Beyaz Yaka Kitap Kulübü: Abonelik modeline sahip e-ticaret girişimi
E-Ticaret

Beyaz Yaka Kitap Kulübü: Abonelik modeline sahip e-ticaret girişimi

Beyaz yakalıların daha fazla kitap okuması için bir komünite olarak doğan Beyaz Yaka Kitap Kulübü, kısa süre içinde abonelik modelli bir e-ticaret sitesine dönüştü.

'Kitap okumaya zamanım yok' diyen kişileri motive ederek onlara her hafta bir profesyonel gelişim kitabı öneren platform, takipçilerinden aldığı geri bildirimler sonrasında kendi içinde bir e-ticaret sitesi doğurmuş.

Beyaz Yaka Kitap Kulübü'ne abone olarak her hafta bir tane hem özenle seçilmiş hem de piyasaya göre daha ucuz bir şekilde kitap sahibi olabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey platformu sosyal ağlardan takip ederek o kitapları okuyacak motivasyonu yakalamanız. :)

Sektörce bilinen bir isim olan Fatih Güner'in kurucusu olduğu girişim, 28 Aralık'ta başlayan komünite çalışmaları sonrasında kısa sürede karar verilip 10 günde hayata geçmiş.

Beyaz Yaka Kitap Kulübü, yılda 52 bin kitap okutmayı hedefliyor

Aylık 49 TL'ye (uzun süreli alımlarda çeşitli indirimler de mevcut) abone olabildiğiniz Beyaz Yaka Kitap Kulübü, kullanıcılarını yıl sonunda 52 adet kitap sahibi yapıyor. Ücretsiz gönderim yapan platformda kitaplar da Fatih Güner küratörlüğünde belirleniyor.

Yalnızca profesyonel gelişime dair kitaplara odaklanan platform, Güner'den aldığımız bilgiye göre kitapları yayın evleriyle yaptığı özel anlaşmalarla beraber direkt olarak kendisi temin ediyor ve gönderimini sağlıyor.

Güner'le konuştuğumuzda yayına girer girmez herhangi bir paylaşım-pazarlama yapılmadan 6 aboneye ulaştığını öğrendiğimiz Beyaz Yaka Kitap Kulübü, 1 ayda 200 ve 3 ayda da bin abone hedefliyor. Diğer yandan önümüzdeki aylarda konuk küratörlere de yer vereceğini öğrendiğimiz girişim bu hedefine ulaşırsa yıl sonunda 52 bin kitap satmış-okutmuş olacak.

Her ne kadar ülkemizde kitap okuma alışkanlığı istenilen seviyede olmasa da özellikle profesyonel gelişime odaklanan kitapların her zaman alıcısı bulunuyor. Diğer yandan tüm dünyada evde oturma bir trend haline gelirken Beyaz Yaka Kitap Kulübü de kendisine bir pazar oluşturabilir.

Son olarak tabii ki de Beyaz Yaka Kitap Kulübü'nün sadece önerilerini takip etmek ve kitapları kendi yöntemlerinizle edinmek de mümkün. Dilerseniz Beyaz Yaka Kitap Kulübü'nde yer alan kitaplara göz atabilirsiniz, girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Yorumlar (26)
 1. sanki fatih bey, https://medium.com/beyazyaka/her-hafta-1-kitap-okumak-ister-misiniz-3aa2a4260cab#.3vkkbjh2k buradaki yazısında, bu girişimden hiçbir zaman gelir beklentisinin olmadığını belirtmişti. elde ettiği gelirleri biryere bağışlayacak sanırım.

  1. Elde edilecek olan operasyonel gelir, kitleyi büyütmek için harcanacak. Dolayısıyla operasyonel anlamda bir gelir hedefi yok. Günün birinde satılma ihtimalini operasyonel gelir kategorisinde tutmuyorum.

 2. Emre Yilmaz Emre Yilmaz

  batar.

  1. Bu girişimi senin gibi insanlar için hayata geçirdim bir yandan da. Hatta galiba ben de eskiden senin gibiydim. Umarım benim yaşadığım değişimi sen de yaşarsın dostum. (Bu arada bence kimse batmasın, yazık batan insanlara...)

