Mağazayı kapatıp internetten satmak çözüm olabilir mi?
E-Ticaret

Mağazayı kapatıp internetten satmak çözüm olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde Bağdat Caddesi'nde bir mağazaya girdim, mağazada etrafta koliler vardı, ne olduğunu sordum, önümüzdeki ay mağazayı kapatıyoruz dediler. Dünya çapında tanınan bir markanın mağazası ve şahsen güzel iş yaptıklarını da düşünüyordum. Sebebini sorduğumda, merkezden alınan bir kararla satışları artık internetten devam ettireceklerini söylediler. Önce biraz şaşırdım ama sonrasında tablo o kadar net kendini gösterdi ki...

Bağdat Caddesi'nde yer alan bu mağazaya günde kaç kişi giriyordu bilemiyorum ama Hepsiburada, N11, GittiGidiyor, Markafoni, Trendyol gibi önde gelen alışveriş sitelerine sadece benzer ürünleri almak için bile günde o mağazadan çok daha fazla kişinin girdiğine eminim. Uluslararası bir markanın sadece dağıtım kanallarını güçlendirerek zaten bu platformlara istediği gibi ürün tedariği sağlayabileceğini göz önüne alınca, Bağdat Caddesi'ndeki mağazanın aslında bir tür reklam panosundan, ama çok pahalı bir reklam panosundan, başka bir özelliği kalmamıştı.

Şimdi biraz geriye gidip, bu durumla ilgili başka bir düşüncemi paylaşmak istiyorum.

Yıllar önce Webrazzi konferanslarına başladığımızda Webrazzi Gündem isimli bir serimiz vardı. Bu konferans serisi kapsamında "Webrazzi Gündem: Mobil İnternet" ismini verdiğimiz yarım günlük bir organizasyonumuz vardı. O dönemlerde "Mobil İnternet" diye bir jargon vardı. Bilgisayardan kullandığımız internetle mobilden kullandığımız interneti bu şekilde ayırıyorduk. Sadece bizim Webrazzi olarak yaptığımız birşey değildi bu, herkes Mobil İnternet diyor ve sanki kullanılan internet farklıymış gibi başına "Mobil" ekliyorduk.

Bugün benzer bir durum E-Ticaret için geçerli. Günün sonunda yapılan iş ticaret ve biz bunu başına "E" koyarak bambaşka bir iş gibi konumlandırıyoruz. Nasıl internete girmek için seçilen platform kullanıcının tercihi ama sonuç aynıysa, ticaret için de aynısı geçerli. İster internet üzerinden olsun, ister telefonla, ister mağazadan, günün sonunda bir satış ve ticaret söz konusu. İşletmenin ticaretine "E" eklemesi kendi tercihidir ve bu artık telefon numarası olmayan müşteri hizmetleri olmayacağı gibi, herkes için kaçınılmaz bir gerçektir.

Şu anda tartıştığımız bu dönüşümü yakında birçok farklı sektör için de konuşacağız. Önce "Mobil İnternet", şimdi "E-Ticaret" için konuştuğumuzu yakında "Dijital Banka" sonra da büyük olasılıkla "Sürücüsüz Araçlar", "Elektrikli Arabalar", "Dijital Sanayi", "Online Eğitim", "Akıllı Ev" ve bunlar gibi bir çok dijitize edilmiş kategori için konuşacağız. Hepsinin başındaki ayrıştırıcı kelime günü geldiğinde ortadan kalkacak ve o zaman şu anda bu yazıyı okuyan sizler de büyük bir ekonomi içindeki büyüme çabasındaki bir sektörün oyuncuları olmak yerine, büyük bir ekonominin önemli ve öncü oyuncuları olacaksınız.

Dijitalin konvansiyonel sektörleri değiştirdiği çok güçlü bir dönüşüm döneminden geçiyoruz. Reklam dünyasından, pazarlamaya, sanayiden, otomotive, perakendeden, medyaya, bankacılıktan, eğitime herkes ve herşey değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Trendleri takip eden ve doğru yorumlayarak başaranlar bu süreçten güçlenerek çıkacaklar, başaramayanlar ise yakın zamanda kendilerine gelip panik halinde çözüm aramaya çalışacaklar.

Bu süreçte bazıları için mağazayı kapatıp satışları internete taşımak çözüm olabileceği gibi, bazıları için ise bu iki kanalı doğru kullanarak hibrit çözümler geliştirmek büyümenin ve değişimin anahtarı olacak.

Yeri gelmişken Los Angeles'taki bir mağaza zincirinin bir köşesinde konumlanmış Tesla standını sizlere göstermek istiyorum.

