Manibux: Çocuklara harçlık vermenin en kolay ve güvenli yolu
Mobil

Manibux: Çocuklara harçlık vermenin en kolay ve güvenli yolu

Çocuklarına nakit harçlık veren her anne-baba paranın kaybedilmesi veya kontrolsüz harcanması gibi sorunlarla karşılaşmıştır. Yeni nesil harçlık uygulaması Manibux, bu sıkıntıları yaşayan ailelerin yardımına koşuyor ve harçlık verme işini güvenli, hızlı ve kolay bir iş haline getiriyor.

Manibux, henüz banka/kredi kartı kullanmayan 8-18 yaş aralığındaki çocuk sahibi aileleri hedefleyen bir girişim. Ebeveynler Manibux uygulamasını indirip ön ödemeli kart tanımlaması yapıyor ve bu kartı çocuklarına vererek cep telefonundan harçlık yönetimine başlayabiliyor. Ebeveynler Manibux sayesinde 7/24 harçlık görebiliyor ve periyodik harçlık tanımlaması yapabiliyor. Ayrıca çocuklarının harcamalarını takip edip harcama sınırı koyabiliyor.

12 ay içinde 20 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor

Manibux'un kurucusu Canan Bayrak, anne-babaların nakit harçlık vermekle ilgili sorunlarını çözmekten memnun olduklarını söylüyor ve çocukların kendi paralarını yönetme becerisine katkı sağladıklarını da ekliyor.

Canan Bayrak / Manibux

17 yıllık psikolojik danışmanlık kariyerinden sonra girişimciliğe adım atan Bayrak, Manibux'ın gelir modelininin uygulama başına* alınan aylık 5 TL kullanım ücretine dayandığını paylaşıyor. Aralık ayından bu yana 500'e yakın kullanıcıya ulaştıklarını ve 1 yıl sonunda bu sayıyı 20 bine yükseltmek istediklerini söylüyor.

Çocuklar cepten harçlık isteyebilecek

Manibux şu anda ebeveynler tarafından iOS ve Android uygulamalarıyla kullanılabiliyor. Çocuklar için geliştirilen uygulamalar ise yakında uygulama mağazalarına girecek ve çocuklar mobil uygulama üzerinden harçlık isteyebilecek. Çocuklar Manibux kartlarını Mastercard geçen hem fiziksel mağazalarda hem de internet sitelerinde ödeme yapmak için kullanabiliyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi ebeveynler çocuklarının harcamalarını görebiliyor.

Nakitsiz gelecekten söz etmek için genelde yetişkinlerin harcamaları gündeme gelir ama çocukların nakit ihtiyaçlarını da göz ardı etmemek gerek. Dolayısıyla Türkiye'de de yeni nesil bir harçlık uygulaması gördüğümüze sevindiğimizi söyleyebilirim. Detaylara manibux.com adresinden erişebilirsiniz.

*Bir uygulamaya 3 çocuk/kart tanımlanabiliyor.

Yorumlar (8)
 1. Cem Bilecen Cem Bilecen

  Gerçekten biraz kopuk bir olay çocukları küçük yaşta kart ve banka işlerine sokma fikri bile hoş değil ayrıca çocuklara para gönderiyorsan zaten kantin gibi yerlerde nakit para geçer yaşı büyük olanlarda zaten kredi kartı, kyk kartı vardır onun dışında ailesinden gelen nakit parayıda karta yükleyip kullanılması çok gereksiz. Ülkemizde tutmaz ama daha refah seviyesi yüksek ülkelerde tutabilir.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Aslında bizi teyit eder şeyler yazmışsınız. Çocukları banka dünyasına sokmadan basit bir uygulama ve kart ile paralarını yönetmelerini sağlayan, dijital kumbara özelliği de olan bir akıllı harçlık sistemiyiz. Çocukların tamamiyle dijital paraya geçmesi tabiki zaman alacaktır. Bu nedenle harçlığın küçük de olsa bir nakit kısmı olacaktır, acil durumlar veya kart geçmeyen yerlerde kullanılması amacıyla. Şu an uygulamamızı kullanan birçok anne, baba ve çocuk aslında her geçen gün daha fazla özelliğini kullanmaya başladı. Çocuklara haftalık veya aylık nakit olarak verilen paranın kontrolünün yapılamaması, paranın kaybolma ve çalınma riski, kötü alışkanlıklar için kullanılması, biriktirmeyi teşvik edecek araçların olmaması bizim bu hizmeti ortaya çıkarmamızı sağlamıştır. Karta parayı çocuk değil ailesi uygulama üzerinden tek bir hamle ile yükleyebiliyor, nerelerde harcandığını kontrol edebiliyor, sınırlamalar koyabiliyor ve aynı zamanda belirli oyunlaştırmalar ve görevler sayesinde ilave harçlık elde etmesini teşvik ediyor.