   1. Mehmet Mehmet

    Fatih Bey, Tebrik ediyorum. Umuyorum ki çok başarılı bir girşim olur.

    Gereksiz gürültüye çok takılmamak lazım.

    Kitap okumaya vaktim yok diye serzenişte bulunan klasik bir beyaz yaka olarak sesli kitap kategorisinde bir gelişim olursa benim gibi trafikteki vaktini iyi değerlendirmek isteyen kesim için daha yararlı bir hizmet olabilir. Şahsen şimdilik Audible üzerinden yabancı içeriklere erişebilmekteyim.

   2. Mehmet, yorum için teşekkürler :)

    O fikir de bir başka girişimin fikri olur umarım, ki İstanbul'da yaşıyorken benim de çok ihtiyaç duyduğum birşeydi bu.

 3. Modeli tam olarak kafamda canlandıramadım. Örneği var mı yoksa marjinal bir proje mi?

  1. Modeli çok aradım ama bulamadım örneğini. Şöyle ki; burada 3 farklı içgörü var aslında. 1- Birçok insan kitap okumak istiyor olsa da motivasyonu yok. Bu insanlara motivasyon veren bir uyarıcı yok. 2- Kitap okumak için eline kitap alan insanlar, okuması zevkli olmayan kitapları seçtikleri için kitap okumaktan biraz daha uzaklaşabiliyorlar. Ancak bir arkadaşımız zevkli, okuması keyifli bir kitap önerdiğinde o kitabı elimizden bırakamadığımız durumların sayısı çok. Dolayısıyla da zevkli kitapları toplayan ve seçen bir 'arkadaş'a ihtiyaç duyuyoruz. 3- Kitaplara erişim göründüğü kadar kolay değil. Birçok insan için kitap satın almak pahalı ve zor. İlk 36 saatin sonunda görüyorum ki abonelerin yarısı Anadolu'dan gelmiş. Bu kulüp, kitapları direkt satın aldığı ve iadesiz, abone sayısına göre kesin satın almalar yaptığı için yayınevlerinden iyi bir indirim alabiliyor, bu sayede okuyuculara da bu indirimi yansıtıyor.

   Umarım açıklayıcı olabilmişimdir :)

 4. Ali Yılmaz Ali Yılmaz

  kitap seçimleri şirket karı ile değil de gerçekten içerik olarak seçilirse güzel ama bu durum sahiplerini pek memnun etmeyecektir.

  1. Kitap seçimleri tamamen içerik kalitesi, keyifli okumasının olması, zevkli olması, mümkün olduğu kadar yeni bir kitap olması (dolayısıyla da abonelerin daha önce satın almış olma ihtimalinin ortadan kalkması) gibi dinamiklerle yapılıyor olacak. Önümüzdeki aylarda konuk küratörler olacak umarım, onların seçeceği kitaplar konusunda da etki yapmaya çalışacağım, ancak bakalım :) Bu arada, kitap kalitesinin bu kulübün geleceği konusunda en belirleyici faktör olduğunun farkındayım. Kaliteyi hiç düşürmek istemiyorum. Teşekkürler, son olarak, fiyatlar iyi, sen de abone ol :)

 5. Ergun Ergun

  Sistem teşvik edici olması açısından gayet hoş. Fakat üyelik bedelleri konusunda yıllık ödeme avantajı da olsa, kitap satan platformlardaki fiyatlarla düşünüldüğünde hesaplı değil. Belirli bir kitleyi yakalayacağını düşünüyorum. Ek olarak alternatif "b paketi" diğer paket seçeneği olarak düşünülebileceği gibi, önceki aylara ait paketlerinden sonraki aylarda satın alınabilme seçeneği eklenebilir.

