Türkiye bu yıl Google'da en çok neleri aradı?
Genel

Türkiye bu yıl Google'da en çok neleri aradı?

Yıl sonu yaklaşırken arama motorları ve sosyal ağlardan önemli listeler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 2016’nın en popüler videolarını yayınlayan Google (Alphabet), şimdi de Türkiye “2016 Arama Trendleri” listesini açıkladı.

Türkiye’de en çok aranan kelimelerin ve en son trendlerin yer aldığı liste “2016 Arama Trendleri” adını taşıyor ve en çok yapılan aramalar 4 başlık altında (Genel Aramalar, İsimler (kişiler), Diziler, Yemek Tarifleri) sıralanıyor. Bu kategorilerin birincileri de sırasıyla EBA - Eğitim Bilişim Ağı, Aleyna Tilki, Kiralık Aşk ve Trileçe olarak veriliyor.

Google Trends verilerine göre hazırlanan liste, yukarıdaki kategorilerin yanında Nedir? ve Nasıl Yapılır? sorularına dönük aramalarımıza da ışık tutuyor. Örneğin 2016 en çok 'Artık Yıl'ın ne olduğunu ve 'Slime'ın nasıl yapıldığını aramışız.

Sözü fazla uzatmadan sizi Türkiye'nin 2016 Arama Trendleri listesiyle başbaşa bırakıyorum.

Türkiye’de Yükselen Genel Aramalar

1 - EBA - Eğitim Bilişim Ağı 2 - Pokemon GO 3 - Darbe 4 - Altın Fiyatları 5 - Olimpiyatlar 6 - Avrupa Şampiyonası 7 - Kısmetse Olur 8 - Takdir/Teşekkür Hesaplama 9 - Dolar Kuru 10- KPSS Başvurusu

Türkiye’de Yükselen Aramalar - İsimler

1 - Aleyna Tilki 2 - Oya Aydoğan 3 - Mustafa Koç 4 - Tarık Akan 5 - Emre Mor 6 - Muhammed Ali 7 - Koray Avcı 8 - Neslihan Atagül 9 - Barış Arduç 10- Kemal Doğulu

Türkiye’de Yükselen Arama – Diziler

1 - Kiralık Aşk 2 - Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 3 - Aşk Laftan Anlamaz 4 - No: 309 5 - Kara Sevda 6 - Tatlı İntikam 7 - İçerde 8 - Hayat Şarkısı 9 - Cesur ve Güzel 10- Kırgın Çiçekler

Türkiye’de Yükselen Arama- Yemek Tarifleri

1 - Trileçe 2 - Mücver 3 - İstiridye Mantarı 4 - Magnolia 5 - Lazanya 6 - Milkshake 7 - Chia Tohumu Tatlı 8 - Farklı Kahvaltı 9 - Mozaik Pasta 10- Biber Dolması

Nedir?

 • Artık Yıl
 • Güneş Tutulması
 • Dünya Kadınlar Günü
 • OHAL
 • Saat Farkı

Nasıl Yapılır?

 • Slime
 • KPSS Başvurusu
 • Tanka Nasıl Çıkılır?
 • Orkide Bakımı
 • Cirit Nasıl Oynanır?
 • Migren Tedavisi
Yorumlar (7)
 1. Kısmetse olurun ilk 10 da olması gelecek için beni gerçekten korkutuyor

 2. Gerçek sonuçların bu olmadığını hepimiz biliyoruz. Tüm sonuçlar her zaman olduğu gibi Google ofisi tarafından oto sansüre maruz kalarak lanse ediliyor.

  1. Kesinlikle!

 3. Gozlemci Gozlemci

  Memleketin eğitim seviyesi ile Google aramaları doğru orantılı. Çok normal...

 4. Yükselen dizilerde Dirliiş Ertuğrulun olmaması garip değilmi.Günün ve haftanın en iyi izlenme oranlarını yakalayabilen bir dizi.Bilerek konmamış olabilir.

 5. Sonuçların doğru olmadığı bilişim Tarafından teyit edilmiştir arkadaşlar. Kısacası, dış ülkelerin her yönden psikolojik baskıya maruz bırakmasına aldırış etmeyin. Vatan bizim vatanımız ne olursa olsun sağcısı solcusu kim olursa olsun birlik olan kazanır arkadaşlar.

 6. Mehmet Özdemir Mehmet Özdemir

  Gerçek aramaların bunlar olmadığı kesin. Bilinçli bir algı çalışması.