Tarlaburada.com: Taze ve doğal gıda pazarının butik oyuncusu

Tarlaburada.com: Taze ve doğal gıda pazarının butik oyuncusu

E-ticarette taze ve doğal gıda satışı Tazedirekt gibi önemli bir kırılım noktası yaşadı ama bu dikeyde yeni girişimler tanımaya devam ediyoruz. 2012'de kurulan küçük bir bostan, bugün Tarlaburada.com altında tüm Türkiye'ye doğal ürün satışı yapıyor.

Kısaca hikayesinden bahsedecek olursam; Tolga Soydaş ve Pınar Soydaş, ikiz çocuklarını doğal ve güvenilir gıdalarla beslemeye niyet edince Manisa Gördes’de ceviz yatırımı yapmak üzere 250 dekarlık bir tarla satın alır ve burada küçük bir bostan kurar. Sadece kendileri için doğal ve katkısız ürünler yetiştirmeye başlayan çift, kısa zamanda yakın çevreleriyle ürün paylaşmaya başlar ve 2014 yılında işi ticari boyutta ele alır. Tarlaburada.com ise 2015 yılının son çeyreğinde e-ticaret üzerinden satış yapmaya başlar. Tolga Akyıldız'ın satış ve pazarlamadan sorumlu ortak olarak ekibe katılmasıyla da Tarlaburada.com kendini bu pazarda bilinen bir oyuncusu yapmaya karar verir.

Tolga Akyıldız'dan aldığım bilgilere göre Kasım 2016 itibariyle Tarlaburada.com halen yolun başındaki bir girişim. Şu anda 200 kayıtlı üyesi bulunuyor ve aylık ortalama 700 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Tamamen doğal ve katkısız ürün sattıklarını söyleyen Tolga Akyıldız, şu anda sitede 100 çeşit ürünün yer aldığını paylaşıyor. Tarlaburada.com'un ürün yelpazesi çiğ inek sütünden köy yumurtasına, zeytinden tereyağına, cevizden pekmeze kadar uzanıyor.

tarlaburada-com-taze-gida

Öncelikli hedeflerinin "Çocukların sağlıklı gıdaya ulaşmasını sürdürülebilir kılmak" olduğunu söyleyen Tolga Akyıldız, "Kendi ürün gamımız arasında olmayan ürünleri, doğal yöntemlerle katkısız olarak üretildiğine emin olduğumuz noktalardan temin ediyor, lezzet ve kalite testlerine tabii tuttuktan sonra, satışa başlıyoruz." diyor ve "Kendi çiftliğimiz dışından temin ettiğimiz ürünlerin tüm üretim aşamalarını da bizzat denetliyoruz." diye ekliyor.

Soğuk zincir sadece İstanbul'da

Tarlaburada.com, tahmin edeceğiniz gibi İstanbul pazarına önem veriyor Pazartesi sabahı İstanbul'dan çıkan soğutmalı bir araçla Manisa'daki ürünleri İstanbul'da getiriyor. Salı, Perşembe ve Cuma günleri İstanbul Anadolu Yakası'na, Çarşamba günüyse Avrupa Yakası’na teslimat yapıyor. Soğuk zincir gerektirmeyen ürünleriyse kargoyla Türkiye'nin her yerine gönderiyor.

Halen küçük bir girişim olan ve işin amatör ruhunu kaybetmek istemeyen Tarlaburada, geniş bir dağıtım ağına sahip olmasa da haftalık abonelik sistemiyle müşterilerinin tekrarlayan alışverişler yapmasını sağlıyor. Böylece her hafta belirli ürünleri talep eden müşteriler, tekrar tekrar sipariş vermek zorunda kalmıyor.

Uzun vadede çiftlik turizmi gibi farklı adımlar da atmak isteyen Tarlaburada.com'un 2017'de yeni bir haberle kapımızı çalıp çalmayacağını merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.