  1. Fiyat konusuna katılmıyorum, özellikle kur farkı, şu anda kağıt satın alma konusunda yayınevlerinin ve matbaaların belini kırıyor. Pazarlık etmeye çalışıyorum ama gerçekten çok zor. Mesela bu ay seçilen kitaplar piyasada 86 TL, idefix'de 65, bizde 49 TL. Gelecek ayki kitaplardan birinin etiket fiyatı 30 TL, üstelik yeni kitap. Yani fiyat konusundaki fikirlerine katılmıyorum, ancak beni ikna etmeye çalışmaya devam edebilirsin :)

   1. Ergun Ergun

    Kitapyurdu ve d&r tarafında fiyatlar daha hesaplı belki ama kargo vb. maliyetler eklenildiğinde aslında daha ucuz olduğunuza ikna oldum. Doğruya doğru :) Kaldı ki pahalı olsanız bile, altında daha önemli bir amacı barındırması ve faydaları bakımından farklı bir gözle düşünülüp desteklenmesi gereken bir girişim olduğunuz kanaatimdeyim. Toplumun böyle tetikleyici, etki yaratıcı ve birazda sosyal tarafı ağır basan girişimlere çok ama çok ihtiyacı var. Yolunuz açık olsun.

 6. Hamit Hamit

  Abonelik sistemi yurtdısında son derece yaygın. Türkiyeye de yavaş yavaş geliyor. Abonelik modeliyle iş yapanları görmek sevindirici. Tebrik ederim :)

  1. Çok teşekkür ederim Hamit, 2017'nin e-iş trendlerinin arasında yer alıyor, haklısın. Umarım Türkiye'de tekrardan 'havalı' bir hale gelmesinde bizim de katkımız olur. Sevgiler :)

   1. Hasan Hüseyin Gülüstan Hasan Hüseyin Gülüstan

    @Fatih Bey bu trend ile ilgili girişimcileri bilgilendirecek nasıl bir operasyonel yapı kurabileceklerine dair ilerleyen günlerde bu konu üzerine bir blog yazısı yazmayı düşünüyor musunuz benim gibi abonelik modeli e-iş trendi konusunda başlamak isteyen girişimci arkadaşlarımız için faydalı olacağını düşünüyorum.

 7. Ozan Asutay Ozan Asutay

  Öncelikle girişiminizle ilgili bu yazıya gelen yorumların tamamını cevaplamanız takdir edilesi bir durum, cevap verdiğiniz herkes adına teşekkürler.

  Özellikle beyaz yakalılara sonra tüm insanlara, faydalı kitaplar okuma alışkanlığı kazandırarak hayatlarına dokunmak gibi çok güzel bir misyonu olan girişiminizi gönülden destekliyor ve kulübün hedeflerine ulaşacağına inanıyorum.

  Sorum ise şu: Ben 49 liraya aylık abone olup okuduğum kitapları, Beyaz Yaka Kitap Kulübüne abone olmayı düşünen kendi ilimdeki kişilere 25 liradan satsam ve diğer bütün aboneleri etkileyerek davranışımı yaygınlaştırsam, böylece resmi olarak abone olmayan ama abonelerden hiçbir eksiği kalmayan sadece onların okuduğu kitapları 1 ay gecikmeyle okuyan ciddi büyüklükte (kulübün abone sayısıyla aynı) "Beyaz yaka kitap kulübü alt kulübü" adında bir kitle oluşmasına öncü olsam bu durumla ilgili yorumunuz ne olur?

  Yapmadan önce sormak istedim, beni amacınıza destek olan iyi biri gibi mi yoksa girişiminize köstek olan biri gibi mi görürsünüz?

  Bu arada beyaz yakalı değilim 21 yaşındayım.

  1. Bu tarz sosyal dinamikleri olan bir girişimin, komünitesi ile net iletişim kurması gerektiğini düşünüyorum. Yorumlara cevap yazmam bu sebepten, çok teşekkür ederim :)

   Bu haftasonu çok benzer bir fikir önerdi bir arkadaşım, insanlar böyle bir girişimi hiç beklemiyorlardı gördüğüm kadarıyla, o yüzden de şimdi fikirler yağıyor resmen, bu da çok mutluluk verici bir durum. Fikir şu, neden kitap kulübü, geçmiş ayların kitapları ile ilgili bir pazaryeri ortamı yaratmasın? İyi fikir! Dolayısıyla senin fikrin de aslında çok benzer bir noktadan yakalıyor konuyu.

   Ancak, öncelikle bu fikri belli bir noktaya getirmek gerekiyor. Bir girişim, ancak başındaki kişi o girişimle A'dan Z'ye ilgilenirse başarılı olabilir, o yüzden de tüm günlerimi kitap kulübüne veriyorum ben de, bu girişimi 3-4 aylık bir süreçte hedeflerine getirebilirsek, projenin ikinci veya üçüncü fazı bu tarz bir iş olabilir.

