Google ses iletişiminde kaliteyi artırmak için İsveçli Limes Audio'yu satın aldı

Google ses iletişiminde kaliteyi artırmak için İsveçli Limes Audio'yu satın aldı

Google, konferans ve sesli iletişim uygulamalarındaki kaliteyi artırmak için İsveç'te kurulan Limes Audio'yu satın aldığını açıkladı.

Kısaca bahsetmek gerekirse Limes Auido, İsveç'in Umea şehrinde 2007'de kurulan bir teknoloji girişimi. Girişimin kurucuları Fredric Lindström ve Christian Schüldt, Blekinge Teknoloji Enstitüsü Uygulamalı Sinyal İşleme bölümünde doktora almış isimler ve bilhassa konferans görüşmelerinde pürüzsüz ses iletişimine odaklanıyorlar. Limes Audio, Mart 2016'da 2,4 milyon dolarlık bir yatırıma da imza atmış.

Bildiğiniz gibi Google, gerek kendi çalışanları gerekse kullanıcıları için çeşitli görüntülü ve sesli görüşme uygulamalarına önem veren bir şirket. Dolayısıyla Limes Audio'nun geliştirdiği TrueVoice teknolojisini Chromebox for Meetings, Google Hangouts gibi ürünlerine entegre etmek istiyor. TrueVoice, ortam seslerinden gürültü ve yankıları ayıklayarak temiz bir ses iletimi sağlıyor ve görünüşe bakılırsa işini gayet iyi yapıyor.

Google, resmi blogunda yaptığı açıklamada yukarıda bahsettiğim detayların yanında düşük maliyetli ve yüksek kaliteli ses aktarımının kendileri için kritik öneme sahip olduğunu söylüyor ve önümüzdeki dönemde bu alanda daha iyi bir performans sergileyeceğini açıklamış oluyor. Limes Audio ekibi de Google' katılmaktan heyecan duyduklarını ve aynı hedef doğrultusunda ve yine etkin bir şekilde çalışacaklarını söylüyor.

Google & İsveç

Son olarak Google'ın İsveç'ten yaptığı satın almalara da değinmekte fayda var. Google Ürün Yönetimi Bulut Direktörü Serge Lachapelle, Google'ın İsveç'ten 4. kez bir girişim satın aldığını söylüyor ve İsveç'in dünya çapında girişimciler yetiştirdiğini söylüyor.

Sıralı tam listeye baktığımda Google'ın daha önce İsveç'ten Marratech, Trendalyzer adlı iki girişimi aldığı görüyorum ve dördüncü girişimin ne olduğu muallak. Fakat kesin olan şu ki İsveç nüfusuna (yaklaşık 10 milyon) nazaran çok iyi işler çıkarıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.