Her gün 10 bin akıllı telefon satan Turkcell, Financell ile 2016'da yaklaşık 3 milyar TL kredi kullandırdı

Her gün 10 bin akıllı telefon satan Turkcell, Financell ile 2016'da yaklaşık 3 milyar TL kredi kullandırdı

Bugün Turkcell işbirliğiyle geliştirilen Vestel Venus 5000'in tanıtımına Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da katıldı ve hem yerli akıllı telefon pazarına hem de Turkcell'in finansman şirketine dair önemli rakamlar paylaştı.

Yerli akıllı telefon pazarı büyüyor

İlk olarak yerli akıllı telefon pazarından bahsedecek olursam; Terzioğlu'nun paylaştığı rakamlara göre Türkiye'de yerli akıllı telefon satışlarının pazar payı yüzde 20'ye ulaşmış durumda. Yani satılan her 5 akıllı telefondan 1'i yerli üreticilerin elinden çıkıyor. Kendisi de bu üreticilerden biri olan Turkcell, yerli akıllı telefon satışını önemsiyor ve Terzioğlu'nun paylaşımına göre Turkcell'in tüm telekom şirketleri içerisindeki yerli akıllı cihaz satış oranı yüzde 60'ı buluyor.

Bir diğer önemli bilgiyse Turkcell kullanıcıları arasında akıllı telefon yaygınlığının yüzde 64,4 olduğu. Terzioğlu, her gün 2 bini yerli olmak üzere 10 bin akıllı telefon sattıklarını söyledi ve 24-36 ay içinde yeni satışlarda yerli akıllı telefon payının yüzde 50'ye yükseleceğine inandığını belirtti.

Financell akıllı telefon satın almalarında ne kadar etkili?

Turkcell'in 2016'da sattığı akıllı telefon sayısı 3 milyon olduğunu Kaan Terzioğlu Turkcell'in finansman şirketi Turkcell Finansman A.Ş.'nin (Financell) performans rakamlarından da söz etti. 2016'da satılan 3 milyon akıllı telefonun 2,1 milyonunun Financell ile satıldığını söyleyen Terzioğlu, şu rakamları da paylaştı;

  • Finansman sektöründeki toplam kredi adedinin yüzde 85'ini Financell karşılıyor.
  • Finansman sektöründeki toplam kredi tutarının yüzde 13'ünü Financell karşılıyor.
  • En yüksek ödenmiş sermaye 575 milyon TL
  • 2016'da rekor seviyeye ulaşan kredi kullanımı tutarı 2,9 milyar TL.

Kaçıranlar için hatırlatacak olursam Turkcell, ön ödemeli kartı Paycell Card‘ı da bu sene Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtmış ve finansal açılımlarının devam edeceğini göstermişti.

4,5G kullanımı ne seviyede?

Kaan Terzioğlu, Turkcell T80'inin Mayıs-Haziran gibi pazara sunulacağını da belirtti ve Turkcell'in 4,5G müşteri portföyüne dair şu rakamları paylaştı;

  • 25,2 milyon toplam 4,5G abone sayısı
  • 4,5G'de yüzde 82,5 nüfus kapsaması
  • 4,5G'nin toplam mobil trafik içindeki payı yüzde 35
  • Turkcell şebekesindeki toplam akıllı cihaz sayısı 11,2 milyon
  • 4,5G'lilerin aylık veri kullanım ortalaması 5 GB

Terzioğlu, 1 Nisan'da Türkiye'de 4,5G kullanımının 1. yılını dolduracağını da hatırlattı ve 5G ile endüstriyel bir devrimin başlayacağına inandığını söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.