Unicorn Startup Simulator: 1 milyar dolarlık girişim hedefine ulaşabilir misiniz?

Unicorn Startup Simulator: 1 milyar dolarlık girişim hedefine ulaşabilir misiniz?

Webrazzi okuyucuları 1 milyar dolarlık/liralık değerlemeye ulaşan girişimlere tekboynuz (unicorn) denildiğini pekâla bilecektir. Türkiye'de henüz milyar TL'lik bir internet girişim çıkaramadık ama kağıt üstünde de olsa Unicorn Startup Simulator (USS) ile bunu başarmanız mümkün.

Unicorn Startup Simulator'ı pikselize edilmiş basit bir karar alma oyunu olarak tanımlayabilirim. Zaman yönetimi girişimi Toggl.com tarafından geliştirilen oyunda yeni bir girişimin kurucusu olarak işe başlıyorsunuz ve karşınıza çıkan farklı durumlarda kararlar almaya başlıyorsunuz. Hedefiniz şirketinizi yıl sonunda milyar dolar değerlemeye ulaştırmak.

unicorn-startup-simulator

Oyunun ne kadar gerçekçi olduğu elbette tartışmalı bir konu. Üstelik karşınıza çıkan karar verme seçenekleri 2 ile sınırlı. Ancak USS, bir girişim yönetirken karşınıza ne kadar farklı sorunlar çıkabileceğini göstermek için oldukça faydalı.

Oyunda değerlemenizi yükseltirken işlerin nasıl aniden tepetaklak olabileceğini veya tecrübe edindikçe daha iyi tercihler yapabildiğinizi görebilirsiniz. Diğer yandan oyunda tek düşünmeniz gereken şirketin değerlemesi değil. Çalışanlarınızın mutluluğunu da düşünmek zorundasınız ve eğer çalışanlar çok mutsuz olursa iflasa doğru gittiğinizi göreceksiniz.

startup-simulator-unicorn

Ben 1 milyar dolar değerlemeye yaklaşsam da oynadığım süre içinde yıl sonundaki büyük hedefi yakalayamadım. Oyunun ABD dinamiklerine göre ve İngilizce dilinde hazırlandığını da tahmin etmişsinizdir. 'Ben bu işi yaparım' diyenleri toggl.com/startup-simulator sayfasına alalım. Olur da biri "Ben bunun Türkçe sürümünü yaparım" derse biz de tanıtmayı düşünürüz. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.