Google karşıtı DuckDuckGo ile yapılan anonim arama sayısı 10 milyarı geçti
Arama Servisleri

Google karşıtı DuckDuckGo ile yapılan anonim arama sayısı 10 milyarı geçti

"Dünyanın en güvenilir arama motoru" olma vizyonuyla 2008'den bu yana piyasada olan DuckDuckGo, son birkaç yılda yükselişe geçti. NSA skandalı ve Edward Snowden'in yardımıyla gizlilik önceliği kullanıcılar tarafından daha iyi anlaşılan anonim arama motoru, 2016'da 10 milyar arama sayısını geçtiğini açıkladı.

DuckDuckGo'nun kendi paylaştığı verilere göre, anonim arama motoru üzerinden yalnızca 2016'da 4 milyar adet arama yapılmış. 10 Ocak 2017'de tek gündeki arama rekorunu kırarak 14 milyon arama sayısını gören DuckDuckGo büyümesinin gittikçe hızlandığını söylüyor. Kıyas için DuckDuckGo 2015'te yüzde 70 büyüyerek 3,25 milyar arama sorgusuna yanıt vermişti.

DuckDuckGo, 2016 yılında aralarında Freedom of the Press FoundationFreenet ProjectOpenBSD Foundation olduğu online gizliliği savunan dokuz organizasyona 225 bin dolar bağış yaptığını açıkladı.

Yorumlar (2)
  1. Ersin Ersin

    İşin felsefesi oldukça güzel ama sorun şurada; arama sonuçları sağlıklı değil veya tam olarak ifade etmek gerekirse "arama sonuçları google kadar sağlıklı değil"

    ben aradığım şeyi en doğru ve en hızlı şekilde google da bulduğum sürece bu tür işlerin çok fazla şansı yok. umarım zamanla arama kalitesi gelişir.

    1. Ichigo Ichigo

      Malesef arama kalitesini gelistirmek icin guvenilirliklerinden taviz vermeleri gerek. Google'in arama sonuclarinin daha saglikli olmasinin en buyuk sebebi bizi takip edip kullanim aliskanliklarimiza gore gelisen algoritmalari