uygulamasının çatı şirketi Snap, Mobli adlı şirketin elinde bulundurduğu geofilter yani coğrafi etiketleme patentini 7.7 milyon dolar karşılığında satın aldı. Patent satışı, Mobli'nin 100 hissedarına yaptığı gizli e-posta bilgilendirmesi ile ortaya çıktı.

Snap, geçtiğimiz dönemde yaptığı IPO yani halka arz aşamasında 400 milyon dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu gelirlerin 360 milyon dolarını yapılan coğrafi etiketleme satışlarından kazandığını aktaran Snapchat, reklamverenlere bu konum bazlı fotoğraf filtrelerinin satışını gerçekleştirmişti.

İsrail'den en büyük patent satışı

Seri girişimci Moshe Hogeg'in kurucu ortağı olduğu İsrail merkezli girişim Mobli'nin coğrafi etiketleme patentini 7.7 milyon dolar karşılığında Snapchat'e satarak büyük bir başarı elde ettiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda bu rakam, tek bir patent için İsrail'de ödenen en yüksek patent ücreti olarak da tarihe geçmiş durumda.

Mobli'nin 2014 yılında onaylanan lisansı, Snapchat tarafından çok uzun zaman sonra kullanılmaya başlanmıştı. Bunun yanı sıra, Mobli'nin daha önce patenti satmak için Facebook ile de görüştüğü ortaya çıktı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, Facebook'un tahminen coğrafi etiketleme özelliğini Instagram için kullanabilmesi mümkündü. Ancak patent, Snapchat tarafından satın alınmış oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.