Altyazi.org eski adıyla Divxplanet faaliyetlerini durdurdu
Dijital

Altyazi.org eski adıyla Divxplanet faaliyetlerini durdurdu

Kullanıcıların altyazı dosyalarını indirebildiği internetteki en büyük kaynaklarından birisi olan Altyazi.org, faaliyetlerini durdurduğunu resmi Twitter hesabı üzerinden açıkladı. Eski adıyla Divxplanet olarak anılan site, bünyesindeki geniş arşivle pek çok yerli yabancı filme altyazı desteği sunulmasına vesile oluyordu.

Altyazi.org'da gönüllülük esasıyla pek çok yabancı filmin Türkçe altyazısı hazırlanmıştı. Ancak bu altyazıların genellikle internet üzerinden illegal olarak indirilen filmlerde kullanılması sebebiyle de bu durum hoş karşılanmıyordu. 2014 yılında Divxplanet adını Altyazi.org olarak değiştiren site yoluna bu isimle devam ediyordu.

Altyazi.org'un hukuki bir yaptırım ya da baskı sonucunda mı, yoksa maddi sebeplerle mi kapandığı henüz belli değil. Ancak ekşisözlük'te yazılanlara göre sitenin ayakta kalamamasının sebebi ekonomik. Son yıllarda reklam almadığını belirten sitede, kurucular sunucu masraflarını ceplerinden ödüyormuş.

Yorumlar (19)
 1. Türkçe altyazı da giderse sağlam altyazı sitesi kalmayacak üzücü olmuş aslında bir fon olacak bu tür amme hizmeti veren projeler o fondan desteklenecek bir dönem kapandı :(

 2. Korhan Boz Korhan Boz

  çok üzücü bu kadar yıl emek edilmiş bir sitenin kapanıyor olması... gelir yaratmak için benim gibi bir çok kullanıcısından ayda 1 dolar bile alabilse yeterli olurdu belki... ben bunu düşünürken kurucuların aklına gelen yüzlerce şey sonuç vermemiş demek ki... bu tarz uzun vadeli, ciddi bir kitlesi olan ama ekonomik olarak zorda olan yapılar desteklenmeli diye düşünüyorum...

  1. Remonako Remonako

   şu fx'in tuttuğu bir hukuk bürosu var, kendi memleketlerinden servis edilen dizi bölümlerine bi şey yapamayan amerikalılar, altyazı yayınlamanın kanun dışı olduğuna inandırıp korkutmuş bunları.zamanım olsa kendim çevirip twiterdan yayınlayacam şu "homeland"alt yazılarını.

 3. Nord Mende Nord Mende

  Üzüldüm. Divxforever ile birlikte bu işin öncüleriydiler. Sanırım geriye bir tek turkcealtyazi.org kaldı. Onların reklamlarını tıklasak iyi olacak sanırım..

 4. nasıl reklam alamıyorlar hayret

  1. Selami Çalışkan Selami Çalışkan

   Alamıyor değil, Almıyorlar denmiş. Seçiçi davrandıkları sonucunu çıkardım ben. Yaptıkları kaliteli işi, kötü reklamların gölgeye düşürmesini istememişler sanırım. Neden her ne olursa olsun, kapanması kesinlikle üzücü bir durum.

   1. Hayır. Olay gayriresmi yapıldığı için kurumsal firmalardan reklam vermiyorlardır. Sonuçta film ve dizilerin hepsi lisansı ama kullanıcılar bunları kaçak sitelerden bedava indiriyorlar. Dolayısıyla alt yazı çevirmek ve paylaşmak illegal olmayabilir ama izlenen videolar illegal

 5. database i yayınlamışlar neyseki.

  https://eksisozluk.com/entry/66145584

  https://t.co/hwBmN8qqBi

 6. Site sahibinin yazdıgına göre sorun ekonomik değil, db uçmuş ve baskı yemişler, 3 kişi yönetiyormuş siteyi birbiriyle alakasız. Tartışılır bir durum.. kimiside video içerik üreticilerinden para aldıklarını ve anlaşma gereği direkt kapattıklarını söylüyor. Her ne olursa olsun alternatif olarak şuanda kalan tek bir site mevcut. Bu site için ise durum üzücü.

 7. Kral Çarşı Kral Çarşı

  Gitti cancağızım divxplanet'im :( 10 yıldan fazla üyeliğimle tarayıcımda daima sık kullanılar çubuğunda bir numara olan dizi sinema kültürünü bende oluşturan sitemiz kapandı çok üzgünüm :( inşallah kısa bir süre sonra tekrar ayağa kalkar..

 8. Korhan Boz, ayda 1 dolar vereceğine ayda 4-5 dolara (netflix TR başlangıç üyeliği) istediğin kadar legal film seyredebilirsin.

  1. - 1 dolar yerine 4 - 5 dolar ? yani bu senin gözünle bakınca ha 1.000 dolar, ha 4.000 - 5.000 $.

   - İstediğin kadar legal film ?

   Sanırım bu yorumundan çıkabilecek tek sonuç: Matematik ve Netflix ile alakan yok.

 9. Ali Cem Ali Cem

  bsplayer uygulaması otomatik altyazı buluyordu ama bu sitenin kapanması onları da etkiler mi merak ettim şimdi.

 10. otomatik altyazı bulan programlara karşı verilen bir tepki bence. olay amme hizmetine dönüştü. o da kusura bakmayın dedi. alemin enayisi benmiyim?

 11. Son derece doğru bir karar!

  Bunca yıl cebinden para öde? Üstelik legal olmayan bir iş için. Bu işi nasıl bir gelir modeline dönüştürebilirsin ki? Bu sorunun yanıtı yok! Ya tıpış tıpış cebinden ödeyeceksin ya da bir noktadan sonra beyaz bayrağı dikeceksin! Soru "Kayıtlı üyelerden para toplanabilir miydi? Peki hangi gerekçe ile? "Para toplamak" bu kadar kolay değil ki... bunun hukuki bir altyapısı var; "yaptığın iş ne" diye sorarlar adama...

  İşim; İnternet'e illegal olarak düşmüş film, dizi, anime ve her türlü içeriğe Türkçe altyazı hazırlama platformu!

  Waav!

  Bu sitenin kapanma veya kendini askıya alma haberinin Webrazzi'de yer alması bile abesle iştigaldir!

 12. kickass'ten sonra böyle harika bi sitenin daha gitmesi beni üzdü açıkçası. tüm dizilerimin altyazılarını burdan alıyodum ben bir çok alternatif vardı ama en iyisi bu siteydi. üzüldüm

 13. Bu işte 1 numara olan bir sitenin gitmesi çok üzücü, ayrıca forum kısmı da çok güzeldi, faydalı birçok bilgiye ulaşılabiliyordu, yazık olmuş gerçekten.İnşallah yeniden açılır.

 14. Ekohostum Ekohostum

  yerine altyazix.com diye site kurdular şuan yayında her zamnki gibi domain değişikliği zannedersem