   Ayrıca çocuk arkadaşları ile gezmeye başladığı yaşlarda parasız kaldığında veya acil bir paraya ihtiyacı olduğunda sadece uygulama üzerinden talep yaparak veya telefonla arayarak anında para isteme şansına sahip. Ebeveyn parayı gönderdiğinde saniyesinde kartına para yüklenmiş oluyor.

   Son olarak günümüzde çocukların ve gençlerin Internet kullanımı da oldukça arttı ve Google Play, Apple Store gibi yerlerden oyun ve uygulama almak, eticaret sitelerinden ürün almak gibi ihtiyaçlarında ailelerinin kredi kartını kullanmak zorunda kalıyorlar ve bu nedenle hem güvenlik sorunları oluşuyor, hem de aileler bu konuda kontrol edemedikleri için sıkıntı yaşıyorlar. Bu kart online ortamda da kullanıldığı için market hesaplarına tanımlanması sonrasında harcamaları çocuk kolayca ve kendi parasından yapabileceği gibi aileler de uygulama üzerinden takip edebilecek, limitler koyabilecek veya kullanıma kapatabilecek. Bunları nakit parayla yapma şansınız maalesef yok.

   Yine de anlaşılmayan bir yer varsa bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir.

   Saygılarımızla

 2. Eğer ayar yapılırsa kredi kartında anlık bildirim alabiliyorsun zaten, ister sms ister uygulamadan. Limtlendirmeyi de online yapabilirsin onaya gerek kalmadan. Farkı anlayamadım açıkçası?

  1. Merhaba Turgay Bey,

   Bu hizmet sadece bir kart hizmeti olmadığı ve içerisinde kumbara, oyunlar, görevler, kampanyalar, çeşitli kısıtlama opsiyonları olduğu için tamamen çocuk ve ailenin kullanımına özel tasarlanmıştır. Bir kredi kartı değildir ve çocuk yüklenen harçlığı kadarını harcayabilir, harcamalarını hem aile, hem çocuk anlık takip edebilir. Parasının bir kısmını kumbarasına aktarabilir ve belli görevler ve oyunlar ile harçlığını artırma şansı elde edebilir. Banka ile bir işlem yapmak ihtiyacı yoktur, kart satın alınıp uygulama kurulduktan sonra bir kaç dakika içerisinde kullanılmaya başlanabilir. Herhangi bir evrak imzalamanıza ve şubeye gitmenize gerek yoktur. Ayrıca güvenlidir, çalınma ve kaybolma durumunda anında kullanıma kapatılabilir.

   Yine de anlaşılmayan bir yer varsa bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir.

   Saygılarımızla

 3. Parayı bulduk da hesabını yapması kaldı...

 4. Tankut Dede Tankut Dede

  Çıkaracağım ek karttan farkınız ney ?

  1. Merhaba Tankut Bey,

   Bu hizmet sadece bir kart hizmeti olmadığı ve içerisinde kumbara, oyunlar, görevler, kampanyalar, çeşitli kısıtlama opsiyonları olduğu için tamamen çocuk ve ailenin kullanımına özel tasarlanmıştır. Bir kredi kartı değildir ve çocuk yüklenen harçlığı kadarını harcayabilir, harcamalarını hem aile, hem çocuk anlık takip edebilir. Parasının bir kısmını kumbarasına aktarabilir ve belli görevler ve oyunlar ile harçlığını artırma şansı elde edebilir. Banka ile bir işlem yapmak ihtiyacı yoktur, kart satın alınıp uygulama kurulduktan sonra bir kaç dakika içerisinde kullanılmaya başlanabilir. Herhangi bir evrak imzalamanıza ve şubeye gitmenize gerek yoktur. Ayrıca güvenlidir, çalınma ve kaybolma durumunda anında kullanıma kapatılabilir. Ek kart kullanımında çocuk kendi parasını değil sizin paranızı harcar, kumara gibi ek özellikler yoktur, manibux gibi çocuğun para biriktirmesini teşvik edecek oyunlar veya kurgulara sahip değildir.

   Yine de anlaşılmayan bir yer varsa bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir.

   Saygılarımızla

 5. Diğer yorumlara katılmıyorum. Burada kartla sınırlı bir uygulamadan bahsedilmiyor. Yurtdışında da benzer örnekleri olan bir servis ve umarım burada da tutar. Sonuç olarak bankadan bağımsız bu tip işleri desteklemek lazım diye düşünüyorum. Yurtdışı örneklerde bulunan özellikleri de getirirlerse çok ilgi çeker.