Fransa girişimcilere, yatırımcılara ve mühendislere özel teknoloji vizesini duyurdu

Fransa girişimcilere, yatırımcılara ve mühendislere özel teknoloji vizesini duyurdu

Teknoloji, dünya çapında yetenek kıtlığının yaşandığı istihdam alanlarından biri, uzunca bir süredir. Birçok teknoloji şirketini uluslararası yetenek avına yönelten bu faktör, ulusal çapta stratejileri de gerekli kılıyor. ABD ve Avrupa'da sıklıkla gündeme gelen konuda somut adım Fransa'dan geldi. Fransa, teknoloji alanında çalışan yetenekler için yeni bir vize programı geliştirdi.

French Tech Visa adındaki yeni teknoloji vizesi programı, teknoloji alanındaki çalışan yetenekler, girişimciler ve yatırımcıları kapsıyor. Dört yıl süreli bu vize, göçmenlerin ailelerine de veriliyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerdeki teknoloji yeteneklerini hedefleyen bu vizeyi almak için doğrudan başvurulabildiği gibi, Fransa'daki farklı hızlandırıcı programları ve girişim yarışmalarına katılmak da yeterli olabiliyor. Vizeyle ilgili detayları CES 2017'de TechCrunch'a aktaran Fransa'nın Dijital İşler Devlet Bakanı Axelle Lemaire, bu programlarla iş birliği yapacaklarını ve programlara katılma hakkı kazanan kişilere vize vereceklerini söylüyor.

Fransa'dan teknoloji vizesi almak için geçerli bir diğer yöntem, Fransa'nın önde gelen teknoloji girişimleri tarafından istihdam edilmek. Fransa'nın önde gelen 100'den fazla girişimi listesi hazır olduğunda; bu şirketler tarafından işe alınacak yazılımcı, tasarımcı, pazarlamacı ve diğer çalışanların teknoloji vizesinden yararlanması sağlanacak. Vizeyi aldıktan sonra şirket değiştirmeniz durumunda vize hakkını elinizden alınmayacak. Yani vizeniz bitene kadar Fransa'da yaşamanız ve çalışmanız mümkün olacak. Benzer şekilde Fransız bir VC şirketinde ya da uluslararası bir firma olup; Fransa'da ofis açan bir VC şirketinde çalışan yatırımcılar da bu vize programına dahil edilecek.

Listede yer almayan diğer teknoloji şirketlerinde çalışacak göçmenler içinse yeni tanıtılan Le Passeport Talent yani yetenek pasaportu programı öneriliyor. Bu program, teknoloji, sanat ve diğer (yetenek kıtlığının olduğu) alanlarda iş gücünün Fransa'ya çekilmesini sağlıyor.

Fransa bu yıl 11-18 Haziran'da başkanlık seçimlerini düzenleyecek. Bundan önce açıklanan yeni vize sistemi, halihazırda göçmenlere karşı ön yargının yükselişte olduğu Avrupa'da, Fransa için bir tür emniyet sübabı görevi görecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.