Dev otomobil galerileri yerine, Amerika'nın önde gelen büyük mağaza zinciri Nordstrom'un bir köşesinde konumlanmış Tesla X'i tek kişinin gözetiminde tek bilgisayar üzerinden siparişle satmak belki de burada konuştuklarımıza güzel bir örnek olabilir diye düşünüyorum.

Görsel kaynak: DepositPhotos

Yorumlar (5)
 1. Bu yazıyı Online Eğitim perspektifinden beslemem gerekirse, 2004 yılından beri Online Eğitim ile ilgileniyorum. İlgilenmekten öte bu alanda dünya markalarının Türkiye Ürün Müdürlüğünü yaptım ve birçok büyük firmanın e-öğrenme altyapı kurulumlarında yer aldım. İşin bilincinde olan şirketlerin kendi personelini eğitirken sınıfiçi veya online eğitim ayrımına son zamanlarda çok takılmadıklarını görüyorum. Bir bilginin hızlı bir şekilde çalışanlara verilmesi gerekiyorsa Online Eğitim geleneksel eğitim yöntemlerini geride bırakıyor. Yani kabul görmüş bir teknoloji. Elbette gideceği daha çok yol var.

  Ticaret/E-ticaret, Eğitim/Online Eğitim gibi ayrıştırmaları gördüğümüzde yazıda belirtildiği gibi tümden gelim yaparak bu kavramları sorgulamamız gerekiyor. Günün sonunda ürün satılıyor mu? Evet. Eğitim veriliyor mu? Evet. O zaman farkı kabullenip, sindirip bu yeniliklerden maksumum verimi almamız gerekiyor.

  Arda daha sık yazmanı ümit ederek, yazımı bitiyorum. Eline sağlık.

  1. Teşekkürler Faruk.

   Online Eğitim perspektifinden yorumun için de ayrıca teşekkürler.

 2. Emre Gülas Emre Gülas

  E-ticaretin "E" sine olan yaklaşımın çok hoşuma gitti ve oldukça doğru ve zamanlama olarak da uygun görüyorum. E-ticaret emekçileri olarak bizimde yapmak istediğimiz, benimsettmeye çalıştığımız görüş bu. Ancak bu görüş yalnız ve yalnız "E"-ticaret, ticaret ile uğraşanların ulaşabileceği seviyeye geldiği takdirde kendini ispatlayabilir. Yine yazı içindeki Mobil İnternet örneğinin gelişimindeki gibi. Operatörlerin sağladığı ulaşılabilir ve yaygın "Mobil" internet sayesinde artık "Mobil" düşmüştür. Ve bunu devlet altyapı imkanlarıyla desteklemiştir. Söz konusu e-ticaret ekosisteminde ise ihracat hedefli bir destek tek başına, hedeflenen online perakendenin oranını %2'nin çok üstüne çıkarmayı başaramayacaktır. İç pazardaki hareketliliği destekleyecek çalışmalar yapılmalıdır.

  Başarılı bir makale, tebrik ediyorum!

 3. Mobil kelimesi üzerinden klasik iş yapma modelleri ile elektronik ortamda iş yapma modellerinin karşılaştırıldığı bir yazıya ve yorumlara da yeni tanık oluyorum. Bir; mobil kelimesinin kökeni incelenecek! İki; Mobil kelimesinin aslında neyi ifade ettiği tekrar düşünülecek! Üç; Mobil kelimesi çıkarıldığında ortaya çıkan anlam boşluğunu doldurmak için yeni bir jargon önerilecek.

  Mobil'de kullandığınız internet üzerinden hâlen yapılamayan/yapılamayacak işler var... Evet bir gün mobil kelimesinden kurtulacağız ama o gün bu gün değil!

 4. Çağan Çağlar Çağan Çağlar

  Yakınsama kavramı (Convergence) işin içine girince zaten ekonomide değmedik yer bırakmıyor değil mi? Başına E koyduğumuz ticaretin en büyük ihtiyacı dokunma. Dokunmak satın almayı birebir etkiliyor. Bunu da aynı Tesla'nın yaptığı gibi modellerle çözmek gerçekten mümkün. Ama eğer Nordstrom (ve Tesla'nın birebir hedef kitlesi olan müşteri grubu) olmasa Tesla ne yapardı? Nordstrom değil belki ama retail devi Macy's ciddi sayıda mağaza kapatıyor Amerika'da. Bu tip mağazalar da gidince yakın gelecekte retail sektörünün showroom'u niteliğinde entegre startup'lar beklemek işten bile değil. Eline sağlık Arda, sokağa inmene sevindim :)