Y Combinator, yapay zekâ girişimlerine özel bir program başlattı

Y Combinator, yapay zekâ girişimlerine özel bir program başlattı

ABD'nin en önemli girişim hızlandırma programlarından biri olan Y Combinator, yapay zeka girişimlerine odaklanacak yeni programı YC AI'ı tanıttı.

Genç yaşta geliştirdiği arama motorunu Apple'a satma başarısı gösteren Daniel Gross'un paylaştığı bilgilere göre Y Combinator, şu anda yapay zeka tabirinin abartılıp abartılmadığıyla fazla ilgilenmiyor. Uzun vadede yapay zeka dikeyini demokratikleştirmek için yola çıkıyor ve bu alandaki girişimleri keşfedip daha ileri noktalara taşımak istiyor.

Y Combinator'ın genel dinamiklerinin yanında bu birime seçilen girişimler makine öğrenmesi konusunda deneyimli uzmanlardan destek alacak, işlemci ihtiyaçları için fazladan bulut bilişim kredisine sahip olacak ve bu alandaki liderlerin özel konuşmalarıyla kendilerini geliştirecek.

Erken aşama girişimleri keşfetmek isteyen YC AI, her endüstride insanlara düşen işleri yapay zeka sayesinde kolaylaştırmak istiyor. Daniel Gross, internetin hayatımıza girmesinden sonraki büyük teknolojik sıçramanın 'yapay zeka' ile olacağını söylüyor ve robotik dikeyinde insanları angarya işlerden kurtarmayı hedeflediklerini aktarıyor. Yani gelecekte insanların fabrikaları robotlara teslim edeceğinin sinyallerini veriyor.

Y Combinator'ın bu dikeye açılması dikkat çekici olsa da sürpriz sayılmaz. Zira son yıllarda dikey yönelimlerin arttığını görüyoruz ki bunlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz;

  • SOSV: biyotek, donanım, gıda, mobil ve akıllı şehir girişimleri için farklı programlar düzenliyor
  • Acceleprise, AngelPad: B2B girişimlerini destekliyor
  • Yield Lab, Thrive, Terra: Tarım teknolojilerine odaklanıyor
  • Starburst, LightSpeed Innovations: Havacılık ve uzay girişimleriyle ilgileniyor
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.