Ücretsiz kitap takası yaptıran Kitap Dostum, Türkiye'nin kitap odaklı sosyal ağı olmak istiyor
Mobil

Ücretsiz kitap takası yaptıran Kitap Dostum, Türkiye'nin kitap odaklı sosyal ağı olmak istiyor

Kitap dikeyinde yeni bir girişim olan Kitap Dostum (Android, iOS), hem kitapseverlerin kütüphanelerini dijital ortama taşımasına aracılık ediyor hem de kitap takası yapmanın önünü açıyor.

Emre Çeliksoy, Dr. Adem Aydın ve Bahtiyar Adıgüzel tarafından temelleri atılan Kitap Dostum, Ekim ayında Android ve iOS uygulamalarını yayınlayan oldukça yeni bir girişim. Kendini 'sosyal okuma ağı' olarak tanımlıyor ve kitaplar etrafında bir dünya kuruyor. Kitapseverler kitaplar hakkında bilgi edinip, diğer kullanıcı veya topluluklarla etkileşime geçebiliyor. Aynı zamanda kitap takası yaparak farklı kitaplara ücretsiz olarak erişebiliyor.

275 bin kitaplık dijital arşiv

Kocaeli merkezli bir girişim olan Kitap Dostum, kullanıcı kazanımı açısından henüz yolun çok başında. Fakat sunduğu içerikler dikkat çekici; 3500 yayınevi, 77 bin yazar ve 180 bini şu an satışta olan toplam 275 bin kitap verisine erişim sunuyor. Barkod okuyucu özelliğiyle kitapları keşfetmeyi de kolaylaştırıyor.

kitap-dostum

Ücretsiz kitap takası

Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini paylaşan Kitap Dostum'un kurucuları, popüler ve yeni çıkmış kitaplardan oluşan her geçen gün kitap sayısı artan gerçek bir kütüphane kurduklarını paylaşıyor. Kitap Dostum kütüphanesiyle yapılan tüm takas işlemleri kitap ve kargo ücreti alınmadan yapılıyor. Söz konusu masraflarsa sponsorlar ve öz sermaye desteğiyle karşılanıyor.

Türkiye’deki tüm kitapseverlerin akıllı telefonlarına girmeyi hedefleyen Kitap Dostum, orta ve uzun vaadede çeşitli gelir modellerini devreye almak niyetinde. O noktaya gelmek için de çeşitli etkinlikler düzenlemeyi ve Türkiye’nin kitap okuma atlasını çıkarmayı hedefliyor.

kitap-dostum-2

Açıkçası Türkiye'de kitap odaklı girişimlerinin çok fazla rağbet görmediğini söyleyebilirim. Fakat bu durumun sonsuza kadar süreceğini de düşünmüyorum. Kitap Dostum bu alanda kendini sürekli yenileyerek faydalı ve popüler bir girişim olabilir. Eğer kitap dünyasına meraklıysanız Kitap Dostum uygulamalarını (Android, iOS) indirerek siz de bu dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Mustafa Oral Altintas Mustafa Oral Altintas

  Biraz sıkıntılı. .

  1. Kitap Dostum Kitap Dostum

   Merhaba Mustafa, yeni yayınladığımız uygulamamızı, kullanıcılarımızın geri bildirimleri ile geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyoruz. Uygulamamız hakkında kullanıcı deneyimlerini bizimle paylaşabilirsen iyileştirme sürecinde değerlendirmek isteriz.

 2. Refik Yılmaz Refik Yılmaz

  Kitap paylaşım ekonomisine yönelik yeni girişimlerin olması, KİPU kitap paylaşım girişimi olarak (www.kipu.ckub) bizim de hoşumuza gidiyor açıkçası. Kitap konusundaki ekonomiyi büyütüp güzel bir katkı sağlıyor. Kipu kurucuları olarak ta 2012 yılında kitapdostu.org sitemizle deneyimlediğimiz kitap paylaşım modelini artık bugün Kipu mobil uygulamasıyla biraz daha farklı bir yöntemle bu yıl yeniden faaliyete geçirmiştik ve 300bin e yakın kitap veritabanımızı kullanıcılarımızla sürekli büyütüyoruz. Bugüne kadar epey geri bildirim aldık ve bu yönde değişiklik ve geliştirme yapmaya da devam ediyoruz .

 3. Volkan Volkan

  En bilinen kitapların bile ISBN si yok. Elle de girilmiyor. Kütüphane oluşturulamıyor ve uygulama üstünde tasarlayıcılara ulaşım imkanı yok.