Opera, Neon adlı konsept internet tarayıcısını tanıttı
Web Tarayıcılari

Opera, Neon adlı konsept internet tarayıcısını tanıttı

Opera, deneysel yeni ürünü olan Neon tarayıcısını tanıttı. Geleceğin internet tarayıcısı olarak lanse edilen Neon, alıştığımız tarayıcılardan oldukça farklı bir tasarıma sahip. Bugün itibariyle kullanıma sunulan Neon, Windows ve Mac için ücretsiz indirilebiliyor.

Pazarın önde gelen tarayıcıları olan Chrome, Yandex, Firefox, Vivaldi, Safari ve hatta firmanın kendi ürünü olan Opera tarayıcısından oldukça farklı olan Neon konsepti, alıştığımız sekme sistemini değiştiriyor. Sekmeleri dikey bir şekilde uygulamanın sağ tarafına alan Neon, tarayıcılara modern bir görünüş kazandırmayı amaçlıyor.

Neredeyse tüm internet tarayıcılarının aynı tasarıma sahip olduğunu düşündüğümüzde ortaya çok başarılı bir iş çıkartan Neon, iki sekmeyi aynı anda kontrol etmenize de olanak sağlıyor. Alıştığımız yer imleri ve görev çubuğunu da sahip olmayan Neon, arka plan olarak bilgisayarınızda kullandığınız arka plan fotoğrafını kullanıyor.

Video ve müzik kontrolüne de imkan sunan Neon, bu yeteneğiyle rakiplerinden ayrılıyor. Örneğin Youtube'dan bir video açıp başka bir sekmeye geçerseniz videonun durumunu uygulamanın sol üst tarafında bulunan kontrol kısmından görebilir bu videoyu durdurabilir veya tekrar başlatabilirsiniz. Videonun boyutlarını değiştirerek ekranın herhangi bir bölgesine taşıyarak izlemek de mümkün tabii ki bu özelliğin standart Opera tarayıcısında da olduğunu hatırlatalım.

İnternet siteleri içinden görselleri kesip kaydetmenize ve sonrasında hemen uygulama içerisinden paylaşmanıza da olanak sağlayan Neon, ilginç ve kullanışlı özelliklere sahip olsa da kısa zaman içerisinde ana tarayıcınız olamayacak gibi görünüyor. Bunun en büyük nedeniyse Chrome ve Firefox'da bulunan ve internet dünyasında hayatı oldukça kolaylaştıran eklenti desteğinin Neon tarayıcısında bulunmaması.

Opera bugün yaptığı açıklamalarda Neon'un sadece konsept çalışması olduğunu ve Opera tarayıcısının yerini almayacağını belirtti. Ayrıca Neon'la beraber karşımıza çıkan bazı özelliklerin bahar aylarında Opera tarayıcısı için de kullanıma sunulacağını iletelim. Opera Neon tarayıcısını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (6)
  1. Tasarım ve düşünülmüş bir takım yenilikler açısından çok başarılı buldum hatta şu an Opera Neon üzerinden yazıyorum. Varsayılan tarayıcı hiç bir zaman olmasa da bilgisayarımda bulunduracağım bir tarayıcı olacak.

  2. Günde bir kaç siteye giriyorsan güzel... Benim gibi aynı anda 20-30 tab açman gerekirse işe yaramaz.

  3. Krmstylekerem Krmstylekerem

    haberi görünce derhal indirdim evet farklı bişeyler yapmış ama kullanışlı olduğunu düşünmüyorum özellikle sağ bardaki tab ler ekran genişliğini kısıtlıyo ve arka planı masaüstüyle aynı yapacağına şeffaflık ekleseymiş daha iyi olurdu gibi geliyo. kullanma isteği gelmedi. chrome da öylemi olmuştu? :D tabi oturduğum yerden eleştirmek kolay yapanların emeğine sağlık diyelim

  4. an itibariyle eğlenerek kullandığım keşfetmeye çalıştığım güzel bir tarayıcı olmuş kullanıcı deneyiminde dönüşler geleceğini belirleyecek.

  5. Alperen Akkuş Alperen Akkuş

    eksikleri var ama artısı çok eksi yonleri yerimleri yok ve video player açısından sıkıntılı ama efsane olmuş neon tasarım :)

  6. Gerçektente başarılı. Tebrikler Opera