   Paylaştığın için de ayrıca teşekkür ederim, halen abone olmadıysan sana bir indirim kodu vermek istiyorum :) fatih {at} bilhassa.com.tr

 8. Mevlüt Mevlüt

  haber okudum. abone olmam uzun sürmedi. teşekkürler. emeğinizin karşılığını alırsınız umarım.

  1. Mevlüt çok teşekkürler :) Şubat ayında kitapların gelince sosyal medyadan paylaşmayı lütfen unutma ;)

   Ayrıca eğer beğenirsen arkadaşlarına da öner lütfen :)

 9. Sevgili Fatih Merhaba,

  Bugün abone olsam 1 Şubat gönderi grubuna girebilecek miyim? Yoksa 1 ay beklemek zorunda mıyım?

  Selamlar.

  1. Yahya selam, her ayın 22-24'ü arası abonelikleri kapatıyoruz, çünkü yayınevlerine kesin bir rakam vermemiz gerekiyor kitapları çekebilmek için. Dolayısıyla bugün abone olursan Mart ayında başlayacaksın. Hadi hemen abone ol :)

 10. Mehmet Gültekin Mehmet Gültekin

  Fatih Bey,

  Bugün üye olsam sene sonunda 52 kitabım olur. Valla hanım beni öldürür :D

  Kitapları okuduktan sonra bizden uygun fiyata alsanız (1 - 2 tl) onu da aynı fiyattan 2. el ürün isteyen kullanıcılara iletseniz nasıl olur ?

  Şahsen ben kitap okurken üzerine pekçok not tutarım. Başkasından alacağım kitabın içerisinde de bu notları görüp onun bakış açısına sahip olmak beni çok mutlu eder.

  Bu arada bu ikinci yorumum oldu.

  Tekrar başarılar.

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Bu konuyla ilgili ortada henüz netleşmemiş bir fikir var, ancak öncelikle bu girişimin ana fikrini büyütmeli ve buradaki sistemi kusursuz hale getirmeliyiz, akabinde yan işlere odaklanmayı düşünebilirim. Dolayısıyla siz abone olun, kitaplarınız gelsin ve okuyun, o sırada biz de projenin yan ürünü olarak bu tarz bir sistem hazırlayalım, sonra gelsin kitap paylaşımları :)

   Ayrıca, benden duymuş olmayın, önümüzdeki günlerde burada çok güzel ve büyük birşey olacak :)

   Teşekkürler ilginiz için.

 11. Yine bir Fatih Güner klasiği olarak kendini fazlaca şişirme, olayı abartma ve onun ürün olan girişimi. Dostum, sen Google'a hiç book club yazmadın mı? Buna inanmamımızı mı bekliyorsun? Bu yorumu internette bir videosunda dünyada örneği yok gibi saçma sapan bir söz söylemesi üzerine yazmak istedim.

  Kitap Kulüpleri yıllardır var aynı modelde birebir. Bunun dışında aylık ya da 3 ayda 1 kulüpler ABD'de 100 yıla yakın zamandır var. Türkiye'de de vardı. Zaten web sitesini, aşamaları ve dili de bookcase.club'dan almış. Mühim değil ama her yerde utanmadan dünyada bir örneği yok demesi saçmalık. Bırak artık bu genius ayaklarını Fatih, seni bütün sektör bu şekilde tanıyor. Çocukları kandırırsın. Aşağıda basit bir liste var:

  https://www.bustle.com/articles/145978-these-12-literary-subscription-boxes-will-help-you-step-up-your-book-club-game

  Bunun dışında CreateJoy'da yüzden fazla kitap kulübü var:

  https://www.cratejoy.com/category/book-subscription-boxes/

  Ayrıca kâr amacı gütmüyor tamamen yalan. Yayınevlerinden 10 TL altında kitap alıyorsun, orada burada dağıtım şirketlerine atıp tutup, kendin de peşin para alıp yayınevine vade koyuyorsun. Böyle ahlaksız bir ticarette nasıl kâr amacı yok? Her neyse. Güzel bir taklit, başarılar dilerim.

 12. Emre Yilmaz Emre Yilmaz

  battı.