Tarım odaklı ilan sitesi Tarimdan.com pazar yeri modeliyle ürün satışına başladı
E-Ticaret

Tarım odaklı ilan sitesi Tarimdan.com pazar yeri modeliyle ürün satışına başladı

Tarimdan.com'u sizlere 'çiftçilere özel ücretsiz ilan sitesi' olarak Ocak 2016'da tanıtmıştık. Henüz adlığım bilgilere göre Tarimdan.com pazar yeri modelini de platformuna dahil etmiş ve komisyonlu ürün satışına başlamış.

Tarimdan.com'un kurucu ortağı Yusuf Çelebi, "Neden elektronik ve giyim alanında pazar yeri olan e-ticaret siteler var da tarım alanında olmasın?" sorusundan hareketle adım attıklarını ve 5 ay gibi bir sürede Tarimdan.com'a pazar yeri modelini uyguladıklarını söylüyor. Tarimdan.com'un şu anda aylık 500 bin ziyaretçi ağırladığını ve 6 milyon sayfa gösterimi yaptığını da ekliyor.

Tarimdan.com'da mağaza açan satıcılar ürünlerine indirim ve kampanya uygulayabiliyor. İndirimli ve kampanyalı ayrı bir bölümde listeleyen Tarimdan.com, sosyal ağ ve arama motoru reklamcılığı üzerinden satışları artırmayı/hızlandırmayı da planlıyor.

İki ürün satmak için ücretsiz mağaza açılabiliyor

İlan tarafında ücretsiz yayın yaptığı için direkt gelir imkanı bulamayan Antalya merkezli girişim, pazar yeri mağazasını açmak isteyenlerden 2 ürün için herhangi bir ücret talep etmiyor ancak titiz bir incelemeden geçirdikten sonra kabul ediyor. Genel Müdür Yusuf Çelebi, "Artık tarımla uğraşan herkes istediği ürünü taksitli ödeme yaparak kargo ile köylerine getirebilecek." diyor ve mağazaların fiyatlandırma, kargolama gibi alanlarda belli bir seviyede olması gerektiğini ekliyor. İkiden fazla ürün satmak isteyen kişiler ise yıllık 299 liradan başlayan 3 seçenekten birini seçebiliyor.

Komisyon oranı %8-10 arasında

Yapılan satışlardan yüzde 8-14 oranında bir komisyon ücreti alan Tarimdan.com, mağazalara farklı arayüz seçenekleri sunuyor. Sayfa içeriklerinin de arama motoru optimizasyonuna uygun şekilde güncellendiğinden emin olmak istiyor. Şu anda bazı ilanlara 'ücretsiz ilan dopingleri' sunduklarını paylaşan Yusuf Çelebi, standart komisyon oranını yüzde 10 olarak belirlemek istediklerini ve satış hacmine göre komisyon oranı ileride düşürülebileceğini paylaşıyor. Satıcıların kendi paylarına düşen bedeli alması içinse alıcıların ürünü onaylaması ve ilk Çarşamba gününü beklemeleri gerekiyor.

Yusuf Çelebi: Yatırıma açığız

Tarimdan.com'un gelir ve kârlılık durumunu bilmiyoruz ancak Genel Müdür Yusuf Çelebi, girişimlerini büyütmek ve daha kaliteli hizmet sunmak için yatırım almaya açık olduklarını da bizimle paylaşıyor. Türkiye'de tarımsal üretimin durumu ve çiftçilerin internet kullanım durumu olumsuz faktörler olabilir ama Tarimdan.com gibi bir girişimin değerli olduğu aşikar. Tabii büyük ilan siteleri ve pazar yerlerini geride bırakması için çiftçilere özel hizmetlerle farklılaşması gerektiğini de söylemek gerek.

