Android, zayıf noktası en çok olan işletim sistemi
Mobil

Android, zayıf noktası en çok olan işletim sistemi

Android'in siber tehditlere açık olması yıllardır Google tarafından kapatılmaya çalışılan(?) ancak halen çözülememiş büyük bir sorun. Statista ve CVE Details verilerine göre Android, 2016'nın tehditlere en açık işletim sistemi olduğunu doğruluyor.

Android, mobil işletim sistemleri içinde yüzde 90 civarında son derece baskın bir paya sahip ancak konu güvenlik ve kişisel gizlilik konusuna geldiğinde durum pek de iç açıcı değil. Statista ve CVE Details verilerine göre Android geçtiğimiz yılın en çok zayıf noktası olan işletim sistemi. Üstelik listeye Windows, Linux gibi işletim sistemleri de dahil.

2016 verilerine göre Android'de 523 zayıf nokta bulunurken, ikinci sıradaki Linux türevlerinden Debian'ın 319, Ubuntu'nun 278 zayıf noktası var. Linux Kernel yani Linux çekirdeği de bizzat 217 noktadan tehdite açık. Listede Mac OS X 215, Windows 10 172, iPhone OS yani iOS ise 161 zayıf nokta ile yer alıyor. Windows 8.1 ise 154 açık nokta ile buradaki listenin son sırasında.

2015'te Android, iOS'e fark atmıştı

Yukarıdaki rakamlara göre Android'in zayıf noktası iOS'in zayıf noktalarından 3 kat daha fazla ama CVE Details 2015'te durumun oldukça ters olduğunu gösteriyor. Zira 2015 yılı verilerine bakıldığında iOS için 387 zayıf nokta tespit eden CVE Details, Android için aynı sayıyı 125 olarak gösteriyor.

İki yıl arasındaki sıradışı değişim Apple için San Bernardino saldırısı sonrasındaki çıkışla açıklanabilir gibi. Fakat Android'in neden bu kadar yeni açık verdiğini karşılayacak bir olay/gerekçe aklıma gelmiyor...

Görsel Kaynak: DepositPhotos

Yorumlar (4)
 1. Bilemiyorum ama yanlı haber olarak algıladım. Çünkü gelmiş geçmiş tüm açıkları listeleyince Android listede 18. sıradan yer buluyor. Neden o zaman birinciye yüklenmediniz? Mac OS X 1679 açığa sahipmiş. Oldu mu şimdi? http://www.cvedetails.com/top-50-products.php?year=0

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Dünün açığıyla bugünün yazılımını yargılamak çok doğru olmaz sanki. Önemli olan yazılımın 'şu anda' ne kadar iyi olduğu.

 2. Oto Haberleri Oto Haberleri

  Zayıf noktaları bir yana dursun iphone 4s'ten sonra üst düzey bir android cihaza geçtim ama ne yazık ki 4s kadar performans alamadım.

 3. Adamın Biri Adamın Biri

  Neymiş bu zayıf nokta acaba, keşke biraz detay verseydiniz. En güçlü linux distroları ve linux kerneli nasıl oluyor da tırt windowstan filan daha fazla açığa sahip olabiliyor acaba? Eğer İOSta dosya sistemine erişim yok ama androidde var gibi aptalca şeyleri listeye almıyorlarsa bu listeyi böyle oluşturmaları imkansız.