ODTÜ Teknokent'ten San Francisco merkezli yeni girişimcilik programı: Born Global
Girişim

ODTÜ Teknokent'ten San Francisco merkezli yeni girişimcilik programı: Born Global

Girişimci ekosistemine yön veren en önemli kuruluşlarda biri olan ODTU Teknokent, küresel pazara açılmak isteyen girişimciler için yeni ve farklı bir adım daha atıyor. Born Global adlı programla girişimcileri San Francisco'da etkili bir eğitim ve tanışma kampına götürüyor.

Bildiğiniz gibi ODTÜ Teknokent'in San Francisco'da T-Jump adlı bir ofisi Go Global adlı bir girişim destek programı programı var. Born Global ise eğitim açısından benzer bir program ancak belli bir ücret karşılığında girişimcilere ulaşıyor. Yerli girişimler normalde 15 bin dolar olan programdan KOSGEB ve T-Jump destekleriyle 3 bin dolar karşılığında faydalanabiliyor.

Üç bin doları verecek girişimcilerin elbette bunun karşılığında ne alacağını sormaya hakkı var. Born Global de bu soruyu şöyle yanıtlıyor;

"Born Global, fikir aşamasından ürün aşamasına geçmiş ama henüz para kazanmaya başlamamış erken evre girişimleri San Francisco ofisi ve orada yerleşik partner şirketleri ile Silikon Vadisi ekosistemine hazırlıyor. Programla şirketlerin doğrudan ABD piyasasında doğması ve yaşaması amaçlanıyor. 2 haftası San Francisco`da yoğun eğitim ve network faaliyetleri geçecek olan program, toplamda 6 hafta sürecek ve her şirkete alanında yetkin San Francisco'da yaşayan bazlı mentorler atanacak."

Altı haftalık Born Global programının eğitim içerikleri ise aşağıdaki şekilde paylaşılıyor.

Türkiye'de henüz para kazanmaya başlamadan bu ücreti verebilecek kaç girişimin olduğu tartışılır. Ancak 27 Mart'ta başlayacak Born Global programının dikkat çekici bir fırsat sunduğunu söyleyebiliriz. Zira erken aşamada atılacak büyük adımlar girişimlerin geleceği için son derece önem taşıyor. Üstelik T-Jump sadece Türkiye'den değil, yurtdışından da girişimcileri bu programa kabul ediyor. Yani programa katıldığınız takdirde yabancı yeni girişimcilerle bir arada olmanız da ihtimal dahilinde.

Özel olarak belirtmem gerekirse Born Global programı girişimcilerden herhangi bir hisse talebinde bulunmuyor. 2016 Yeni Fikirler Yeni İşler Hızlandırma Programı'ndan başarıyla mezun olan ekipler de Mart 2017 Born Global programına dahil olmak için gün sayıyor.

Detaylı bilgi ve başvuru için letstartglobal.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar (3)
 1. Girişimcilik öğretilebilinecek veya ders gibi anlatılabilinecek bir şey değildir. Girişimcilik tamamen deneye yanıla doğruyu bulma üzerine kuruludur.

  $3000 TR de bulunan girişimler için çok büyük para. Karşılığında kitaplarda, bloglarda okuyup öğrenebilenecek şeyler dinlemek için çok gereksiz olduğunu düşünüyorum.

  Yaptıkları tek şey o kitapları, blogları sizden önce okumuş olmaları.

 2. okudukları dışında yaptıkları 2.şey sizin 1.maddede söylediğiniz deneme yanılma yöntemi ki bunun ederi 3K$ ile kıyaslanır mı orası hepimizce malum.

 3. Mehmet Can Mehmet Can

  $3K bu hizmet için çok makul. Şöyle bir hesap yaparsak 30.03.2017 TCMB USD Döviz Kuru= 3.6452₺

  3.6452₺ * $3.000 = 10935,6₺

  Milyonlar hatta milyarlar kazanmak isteyen ve projesine güvenen ve en yakın çevresini dahi ikna ederek bu meblağı bir araya getiremeyen Müteşebbis olmasın daha iyi.

  Çünkü Müteşebbis teşebbüsünü hizmet ve ürüne(elbette sürdürülebilir olursa lezzet daha çok alınır) dönüştürmek için gerekli olan tüm kaynakları yönetme yetisine sahip olan demektir. Yani vakit, nakit, insan, doğa, bilgi vs. gibi kaynakları yönetmek veya nasıl yönetileceğini öğrenmek en azından azmetmek asıl odaklanması gereken. Şayet bu değerleri üzerine donatanlar ilk temasta kendilerini fark ettirebilir ve kainatın neresinde olursa olsun kendini kolaylıkla pazarlama şansı yakalar. Elbette pazarlama ile de iş bitmiyor. Satışa ve hatta sürdürülebilir gelir modeline dönüştürülmediğinde yani umud edilen sonuç elde edilemediğinde veya risk mantık dışına taştığında ve hoşlanmadığınız yanıtlar aldığınızda ne yatırımcıları ne birlikte yürüyeceğimiz diğer erbabları olumsuz yorumlarla üzme hakkına sahip değiliz.

  Şunu görüyorum bu tartışmalar bile Türkiye'nin bir şahlanma öncesi derecesini yakaladığıdır. Teşebbüs müteşebbis yatırım yatırımcı gibi kavramlar dillendiğinde şu gerçeği lütfen unutmayalım: Hasan ASLANOBA

  Ben kendisine Pratipet.com 'da izleyebileceğiniz bir projem için temas ettiğimde ki eposta yoluyla Sn. Muhammet bey ivedilikle ve Sn. Hasan ASLANOBA yanıtını vermiş menfi veya müspet bir sonuca ulaşmıştım. Ewet müspet veya menfi sonuca ulaşırken bazı hasletlerimizi kenara bırakıp vakit yönetimine odaklanmalıyız. Çünkü boşa harcanan ve harcatılan vakitleri hiç kimse bize geri veremez.

  Çalışmalarımızda başarılar ve artarak devamı dileklerimle. mCan. İdealist Müteşebbis