Google Asistan ve Google Home ile ürün sipariş etmek mümkün olacak
E-Ticaret

Google Asistan ve Google Home ile ürün sipariş etmek mümkün olacak

Kısa süre önce Android TV ve giyilebilir cihazlara entegre olacağı açıklanan Google Asistan, yakında Google Home ile birlikte internetten sipariş vermenizi sağlayacak.

Google'ın dijital asistanı bildiğiniz gibi Google servisleri dahilindeki bir çok soruya yanıt verebiliyor ve Android kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak yeteneklere sahip. Google bu yeni adımıyla ise Amazon'un Alexa'sı gibi internetten bir şeyler sipariş etme imkanı sunacak. Bunun için her zamanki gibi önce 'OK Google' demek ve ardından "how do I shop?" diyerek alışverişin kapısını aralamak yeterli olacak.

Google'ın bu yeniliği elbette şimdilik ABD'de geçerli ve Google Express satıcıları, Costco, Whole Foods Market gibi 50 civarında yerel ve ulusal satıcıdan ürün sipariş edilebilmesini sağlayacak. Google, 30 Nisan 2017 itibarıyla Google Home üzerinden verilecek siparişlerde ek bir hizmet veya üyelik ücreti ödenmeyeceğini söylüyor ki sanırım burada Amazon'a bir gönderme yapıyor.

Google Home ve Google Asistan üzerinden yapılacak alışverişler için elbette kullanıcıların ödeme ve adres bilgilerini tamamlaması gerekiyor.

2016 sonunda geliştiricilerin de Google Home için Google Assistant temelli uygulamalar geliştirebileceği açıklanmıştı ve Google I/O etkinliğine kadar uygulamaların sayısının hızla artmasını bekleyebiliriz. Zaten Google de önümüzdeki dönemde Google Asistan hizmetinin sipariş tarafında yeni uygulama ve hizmetlerle zenginleşeceğinin haberini veriyor.

Yorumlar (3)
 1. Modakronik Modakronik

  Google yavaş yavaş e-ticarete soyunuyor galiba sonuç da tüm üreticilerin büyük çoğunluğu müşterisi ve alıcılarında tamamına yakını müşterisi şüphesiz bu durumda e-ticaret sektörü tam anlamıyla batar amazon ebay vb. yahoo altavista gibi olur

 2. Bfmaster Bfmaster

  OK Google diyerek aralanan farklı bir dünya. Işınlama ne zaman bulunacak ve OK gidelim diyerek ne zaman ışınlanacağız merak ediyorum doğrusu.

  1. Modakronik Modakronik

   +BFMaster Aslında ışınlama diye bir şey olacak diye düşünme ama gideceğin mekan sanal olarak gitmiş olduğunu düşünmem arasında hiç bir fark olmayacak kadar gelişmiş bir gerçeklik deneyimi düşün gerçek tecrübe ile sanal tecrübe arasında hiç bir fark kalmadığında bir nevi ışınlanmış olacaksın