Ciddi ilişki arayanlar için arkadaşlık servisi SadeceBiYemek, DNA testleriyle eşleşme sağlayacak
Girişim

Ciddi ilişki arayanlar için arkadaşlık servisi SadeceBiYemek, DNA testleriyle eşleşme sağlayacak

İlişki arayanlar için Tinder'ın fayda mı sağladığı yoksa bütün bir ilişki kültürüne zarar mı verdiği bir süredir tartışılıyor. Ancak Tinder ve benzeri arkadaşlık uygulamalarının hafifmeşrep yapısının ciddi ilişki arayanlara yanıt vermekten uzak olduğunu biliyoruz. Bu sayede yeni girişimleri görmeye devam ettiğimiz bu alanda SadeceBiYemek.com yeni bir çöpçatanlık servisi olarak hizmet vermeye başladı.

Geçtiğimiz Ağustos'tan bu yana İstanbul'da servis veren SadeceBiYemek, Ekim 2016'da İzmir'e açıldı ve buradaki adayları eşleştirmeye başladı. 2006'dan beri, başta  MatchAndTalk'ta proje yönetimi olmak üzere farklı arkadaşlık servislerinde deneyim kazanan Ogecan Arsoy'un kurucu ortağı olduğu SadeceBiYemek, kişiye özel bir eşleştirme ve çöpçatanlık servisi ancak bilimsel yöntemleri kullanma iddiasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Bir diğer kurucu ortağın uzman bir psikolog olduğu servis, bireylerin bir ilişkiden beklentileri, istekleri ve karakter özelliklerine uygun olarak, ciddi ve evlilik odaklı ilişki düşünen yüksek uyumlu kişileri bir araya getiriyor.

SadeceBiYemek benzer arkadaşlık servislerinden farklı olarak sadece online değil. Servise başvuran çiftler arasında online eşleşme sağlandığında, çiftlerin bu uyumu test etmesi için bir yemek organize ediliyor. SadeceBiYemek'e adını veren bu uygulamanın hayata geçebilmesi içinse, servisin başvuruları yüzyüze değerlendirmesi gerekiyor. Yani adaylar birbiriyle yemeğe çıkmadan önce SadeceBiYemek ekibiyle görüşüyor. Bugüne kadar 400 üyeye ulaştıklarını söyleyen Ogecan, 30'dan fazla tanışma yemeği organize ettiklerini belirtiyor. Bunlar arasında 4 çift, ilişkiye başlamaya karar verip, üyeliklerini dondurmuş.

DNA testleriyle eşleşme sağlayacak

Eşleştirme algoritmalarını in house geliştirdiğini söyleyen SadeceBiYemek, tamamen ücretli bir servis. Yıllık üyelik ücretleri 1.200 ila 6.000 TL arasında değişen servis, algoritmalara yeterince güvenmiyor. Bahsini kimyasal çekimden yana kullanan SadeceBiYemek, yakın zamanda ten uyumuna göre eşleştirme özelliğini devreye almayı planlıyor. SadeceBiYemek'in bize aktardığına göre, ABD'de bir laboratuvar ile iş birliğine giden girişim, adaylarını DNA testleriyle eşleştirecek. Bunu premium bir servis olarak sunacak olan SadeceBirYemek, adaylardan alacağı DNA örneklerinin kimyasal analizini yaptıracak ve bu kişilerin kimlerle daha fazla uyum gösterebileceğini tespit edecek.

DNA testleriyle eşleştirme servisleri bir süredir gündemde. İsviçreli Genepartner.com, Kanadalı Instant Chemistry, İngiliz Love Gene gibi farklı girişimler biyoteknoloji ve arkadaşlık uygulamalarının bir sentezini sunuyorlar. Girişimler, yıllardır koku testleri ve kimyasal reaksiyonlarla açıklanmaya çalışılan yakınlıkları, yeniden formülleştirmeye çalışırken, adaylara da umut veriyorlar. DNA testlerinin ne denli işlevsel olduğu tartışmalı da olsa, ince eleyip sık dokuyan adayların içini rahatlatma potansiyeli var. SadeceBiYemek, bu servisi Türkiye'de sunmaya başlayabilirse, teklifini sadece bir yemekten epey ileri götürecek.
Yorumlar (3)
  1. Ahmet Ahmet

    Tr de ucretli üyelikle hemde +1k hic bir kadin uye olmas. Bence fikir tutmaz

  2. artık tipim değilsin yerine DNA'm uyuşmadı cevaplarına hazırlıklı olmalı insanoğlu :)

  3. Bence çok çok gerekli bir uygulama olmuş.Aylık 10 bin lira üstü gelirim var ve çok yoğun çalıştığımdan aradığım özelliklerde eş bulabilmek için hiç zamanım yok.Benim gibi bir çok insan vardır bu şekilde bir fırsat arayan.Fakat 2 yanlışları var ki bunlardan birincisi sanıyorum bayanlardan da ücret alıyorlar.Bayanlardan ücret alınıyorsa bu türkiyede bayan sayısını çok çok çok düşürür.Türkiyedeki kadınların bu tarz uygulamalara ciddi paralar vereceğine inanmıyorum.Bir diğer yanlışta bence fiyatta olmuş.Fiyatlandırmayı mutlaka sitelerine eklemeleri gerekiyor. 1.200 lirayı gözden çıkarsak bile 6000 liraya kadar yükseliyorsa fiyat ve bu kadar fark varsa mutlaka 1.200 liralık özellikleri çok zayıf ki 6000 liralık hizmetleri var.Bunu sitelerinde açıkça belirtseler belki telefon numarasını daha az kişi yazar ama en azından bilgilerini girmeden benim gibi siteden çıkanların oranı azalır.Bu tarz belirsizlikler soru işaretleri yaratıyor.Ayrıca bayanlardan para alınıyorsa çok ciddi bir hata yapıyorlar bence.Sitedeki bayan ve erkeklerin bilgilerini gizli tutsalarda üye sayılarını paylaşmaları da lazım.