Temizlikyolda, SGK'nın kısa mesajla günlük sigorta sistemini entegre etti

Temizlikyolda, SGK'nın kısa mesajla günlük sigorta sistemini entegre etti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gündelik hizmetler veren bağımsız çalışanlar için önemli bir düzenlemeyi bu yıl başında devreye alacağını duyurmuştu. Son dönemde operatörler arcılığıyla yaygınlaşan sistemi platformuna erkenden entegre eden internet girişimlerinden biri de Temizlikyolda oldu.

SGK, ev hizmetlerinde günü birlik işçi çalıştıranlar için SMS'le gündelik sigorta sistemini bir süre önce devreye aldı. Sistem, operatör ayırt etmeksizin gönderilen bir kısa mesajla çalışanların günlük olarak sigortalanmasını sağlıyor. Temizlikyolda'nın entegrasyonu ise bu sistemin kullanımını özendirirken, günlük sigorta yapma işlemini epey kolaylaştırıyor.

Temizlikyolda'dan günlük temizlik hizmeti satın alırken doğrudan sayfaya entegre edilen SGK başvuru bölümüne TC kimlik numaranız ve telefon numaranızı girmeniz yeterli oluyor. Ardından satın aldığınız hizmeti aldığınız gün, gelen mesajı, verilen sürede onaylayarak, evinize gelen çalışana günlük sigorta yaptırıyorsunuz. Toplam 2.19 TL ödeyerek, tazminat ve tedavi masraflarını garanti altına alıyorsunuz.

Pratiğin yaygınlaşmasını isteyen SGK, sigortasız çalışanlar için önlemlerini de sıkılaştırıyor. Temizlikyolda'nın paylaştığı bilgilere göre, sigortasız çalıştırılan evler için, geçtimiz günlerde 3 bin eve yapılan kontrollerde toplamda 15 milyon TL ceza kesildi. Özellikle İstanbul’da Kadıköy, Sarıyer ve Beşiktaş bölgesinde denetimler hızla devam ediyor. Kadıköy’de bine yakın meskene bu ceza yazılırken, 630 ceza tutanağı da Sarıyer ve Beşiktaş’taki evlere yazıldı. Ankara içinse bu sayı yaklaşık 600. Cezaların yoğunlaştığı semtler Çankaya ve Keçiören. İzmir'de de benzer bir tablo var.

GSM operatörleri aracılığıyla günlük sigorta yaptırmak isteyenlerin, TC kimlik numaralarını 5510’a kısa mesaj göndererek, kendilerini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi; ardından hizmeti aldıkları kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalışacağı bilgisini yine 5510’a SMS ile iletmesi gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.