Aralık 2014'te kurulan Tarimdan.com ile ilgili önemli gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (8)
 1. Hasan Aydın Hasan Aydın

  Yanlız bir şey farkettim tarimdan.com ile tarimdanhaber.com evlense ne tatlı olurmuş :D

 2. Öncelikle başarılar dilerim. Ben similarweb üzerinden baktım, son 6 aylık trafikleri 110 bin ile 150 bin arasında değişiyor, 500 bin i hiç görmemiş. Eğer similarweb yanlışsa 500 bin ziyaretçi süper ötesi, reklamla bile ayakta kalınır. Böyle bir projenin değerli olduğunu fakat sahibinden.com gibi sitelerle nasıl rekabet edeceğini merak ediyorum. Bugün tohumdan sulamaya traktörden hayvanlara kadar herşey var sahibinden.comda ve aylık ziyaretçi ortalama 110 milyon. Kaldı ki çiftçiler kendi özel araç satışları, iş dışında farklı alacaklarınıda sahibinden.com dan tedarik ediyor.

  Ürün satışının buradan olabileceğini pek düşünmüyorum, ilan verme olur ama satış olması bence çok zor. Mevsiminde bulunmayan çok nadir ürün olacakta belki. Marketlerin bile özel anlaşmalı çiftçileri var. B2C satışa ihtimal zaten vermiyorum. Başka ne yapılabilir, nasıl farklılaşılır diye düşündüğümde aklıma çiftçilere tohum gübre satışı olabilir diye düşündüm fakat orada farklı dinamikler var. Bildiğim kadarıyla her markanın bölge bayiileri var. Bölge bayiileri kendi sınırları dışındaki yerlere satış yapamıyor.(bazen bitkiden tohum alanlar var, onlar hariç) Burada gelir modeli olarak ilan ve reklama odaklanmak lazım gibi. Bunlar benim kendimce aklımdan geçenler, belki de yanlış düşünüyorum. Umarım çok başarılı olur.

  Sevgiler

  1. Hakan Kaya Hakan Kaya

   Sizlerin düşündüğünüz mantık üzerinde gidersek sahibinden başka hiçbir site çalışmaması gerekir. Zaten internet sitelerin amacı direk müşteri odaklıdır. aracıları ortadan kaldırmak için yapılan bir sistem.

   İnternette aklına gelebilecek her türlü satış var. Tüm çiftçilere hitap etmek zorunda değil. İlgili kişilere cevap verebiliyorsa yeterli.

   Sadece tarım ile ilgili olması ve üstelik pazar yeri mantığıyla da çalışması mükemmel.

   Saygılar.

  2. Hüseyin Doğan Hüseyin Doğan

   C2C modeli ile satış yapmaktalar. Üreticiden satıcıya, Ana toptancıdan zirai ilaç bayilerine satış, zirai ilaç bayisinden çiftçiye gibi modellemeler kullanılabilir. Sonuçta yerelde her gübreyi zirai ilaç bayinde bulamayabiliyorsun. Antalya'daki bir gübre üreticisi Yozgat'taki bir çiftçiye bu yolla ürün satabilir. Kaldıki similarweb istatistiklerinin hitleri olduğundan az göstermesini ele alırsak bilee sitenin mevcut potansiyelinin yüksek olduğu ortada. Hit kaynaklarının tamamının organik ve tarım alanı alt kelimelerinden geldiğide ortada. Doğru potansiyel yüklenmeler ile sonuç alınabilir.

 3. Tarım alanında pazar yeri olan bir site olması sevindiricidir..

 4. Modakronik Modakronik

  Gerçekden'de çiftçi ile tüketicileri buluşturacak bu konuda kargo anlaşması ve sair yapacak dahada iyisi alternatif bir teslim ağ kuracak bir şirket çok büyük bir ihtiyac

 5. Barış Barış

  Her geçen gün tarıma olan ilgi artıyor.

 6. Hakan Kaya Hakan Kaya

  Türkiye'de tarım adına bir bakanlık ve her il/ilçe de bir tarım müdürlüğü olması demek tarım önemli bir faktördür anlaşılır.

  Bu bakımda proje tutarsa paraya para demiyecek.