Amazon da fenomen pazarlamasına adım atıyor

Amazon da fenomen pazarlamasına adım atıyor

E-ticaret devi Amazon da son yılların yükselen pazarlama eğilimi fenomen pazarlaması dikeyine adım atıyor. Hem de kendi düzenlediği bir programla.

Amazon'un web sitesinde yayınlanan bilgilere göre şirket, sosyal medyada etki gücüne sahip kişileri kendi pazarlama kampanyalarına dahil edecek. Programa dahil olmak isteyenlerin Amazon hesabına giriş yapıp Amazon Influencer Program sayfasından Amazon ile çalışmak istediğini belirtmesi gerekiyor. Fakat bu başvuru Amazon ile mutlak bir işbirliği anlamına gelmiyor. Şimdilik test/beta sürecindeki  programa başvuru yapanlar yavaş yavaş sisteme dahil edilecek. Hatta yoğun talep göreceğinden emin olan Amazon, sadece programa seçilecek kişilerle iletişim kuracağını da özel olarak belirtiyor.

Gelir ortaklığı pazarlaması (affiliate marketing) konusunda 'ağır abi'lerden biri olan Amazon, bu yeni programı sadece sosyal medya fenomenlerine has tutuyor ve bu konuda etkin olmayan kişilerin başvurularını değerlendirmeyeceğini söylüyor. Amazon, seçim yaparken de sadece takipçi sayısını önemsemediğini; içerik kalitesi, etkileşim, Amazon ile ilişki/uyum gibi faktörleri de dikkate alacağını söylüyor. Yani bir nevi kendi Klout skorunu çıkararak en doğru kişileri seçmeyi planlıyor.

Son dönemde fenomen pazarlaması alanında çeşitli yerli ve yabancı girişimleri sizlerle paylaşmıştık fakat Amazon'un bu konuya el atması sosyal medyanın gücü ve iş ortaklığı modellerinin geleceği açısından oldukça önemli. Zira Amazon kendi ifadesine göre 'web dünyasının en popüler ve en başarılı affiliate marketing' programını yürüten bir oyuncu. Fenomen pazarlamasından Amazon'un beklentisini tam olarak bilmesek de zaman içinde sosyal medya reklam harcamaları gibi bu dikeyden daha fazlasının bekleneceği de malum. Keza başka büyük şirketlerin Amazon'un yolundan giderek bu işi popülerleştireceğini de tahmin edebiliriz.

Bu yazıyı burada noktalayalım ve gelir ortaklığı pazarlaması (affiliate marketing) ile fenomen pazarlamasının geleceğini ayrı bir yazıya bırakalım...

Görsel Kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.