Alibaba, Çin'de 17 alışveriş merkezinin sahibi Intime Retail'i 2,6 milyar dolara satın alıyor

Alibaba, Çin'de 17 alışveriş merkezinin sahibi Intime Retail'i 2,6 milyar dolara satın alıyor

Alibaba, fiziksel perakende ile elektronik ticaret arasındaki köprüyü güçlendiren önemli bir satın almaya imza attı. Daha önce yüzde 35 hissesini aldığı Intime Retail'in tamamını satın alıyor.

Alibaba, 2015 yılında hem perakende devi Sunning'e 4,6 milyar dolar yatırım yapmış hem de Intime Retail'in yüzde 35'i için 692 milyon dolar ödemişti (şu anda yüzde 28 hissesi var). Böylece fiziksel mağazaları dijital dünyayla yakınlaştırmak istediğini açıkça göstermişti. Yapılan yeni resmi açıklamaya göre Alibaba, Intime Retail için 2,6 milyar dolarlık (HK$19.8 milyar) bir anlaşmaya imza atmış ve hedefine emin adımlarla ilerlemeyi kafasına koymuş.

Alibaba, Hong Kong borsasında halka açık bir şirket olan Intime'ı borsadan çekmeyi ve dijital alandaki tecrübesini Intime ile fiziksel pazara taşımak niyetinde. Yani fiziksel mağazacılığa envanter takibinden gerçek zamanlı müşteri analizlerine kadar farklı dijital teknolojileri uygulayacak ve müşteriler mağazadan çıktıktan sonra onlarla etkileşimde kalmanın yollarını aralayacak.

Zhang: Sanal ve gerçek ekonomi ayrımı yapmıyoruz

Alibaba CEO'su Daniel Zhang, perakendenin değişimine ve bu adımın uzun vadeli büyüme potansiyeline dikkat çekiyor. Dünyayı gerçek ve sanal ekonomiler olarak ayırmadıklarını, eski ve yeni olarak nitelendirdiklerini ekliyor. Kısacası Alibaba, fiziksel mağazaların dijital teknolojilerle yakınlaşmasını bizzat kendi eliyle uygulamak istiyor.

Intime Retail'in Çin'de 29 büyük mağazası ve 17 alışveriş merkezine sahip olduğu düşünülürse Alibaba'nın Çin'deki gücünün sahaya ineceğini pekala söyleyebiliriz. Söz konusu satın alma yatırımcıların onayından sonra tamamlanabilecek ki bun teklife karşı çıkacaklarını düşünmek epey zor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.