Ye!Boostcamp Türkiye 2016'ya 10 girişim katıldı, eğitim odaklı Personal Gene Lab kazanan isim oldu

Ye!Boostcamp Türkiye 2016'ya 10 girişim katıldı, eğitim odaklı Personal Gene Lab kazanan isim oldu

Etki odaklı girişimlerin (sosyal girişim de diyebiliriz) fikir-başlangıç aşamasından bir üst aşamaya çıkmalarını amaçlayan Ye!Boostcamp Türkiye 2016, geçtiğimiz hafta sonu 10 girişime ev sahipliği yaptı.

İki buçuk günlük yoğun bir atölye programından geçen 10 girişim arasında çocukları-gençleri bilim ve teknoloji ile tanıştırmak isteyen Personal Gene Lab birincilik ipini göğüsleyerek 2016 yılının Türkiye Ye! ödülünü kazandı.

Impact Hub İstanbul ile Ye! Community tarafından organize edilen ve The Development Facility of the European Fund for Southeast Europe sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte yer alan girişimleri hemen aşağıda inceleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz dönemlerde de sosyal girişimler odağında çeşitli etkinliklere imza atan Impact Hub İstanbul'u takip etmeye devam edeceğiz.

Ye!Boostcamp Türkiye 2016’ya Katılan Bütün Girişimler;

Personal Gene Lab: Genç sosyal girişimciler Onur Samet Yıldırım ve Selin Uzunoğlu’nun fikri olan Personal Gene Lab’in hedefi üretim bilincine sahip bir toplum yaratmak için çocukları ve gençleri bilim ve teknoloji ile tanıştırmak. Personal Gene Lab özellikle de çocukların uygulamalı bilimlerde daha aktif ve ilgili olmalarını sağlayacak çözümler geliştirmek istiyor.

Boundless Kitchen: Boundless Kitchen, bildiğiniz mutfaklardan değil. Burada amaç her ay iki kere organize edilecek farklı temalı etkinlikler ve atölyeler aracılığı ile Suriyeli kadınlar ve Türkler arasında diyalog ortamı oluşturmak. (Katılımcılar: Yağız Ihlamur,  Yağmur Gökçe, Deniz Karace ve Mark Blanchet)

Dem ll: Dem II; ürün ve hizmet sağlayıcılardan üyelik sistemi ile farklı tipte bağışların toplandığı mobil bir platform yaratarak, yine bu  platforma üye hayır kuruluşlarına ve sosyal sorumluluk projelerine ihtiyaç duydukları bağışları ulaştırmayı hedefleyen bir sosyal girişimcilik projesi. (Katılımcılar: Ayşe Damla İşeri ve Gamze Mutluer)

Diyarbakir Artisans Online Shop: Türkiye’de son zamanlarda yaşanan politik sıkıntılar, özellikle ülkenin Güney Doğu bölgelerini ciddi bir şekilde etkiledi. Bölgede çalışan esnaf müşteri bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Ve bu duruma dur demek için ortaya çıkan Diyarbakır Artisans Online Shop projesi, çevrim içi bir dükkan kurarak Diyarbakırlı ustaların emeklerini kataloglamak, kategorize etmek ve üretilen eserlerin profesyonel resimlerini çekerek bu ürünleri bölge dışındaki tüketicilerle buluşturmayı hedefliyor. (Katılımcılar: Arya Nur Gümüştaş, Serdıl Tinda Yalçın ve Deniz Cengiz)

Granny’s Handmade: Granny’s Handmade projesi Ukrayna’da belli bir yaşın üzerinde bireylerin ürettikleri el işi ve hobi ürünlerini online bir platform üzerinden satışa sunarak, bu kişilerin emeklerinin karşılığını Avrupa Birliği standartlarında almalarına aracılık etmek istiyor.  (Katılımcılar: Polina Longvinova, Ibraim Veliev ve Maryna Dominova)

Looky: Looky, Alzheimer hastalarının kaybolmalarının önüne geçecek bir cihaz. Looky’nin GPS-tabanlı sistemi, Looky vericisini üzerinde taşıyan kişinin anlık yer bilgisini hastaların ailelerinin akıllı telefonlarında uyarı ve alarm olarak gönderiyor. (Katılımcılar: Alp Onur ve Bora Çıbıkçı)

Lekesiz: Lekesiz, elle çalışan bir mekanizmaya sahip, elektriksiz ve çok az su tüketen bir çamaşır makinası üretmek üzere kurulmuş bir girişim. Girişimciler aynı zamanda bu ürünlerini destekleyici ekolojik hiç bir zararı olmayan çamaşır yıkama ürünleri de çıkartmak istiyor.  Lekesiz hassas kumaşların elle yıkanmasına da bir alternatif olmak istiyor. (Katılımcılar: Yigit Tekşen, Gürkan Soykan,  Emre Ekinci, Enis Akşahin ve Orkan Uzunyayla)

ToYi: Toyi, çocukların evde her zaman bulabilecekleri objelerle kendi oyuncaklarını üretebilecekleri bir kit ürerinde çalışıyor. Toyi ekibi bu proje ile dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların da keyifle oynayabilecekleri oyun ve oyuncaklara sahip olmaları amaçlıyorlar. (Katılımcılar: Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum)

Uservision: Uservision ekibi, mobil uygulama eko-sistemindeki kurum ve bireylerin bir dijital platform üzerinden ihtiyaç duydukları kalite kontrol, kullanım ve pazar araştırma testlerini 3. kişilere yaptırabilmelerini sağlamayı amaçlıyor. Bu şekilde de ilgili üçüncü kişilere para kazanabilecekleri bir pazar ve istihdam sağlamak istiyorlar. (Katılımcılar: Süleyman Soysal, Nisan Dalbayrak ve Batukhan Taluy)

Youth Games: Youth Games, kırsalda yaşayan gençlere farklı atölye ve etkinliklerle ulaşarak, bölgenin değerlerini de gözle görünür hale getiren, ekonomik katma değerli, sürdürülebilir organizasyonlar düzenlemeyi hedefliyor. Var oldukları bölgelerde turizm ve ekolojik tarımı kullanarak yeni istihdam alanları yaratmayı ve bu şekilde kırsaldan şehirlere göçün önüne geçmeyi hedefliyorlar. (Katılımcılar: Aykut Subaşı ve Elif Güvendi)

Onur Samet Yıldırım ve Selin Uzunoğlu’nun fikri olan Personal Gene Lab, birincilik ipini göğüsleyen isim oldu.

Onur Samet Yıldırım ve Selin Uzunoğlu’nun fikri olan Personal Gene Lab, birincilik ipini göğüsleyen isim oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.