SaaS girişiminizin ne zaman kârlılığa ulaşacağını SaaS You Later ile hesaplayın

SaaS girişiminizin ne zaman kârlılığa ulaşacağını SaaS You Later ile hesaplayın

Hizmet olarak sunulan bir yazılım ürünü satmak yani SaaS modelinde bir iş kurmak, girişimciliğe adım atmanın hem kolay hem de sancılı bir yolu. Zira operasyonel masraflara girmeden bir yazılım çözümü sunabilir, fakat müşteri kazanımında veya gelir sürekliliğini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla başarıyı yakalamak için iyi bir finansal kestirim yapmakta fayda var ve SaaS You Later tam olarak bu kestirimi yapmanızı sağlıyor.

Yazılım danışmanı Justus Perlwitz tarafından geliştirilen bu küçük ve işlevsel araç sayesinde SaaS tipi girişiminizin mevcut koşullarda ne kadar kazandırdığını, kârlılığınızı veya kârlılığı yakalamak için hangi büyüme oranını yakalamanız gerektiğini görebilirsiniz. Tabi öncelikle müşteri kazanım maliyetinizi ve büyüme oranınızı hesaplamış olmanız gerekiyor.

İşte örnek bir SaaS kazanç tablosu:

saas-kazanc-hesabi

Her şeyi gün gibi ortaya koyan bu araç hakkında sanırım sözü fazla uzatmaya gerek yok. Aşağıda kullanılan parametreler ve sonuçların Türkçe anlamlarını paylaşarak sizi saasyoulater.com ile başbaşa bırakıyorum. 2017'de Türkiye'deki SaaS tipi girişimlerinin birinin bile yolunu aydınlatabilirsek ne mutlu.

Explanation of Parameters (Parametrelerin Açılımı)

Months: Ay / Öngörülen iş süresi Churn Rate: Aylık müşteri kaybetme oranı Customer Growth per Month: Aylık büyüme oranı / Yüzdesel Revenue per customer per Month: Müşteri başına aylık gelir Customer Acquisition Cost: Müşteri kazanım maliyeti Gross Margin: Brüt Kar (Ciro'dan satılan malın maliyeti çıkarılarak bulunur) Fixed cost: Sabit giderler

Explanation of Results (Sonuçların Açılımı)

EBIT: Vergi ve faiz öncesi kar (VFÖK) EBIT positive: VFÖK'ün 0'ı geçtiği ay Cumulative EBIT positive: Birikimli (kümülatif) VFÖK'ün 0'ı geçtiği ay Average Customer Lifetime: Bir müşterinin ortalama kaç ay para ödediği Customer Lifetime Value: Bir müşteriden ömür boyu kazanılan ortalama gelir LTV over CAC: Bir müşteriden ömür boyu kazanılan gelirin müşteri kazanım maliyetine oranı (Bu oran 1'den küçükse müşteri kazanmak kar getirmez) Minimum Cumulative EBIT: Birikimli VFÖK'ün taban noktası

Görsel Kaynak: Pexels

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.