Temelleri İstanbul'da atılan New York merkezli algoritmik iş arama platformu: SuperCareer.com

Temelleri İstanbul'da atılan New York merkezli algoritmik iş arama platformu: SuperCareer.com

Kısıtlı ve statik bilgi içeren CV dosyalarını (özgeçmiş) sahip oldukları yazılım sayesinde adeta akıllı hale getiren SuperCareer, işverenlerin daha pratik bir şekilde daha doğru adayları bulabilmesine, adayların da kendilerine uygun ve en iyi performans gösterebilecekleri şirketlerle eşleşebilmesine yarıyor.

Bir online insan kaynakları platformu olan SuperCareer, bünyesinde bulundurduğu kişilik, genel yetenek ve iş değerleri testleriyle de dikkat çekiyor. Yukarıda da vurduladığımız gibi platformun iddiası hem aday hem de işveren için 'nokta atışı' eşleşmeler yapabilmek.

Geleneksel işe alım yöntemlerine göre her iki tarafa da zaman kazandırıp daha verimli şekilde sıralama ve eşleştirmeler yapabilen platform, tamamen öğrenen algoritmasıyla, işin içine insan gücü girmeden bu operasyonu yürütüyor.

Kora Holding isimli bir yatırım şirketi tarafından finanse edilen ve İstanbul'da geliştirilen projenin ana odağı ise ABD pazarı. SuperCareer girişiminin kuruculuğunu da Arkın Kora üstlenmiş.

İki ayda 100 aktif şirket, aday tarafında düzenli büyüme...

3 aylık yoğun bir 'product-market fit' dönemi sonrası beta sürecini tamamlamak üzere olan SuperCareer, henüz gelir modelini devreye sokmamış. Girişimin gelir modeli ise SaaS bir yapıyla algoritmik CV oluşturma esnasında kullanılan değerlendirme testlerine dayandırılacakmış, bir başka deyişle işleme tabi tutulan başvuru sayısına.

Açık beta sürecinde 100'e yakın şirketin aktif olarak kullanmaya başladığı girişimin referansları arasında şimdiden ZipRecruiter, General Electric ve ToysRUs gibi isimler varmış. Aldığımız bilgiye göre gelecek 6 ay içinde 500 kayıtlı şirkete ulaşmayı hedefleyen girişimin son kullanıcı (iş arayan profesyoneller) tarafında da her ay yüzde 200 civarında bir büyüme yaşadığını belirtelim.

Arkın Kora ile konuştuğumuzda, kendisi girişimin şimdilik neden yalnızca ABD pazarına odaklandığını şu sözlerle anlattı: "Bunun basit bir sebebi var; ihtiyaç duyduğumuz bilimsel kaynağı sadece buradan temin edebiliyoruz. Ayrıca ABD’deki İnsan Kaynakları piyasası çok büyük ve aşırı rekabetçi. Bu aynı zamanda pek çok şirketin yeni çözümlere açık olması manasına geliyor."

Dışarıdan bakıldığında bir ilan sitesi gibi algılanabilecek olan SuperCareer, yukarıda da özetlediğimiz gibi aslında teknoloji yönü ağır basan bir insan kaynakları çözümü olarak konumlandırılmış. SuperCareer ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.