YouTube'dan yeni sosyal video uygulaması: Uptime
Mobil

YouTube'dan yeni sosyal video uygulaması: Uptime

YouTube, sosyal video izleme deneyimini yeni bir uygulamayla test etmeye başladı. Uptime (iOS) adlı yeni uygulama YouTube altyapısı üzerine inşa edilen tamamen sosyal bir video uygulaması.

Google içindeki dahili kuluçka merkezi Area 120, tarafından geliştirilen Uptime'da kullanıcı izlediği videolara bıraktığı tepkiler dikkat çekici nitelikte. Bir videoyu eş zamanlı izlerken arkadaşlarınızın bıraktığı 'ışıltı/kıvılcım' reaksiyonları görebiliyorsunuz. Diğer yandan farklı zamanlarda izlediğinizde de arkadaşlarınızın bıraktığı duygusal emojiler karşınıza çıkıyor.

https://twitter.com/uptimeApp/status/840689484400214016?ref_src=twsrc%5Etfw

YouTubeSocial, WeMesh, LiveLead, AirTime gibi sosyal video izleme deneyimleri arasına eklenen Uptime, canlı yayın özelliğine ve özel mesajlaşma özelliğine sahip değil. Fakat kendi videonuzu yükleyebiliyorsunuz ve bu videodan arkadaşlarınız anlık olarak haberdar olabiliyor.

Şimdilik davetiye kodu ile kullanılabilen - ki 'pizza' kodunun işe yaradığı söyleniyor - Uptime, henüz test aşamasındaki bir uygulama ama Google'ın YouTube'u farklı açılardan zenginleştirmek istediğinin bir kanıtı sayılabiliyor. Snapchat, Instagram ve Facebook'un alıp başını yürüdüğü bu dikeyde Google'ın bir şeyler yapması gerektiği aşikar. Ama Uptime'ın YouTube'a beklenen sosyal gücü kazandırıp kazandırmayacağı bilinmezliğini koruyor.

YouTube Uptime'ı şimdilik iOS kullanıcıları indirebiliyor ama yakında Android kullanıcıları için de bir güzellik yapılacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
  1. Webwebi Webwebi

    Popülaritesinin çok yüksek olacağını sanmıyorum ve Google'un bir uygulamasının android den önce ios a uyarlanmasını da anlayamadım :)

  2. Google sosyal anlamda her ne kadar elinde Youtube kadar büyük bir silah olsa da henüz Snapchat, Instagram, Twitter, Facebook hatta Pinterest gibi timeline olan profillerin aktif kullanıldığı bir sosyal ağa kavuşamadı. İlerleyen dönemde bir satın alma herşeyi değiştirebilir.

  3. Mete Pehlivan Mete Pehlivan

    Google'nin Facebook, Twitter veya Snapchat gibi bir sosyal ağa sahip olması bence güzel olacaktır. Umarım Uptime ile başarılı olurlar.

  4. Ali Keser Ali Keser

    Uygulamayı googledan 2-3 kişinin yapması uygulamanın googleın olduğu anlamına gelmiyor. Düzeltme yaparsan sevinirim.