Android, zayıf noktası en çok olan işletim sistemi

Android, zayıf noktası en çok olan işletim sistemi

Android'in siber tehditlere açık olması yıllardır Google tarafından kapatılmaya çalışılan(?) ancak halen çözülememiş büyük bir sorun. Statista ve CVE Details verilerine göre Android, 2016'nın tehditlere en açık işletim sistemi olduğunu doğruluyor.

Android, mobil işletim sistemleri içinde yüzde 90 civarında son derece baskın bir paya sahip ancak konu güvenlik ve kişisel gizlilik konusuna geldiğinde durum pek de iç açıcı değil. Statista ve CVE Details verilerine göre Android geçtiğimiz yılın en çok zayıf noktası olan işletim sistemi. Üstelik listeye Windows, Linux gibi işletim sistemleri de dahil.

2016 verilerine göre Android'de 523 zayıf nokta bulunurken, ikinci sıradaki Linux türevlerinden Debian'ın 319, Ubuntu'nun 278 zayıf noktası var. Linux Kernel yani Linux çekirdeği de bizzat 217 noktadan tehdite açık. Listede Mac OS X 215, Windows 10 172, iPhone OS yani iOS ise 161 zayıf nokta ile yer alıyor. Windows 8.1 ise 154 açık nokta ile buradaki listenin son sırasında.

2015'te Android, iOS'e fark atmıştı

Yukarıdaki rakamlara göre Android'in zayıf noktası iOS'in zayıf noktalarından 3 kat daha fazla ama CVE Details 2015'te durumun oldukça ters olduğunu gösteriyor. Zira 2015 yılı verilerine bakıldığında iOS için 387 zayıf nokta tespit eden CVE Details, Android için aynı sayıyı 125 olarak gösteriyor.

İki yıl arasındaki sıradışı değişim Apple için San Bernardino saldırısı sonrasındaki çıkışla açıklanabilir gibi. Fakat Android'in neden bu kadar yeni açık verdiğini karşılayacak bir olay/gerekçe aklıma gelmiyor...

Görsel Kaynak: DepositPhotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.