Bilim dünyası yeni Einstein'ını bulmuş olabilir
Teknoloji

Bilim dünyası yeni Einstein'ını bulmuş olabilir

Sabrina Gonzalez Pasterski ismine aşina olmanızda fayda olabilir... 23 yaşındaki genç fizikçi, günümüzün en başarılı bilim insanlarından biri olarak görülüyor. Küba kökenli Amerikalı bilim insanı, MIT'den üç yılda 5.0 ortalamayla, "MIT Physics Orloff Scholarship bursu verilen ilk kadın öğrenci" ünvanını alarak mezun oldu. Harvard Üniversitesi Fizik bölümüne tam bağımsız doktora adayı olarak kabul edilen Pasterski'den yeni Einstein olarak bahsediliyor.

Pasterski, tıpkı Einstein gibi kara delikler, yer çekimi kuvvetinin ve uzay zamanının doğası gibi konularla ilgileniyor ve araştırmaları kuantum yer çekimine odaklanıyor. Kuantum mekaniği çerçevesinde yer çekimi fenomenini açıklamaya çalışan bu alan, evrenle ilgili birçok bilinmeyeni açıklayabilir ve Sabrina bu alanda fark yaratan fizikçilerden biri olabilir. Ancak Sabrina'nın yeni Einstein olarak görülmesinin sebebi yalnızca akademik başarıları değil.

Akademik ve bilimsel çevrelerin dikkatini ilk kez 2008 yılında çekmeyi başaran Sabrina, henüz 14 yaşındayken kendi başına tek motorlu bir uçak yapıp uçurmuştu. Bu süreci kaydedip YouTube'da paylaşan Sabrina, ilk kez 9 yaşında  Chicago semalarında uçmaya başlamış. MIT profesörleri Allen Haggerty ve Earll Murman, Sabrina'nın yeteneğinin standartların çok üzerinde olduğunu söylüyorlar.

Sabrina, bugüne kadar NASA ve Blue Origin girişimi için Jeff Bezos'un dikkatini çekmeyi başardı. Hakkında onlarca haber yapılan genç yeteneğin elinde akıllı telefonuyla Einstein'ın 2017 yılı versiyonu olduğunu düşünmemek gerekiyor. Akıllı telefon kullanmayan Sabrina'nın Facebook, Instagram ya da LinkedIn hesabı da yok. Websitesinin adresi ise http://physicsgirl.com/.

Yorumlar (7)
 1. Junkiepunch Junkiepunch

  Bu kız gibi yüzlerce var Amerika'da.Bazı şeyleri abartmayı gerçekten seviyoruz.Önemli olan yeni şeyler yaratabilmek.Einstein 26 yaşında dünyayı değiştiren 4 makale yayınladı.Bakalım bu hanım kızımız neler yayınlayacak.

  1. Yorumun ve bakış açın, beni Sabrina'nın zekasından ve başarısından daha çok şaşırttı.

   1. Junkiepunch Junkiepunch

    Kıstas Einstein olunca böyle bir yoruma ve bakış açısına şaşırman,beni de şaşırttı.

  2. Ayşıtayn Ayşıtayn

   Arkadaşım, konu kimin daha büyük bir şey yapacağı değil sen biraz yanlış anlamışsın. İnsanlığın gelişimi için istenir böyle beyinler. Bu kızın yeteneklerinin standartların çok üstünde olduğuna karar veren onca otoriteyi duymazdan gelip, konuyu saçma sapan bir yere taşımışsın.

   Kız kendi başına uçak yapmış sen; "Önemli olan;" falan gibi cümleler kurmuşsun. Garip...

   Bu arada; hanım kız dediğin kişi birşey yayınladığında anlayabileceğini varsayarak yazdım.

 2. Özellikle facebook, twitter sosyal medya hesabının olmaması ve akıllı telefon kullanmaması çok manidar. İdrak edebilirsek güzel dersler barındırıyor. Sosyal ders niteliğindeki içerik için teşekkürler..

 3. Tuhaf bir haber olmuş, büyük ihtimal webrazii bir yerlerden derleyip çeviri. İlginç olan daha ciddi bir yayını olmadan haber değeri taşıması, demek ki reklamını iyi yapıyorlar. Henüz bir doktora öğrencisi diğer binlercesi gibi. Başarılı olduğu kesin fakat daha yolun başında.. Ayrıca 23 yaşında doktorayı bitiren kişilerde var dünyada.

 4. Refik Refikoğlu Refik Refikoğlu

  Merve Hanım,

  Bundan sonra yapacağınız haberlerin kalitesini yükseltmek için bu zamana kadar yaptığınız haberleri gözden geçirin, size karşı samimi ve dürüst olacağını bildiğiniz insanlardan geri bildirim alın.

  Bir dost (not really)