Kullanıcılarını izinsiz dinlemekle suçlanan Bose'a dava açıldı

Kullanıcılarını izinsiz dinlemekle suçlanan Bose'a dava açıldı

Dünyanın en popüler kulaklık üreticilerinden Bose, pesimist senaryoları doğrulayabilecek bir iddiayla baş başa. Kullanıcılarını izinsiz bir şekilde dinlediği iddia edilen Bose'a kullanıcı gizliliğini ihlal ederek topladığı bu verileri üçüncü partilere sattığı gerekçesiyle dava açıldı.

Chicago, ABD'de yaşayan Bose kullanıcısı Kyle Zak tarafından açılan davada, Bose'un Android ve iOS uygulaması Connect aracılığıyla takip ettiği izlediği belirtiliyor. İddiaya göre, Bose QuietComfort 35 kullanıcısı olan Zak, kulaklığından daha fazla fayda elde etmesi için tavsiye edilen Connect uygulamasını indirip, bir süre sonra uygulamanın verilerini izinsiz bir şekilde Segment.io gibi şirketlerle paylaştığını fark etti. Bose uygulaması aracılığıyla kullanıcıların müzikten podcast'e tüm dinleme alışkanlıklarıyla ilgili log tutuyor ve bu log'ları ilgili partilerle paylaşıyordu.

Deneyimden yola çıkan Zak, farklı Bose kullanıcılarını da incelediğini ve SoundSport Wireless, Sound Sport Pulse Wireless, QuietControl 30, SoundLink Around-Ear Wireless Headphones II ve SoundLink Color II kulaklıklarının tümünün bilgi sızdırdığını iddia ediyor. Bose'un Connect uygulaması kayıt sırasında kullanıcıları bilgilendirmiyor ve veri kaydı/paylaşımı hakkında bir sözleşme sunmuyor. Zak, davayla Bose'dan 5 milyon dolar tazminat istiyor.

Bose tarafından yapılan resmi bir açıklama henüz yok, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.